PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wieczornicę pamięci Emila Pyzowskiego w Muzeum Podhalańskim

Czwartek, 18 października 2018 r.
Autor: PTH NT

Wieczornicę pamięci Emila Pyzowskiego w Muzeum PodhalańskimGrzegorz Watycha Burmistrz Miasta Nowy Targ, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, serdecznie zaprasza ją na Wieczornicę pamięci „Emil Pyzowski – przywódca pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej w Nowym Targu”, która odbędzie 18 października 2018 r. o godz. 17.00 (czwartek) w Muzeum Podhalańskim, Ratusz – Rynek.


Wydarzenie poświęcone będzie pamięci Emilowi Pyzowskiemu, założycielowi aktywnej podczas okupacji pierwszej konspiracyjnej grupy niepodległościowej w Nowym Targu. Wraz z Lesławem Kudelą, Franciszkiem Taborskim, Julianem Morawskim i Gąsiorowskim za działalność przeciwko okupantowi został aresztowany i skazany przez sąd niemiecki na więzienie i trafił do obozu w Oświęcimiu. Wiosną 1941 r. ponownie osądzony i skazany na karę śmierci. Stracony w czerwcu 1941 r. w okolicach Wiśnicza.
 
Z inicjatywy i na wniosek Tadeusza Morawy juniora oraz Marka Zapały, prezydent Andrzej Duda przyznał Emilowi Pyzowskiemu pośmiertnie Krzyż Kawaleryjski  Orderu Odrodzenia Polski. Z uwag na fakt, iż nikt już nie żyje z jego rodziny, to wyjątkowe odznaczenie zostało przekazane decyzją Prezydenta do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Z tego też względu Krzyż Kawaleryjski z rąk ministra Andrzeja Dery, odebrał Robert Kowalski, kierownik tej placówki.
 
Podczas wieczornicy Tadeusza Morawa Junior przekaż  do zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego pamiątki związane z postacią Emila Pyzowskiego. W śród dokumentów znajdą się osobiste listy Emila do matki, dokumenty dotyczące procesu, zdjęcia itp.
 
Program:
•Powitanie uczestników spotkania
•Wystąpienie Tadeusza Morawy Juniora nt. Emil Pyzowski – przywódca pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej w Nowym Targu
•Prezentacja Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Emilowi Pyzowskiemu przez Prezydenta RP
•Uroczyste przekazanie pamiątek po ś.p. Emilu Pyzowskim do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajewrskiego w Nowym Targu
•Dyskusja i zakończenie spotkania
Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.