PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Zaginiony Legion Piłsudskiego

Piątek, 14 grudnia 2018 r.
Autor: PTH NT

Zaginiony Legion PiłsudskiegoW piątek 14 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 w nowotarskim ratuszu odbędzie się uroczyste podsumowanie i zakończenie realizacji Programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”, dofinasowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W programie uroczystości  zaplanowano ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego i plastycznego pt. „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie - miejsca pamięci narodowej Nowym Targu i na Podhalu”. Uczestnicy spotkania wezmą również udział w wernisażu wystawy pokonkursowej, która czynna będzie do końca  bieżącego roku.

W drugiej części spotkania odbędzie podsumowanie i prezentacja  działań jakie zostały zrealizowane w ramach ministerialnego programu. Działań tych było wiele i miały różnorodny charakter: naukowy i edukacyjny. W obszarze działań naukowych udało się m.in. uzupełnić bazę danych dot. spoczywających na nowatorskim cmentarzu żołnierzy, odtworzyć pełną listę Legionistów i wymienić m.in. na ich mogiłach tabliczki z „Nieznany” na imienne, przywracając tym samych ich społecznej pamięci.

W ramach programu orgaznizowane były warsztaty i lekcje muzealne m.in. pt. „Moja mała ojczyzna”, w których uczestniczyli bardzo licznie uczniowie ze szkół wszystkich szczebli  z terenu miasta oraz  regionu. Ważnym elementem działań edukacyjnych i popularyzacyjnych była organizacja wystawy plenerowej. Można ją było obejrzeć na cmentarzu ale także na płycie rynku i przed ratuszem. Wszystkie działania podejmowane w ramach tego projektu miały na celu przede wszystkim przypomnienie   mieszkańcom, miasta i regionu o żołnierzach spoczywających na nowotarskim cmentarzu w nieznakowanych do dziś mogiłach w kwaterze wojennej.

Pomysłodawcą i realizatorem programu było Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, które współpracowało z wieloma partnerami, w tym szkołami  i instytucjami naukowym. Piątkowe spotkanie będzie zatem także okazją do podziękowania za wsparcie i pomoc w jego realizacji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.