PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Zaginiony Legion Piłsudskiego

Piątek, 14 grudnia 2018 r.
Autor: PTH NT

Zaginiony Legion PiłsudskiegoW piątek 14 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 w nowotarskim ratuszu odbędzie się uroczyste podsumowanie i zakończenie realizacji Programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”, dofinasowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W programie uroczystości  zaplanowano ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego i plastycznego pt. „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie - miejsca pamięci narodowej Nowym Targu i na Podhalu”. Uczestnicy spotkania wezmą również udział w wernisażu wystawy pokonkursowej, która czynna będzie do końca  bieżącego roku.

W drugiej części spotkania odbędzie podsumowanie i prezentacja  działań jakie zostały zrealizowane w ramach ministerialnego programu. Działań tych było wiele i miały różnorodny charakter: naukowy i edukacyjny. W obszarze działań naukowych udało się m.in. uzupełnić bazę danych dot. spoczywających na nowatorskim cmentarzu żołnierzy, odtworzyć pełną listę Legionistów i wymienić m.in. na ich mogiłach tabliczki z „Nieznany” na imienne, przywracając tym samych ich społecznej pamięci.

W ramach programu orgaznizowane były warsztaty i lekcje muzealne m.in. pt. „Moja mała ojczyzna”, w których uczestniczyli bardzo licznie uczniowie ze szkół wszystkich szczebli  z terenu miasta oraz  regionu. Ważnym elementem działań edukacyjnych i popularyzacyjnych była organizacja wystawy plenerowej. Można ją było obejrzeć na cmentarzu ale także na płycie rynku i przed ratuszem. Wszystkie działania podejmowane w ramach tego projektu miały na celu przede wszystkim przypomnienie   mieszkańcom, miasta i regionu o żołnierzach spoczywających na nowotarskim cmentarzu w nieznakowanych do dziś mogiłach w kwaterze wojennej.

Pomysłodawcą i realizatorem programu było Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, które współpracowało z wieloma partnerami, w tym szkołami  i instytucjami naukowym. Piątkowe spotkanie będzie zatem także okazją do podziękowania za wsparcie i pomoc w jego realizacji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.