PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„Listopad wspomnień” - „Etno soboty dla dzieci”

24 listopada 2018 r., 8 grudnia 2018 r., 22 grudnia 2018 r.
Autor: PTH NT

„Listopad wspomnień” - „Etno soboty dla dzieci”W listopadzie Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych oraz lekcjach muzealnych z cyklu: „Listopad wspomnień” oraz na „Etno soboty dla dzieci”.


Wśród warsztatów i lekcji znaleźć można nowości takie jak:
Warsztat pt. „Listopad wspomnień”. Jesień to czas wspomnień i odwiedzin miejsc pochówku naszych przodków, to również doskonała okazja do pogłębienia wiedzy o swoim dziedzictwie. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli  okazję poznać i wspominać nowotarżan, postaci, które odegrały znaczącą rolę w mieści i na zawsze wpisały się w jego dzieje.
 
Kolejny warsztat „Życie w góralskiej chacie” – opowiada o domu sprzed wieków, miejscu szczególnym dla każdego człowieka, zaspakajającym jego elementarne potrzeby, podkreślając charakterystykę  budownictwa i jego funkcjach. Sięgając początków osadnictwa na Podhalu dowiemy się jak wyglądały typowe góralskie chaty budowane w stylu klasycznym, jak się w nich żyło oraz dlaczego turyści zapoczątkowali styl zakopiański – Witkiewiczowski. Warsztat towarzyszy wystawie czasowej „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.
„Lniany październik” to warsztat opowiadający historię jak roślina staje się materiałem. Wyrobem tkanin zajmowano się od października przez zimę, kiedy kończyły się prace polowe. To niewiarygodne, że wprawna ręka z bezładnych kłaczków potrafi stworzyć nić, z której powstają kunsztowne tkaniny. Obróbka lnu była długotrwałym i bardzo czasochłonnym procesem. Na warsztacie będzie można poznać etapy obróbki lnu, dowiedzieć się jak wyglądał XIX wieczny warsztat tkacki oraz inne narzędzia wykorzystywane w tym ginącym dzisiaj zawodzie, obecnym już tylko jako rzemiosło artystyczne.
 
W ofercie znalazły się dodatkowo „Etno soboty dla dzieci” – sobotnie spotkania dla najmłodszych podczas, których uczestnicy wyruszają w niezwykłą podróż do świata naszych przodków, by wsłuchując się w opowiastki i legendy czytane w przestrzeni etnograficznej wystawy: Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku, miasto którego już nie ma” dowiedzieć się jak wyglądało życie przed wiekami, poznać dawne obrzędy, zwyczaje i wierzenia odnosząc się przy tym również do czasów współczesnych. To nie tylko doskonała okazja na spędzenie rodzinnie sobotnich poranków, rozwinięcie wyobraźni u dzieci, ale również na postawienie pierwszych kroków w muzealnej przestrzeni
 
Lekcje muzealne „Nowy Targ na drodze do niepodległości” to nie tylko szansa na ucieczkę ze szkolnych ławek, ale również lekcja historii na temat lokalnego dziedzictwa oraz sposób na budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
 
Czas trwania warsztatów: 60 minut
 
Cena 5 zł/osoba
 
Wszelkie informacje można uzyskać w Muzeum Podhalańskim  w Nowym Targu
tel. 18 266 77 76 lub pisząc na mail:  edukacja@muzeum.nowytarg.pl
Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.