PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Zabawy i bale karnawałowe - nowa wystawa w Muzeum Podhalańskim

Czwartek, 7 lutego 2019 r.
Autor: PTH NT

Zabawy i bale karnawałowe - nowa wystawa w Muzeum PodhalańskimMuzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu serdecznie zaprasza na wernisaż nowej wystawy czasowej, który odbędzie się 7 lutego 2019 roku (czwartek) o godz. 17.00 w Ratusz, Rynek 1. Ekspozycja zatytułowana „Karnawałowe zabawy, wieczorki taneczne i bale z kotylionem. Druki ulotne z kolekcji Muzeum Podhalańskiego”, otwiera nowy cykl wystaw historycznych pn. „Podhalańskie Akcydensy”, na których będą prezentowane unikatowe druki ulotne ze zbiorów placówki.


Od dwóch lat, przy liczącej kilka tysięcy egzemplarzy kolekcji, trwają intensywne prace polegające na porządkowaniu, opracowywana i zabezpieczaniu unikatowych w skali kraju zbiorów. Wszystkie dokumenty są digitalizowane, opisywane i zabezpieczane w specjalnych bezkwasowych pudłach, teczkach i kopertach.

 

Akcydensy z kolekcji Muzeum Podhalańskiego związane są z polskim okresem obrzędowym, jakim jest karnawał. Znaleźć wśród nich można: zaproszenia, plakaty, bilety wstępu oraz opisy konkretnych wydarzeń zamieszczane na łamach prasy podhalańskiej. Dokumenty prezentowane na wystawie Są ulotnym zapisem życia rozrywkowego, ale również kulturalnego, społecznego, politycznego czy indywidualnego mieszkańców Nowego Targu i regionu przede wszystkim  z okresu karnawału.

 

Dokumenty opisują styl w jakim bawili się nasi przodkowie, przedstawiają organizatorów zabaw, miejsca zabaw, czy nawet cały ich program wraz z tańcami. Nie sposób pominąć tu celów charytatywnych czy przeoczyć nazw bandów i zespołów muzycznych przygrywających do tańca.

 

Projekty druków uzależnione są od rodzaju, specyfiki i przeznaczenia. Od druków prostych o charakterze informacyjnym poprzez druki ozdobne, kolorowe, różniące się m.in. rodzajem papieru aż po wielkość formatu; od prostych kartoników biletowych poprzez zaproszenia składane aż po wielkoformatowe afisze anonsujące. Dokumenty w większości drukowane były w Drukarni Ignacego Borka późniejszej Drukarni Podhalańskiej, choć wśród zaproszeń możemy znaleźć również zaproszenia wydrukowane przez Drukarnię Związkową w Krakowie, Drukarnię Udziałową w Sosnowcu, Drukarnię NOWA z Jordanowa czy T. Lintscher z Żywca, również wzory pisane ręcznie czy na maszynie do pisania.

 

Naszą podróż zaczynamy w roku 1910 zaproszeniem na zabawę taneczną zorganizowaną przez Towarzystwo Kasynowe w Nowym Targu, wydrukowanym przez Drukarnię Związkową w Krakowie, a kończymy w powojennym 1947 r. ”Wielką zabawą taneczną” organizowaną przez Komendę Wojsk Pogranicza w Nowym Targu.

 

Ekspozycji towarzyszce jej będą warsztaty edukacyjne zatytułowane: „Zapusty. Zimowe bale, maskarady i zabawy”, kierowane przede wszystkim do najmłodszych, przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich.  Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się co to zapusty, skąd się wywodzą i czym się charakteryzują. Poznają rodzaju balów, ich genezę oraz czym się charakteryzują i jakie tańce im towarzyszą. Na zakończenie warsztatu uczestnicy stworzą własne maski karnawałowe.

 

Wystawę, która przygotowali: Barbara Wiśniowska i Robert Kowalski będzie można zwiedzać od 8 lutego do końca kwietnia 2019 r. w nowotarskim ratuszu. Serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.