Nowy Targ
Zaproszenia
XVI Rekolekcje Góralskie
Autor: Renata Pyzio
Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Jej Magnificencja dr Bianka Godlewska-Dzioboń wraz z Kapelanem Związku Górali Ziemi Podhalańskiej, księdzem Janem Gackiem, mają zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców regionu oraz osoby zainteresowane duchowością i kulturą na XVI edycję Rekolekcji Góralskich. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2024 roku w murach Uczelni, przy ul. Kokoszków 71 w Nowym Targu, w auli budynku „Tatry”.
XVI Rekolekcje Góralskie w Nowym Targu skupiają się wokół hasła „Homo religiosus” i stanowią okazję do głębokiej refleksji nad rolą sacrum w kulturze europejskiej. Wykład otwierający pt. „Sakralny wymiar pisma w kulturze europejskiej”, wygłosi prof. dr hab. Mirosław Lenart – wybitny teolog, historyk literatury dawnej, badacz relacji polsko-włoskich a także wieloletni wykładowca Uniwersytetu w Padwie, prodziekan Kolegium Filozofii i Teologii Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Krakowie i rektor Academii dei Rampanti we Włoszech, stowarzyszenia naukowego opartego na wzorcach akademii renesansowych. Od 1994 roku związany z Uniwersytetem Opolskim, gdzie obecnie pełni m.in. funkcję dyrektora Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych.
W wydarzeniu wezmą udział również inni znani wykładowcy, tacy jak prof. dr hab. Jadwiga Woźniak-Kasperek, dr Stanisław Buda oraz ks. dr Leszek Łysień, którzy w swoich wystąpieniach podejmą różnorodne zagadnienia związane z duchowością i religijnością.
Program XVI Rekolekcji Góralskich:
Piątek, 22 listopada 2024 r.
17:00 – Msza święta koncelebrowana (abp Marek Jędraszewski)
18:30 – Wykład otwierający: prof. dr hab. Mirosław Lenart, „Sakralny wymiar pisma w kulturze europejskiej”
19:30 – Kolacja
Sobota, 23 listopada 2024 r.
9:00 – Wykład: prof. dr hab. Jadwiga Woźniak-Kasperek, „Od przybytku głowa może boleć, czyli o nadmiarze informacji we współczesnym świecie”
10:00 – Wykład: prof. Pavol Dančák, „Religia – ale po co?”
11:00 – Wykład: ks. dr Leszek Łysień, „Religie bierzemy z naszego litowania się nad ludźmi” (Cz. Miłosz)
13:00 – Obiad
14:00 – Wykład: dr Stanisław Buda, „Na tropach pierwotnej religijności”
15:00 – Wykład: prof. Krzysztof Wieczorek, „Wiara ze słuchania”
16:00 – Wykład: prof. dr hab. Grzegorz Nieć, „O pocieszeniu, jakie daje lektura poetów staropolskich”
17:00 – Przedstawienie teatralne „Taki wstyd!” (Teatr ze Skomielnej Białej)
18:00 – Msza święta na zakończenie rekolekcji
Msze święte oraz wykłady odbędą się w Auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Podhala i okolic oraz osoby pragnące pogłębić swoją wiedzę o sacrum i jego wpływie na kulturę europejską.
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane. 75 zł
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł