PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ochotnica Górna

Kultura

XVII WATRA OCHOTNICKA

Poniedziałek, 18 sierpnia 2014 r.
Autor: Krzysztof Dobrzyński

XVII WATRA OCHOTNICKAPrzy pięknej pogodzie i przed bardzo licznie zgromadzonej publiczności, w amfiteatrze w centrum wsi Ochotnica Górna, odbyła się XVII z kolei kulturowa impreza pn. Watra Ochotnicka. Sama nazwa imprezy wskazuje na „źródło” tożsamości wsi Ochotnica, z pod których XV wiecznych „korzeni”, wypływa nasza góralska kultura, nasz sposób życia i gospodarowania w tych trudnych warunkach, a wszystko to za przyczyną pierwszych osadników tych terenów, wędrownego plemienia z Bałkanów- Wołochów.


Pasterstwo, hodowla owiec i kóz a pózniej również wołów, na wysoko położonych halach i polanach,co właśnie oddziedziczyliśmy po Wołochach, zawsze związane było z WATRĄ czyli ogniskiem. Corocznie organizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury, przy bardzo ścisłej współpracy ze Związkiem Podhalań, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Klubem Seniorów z Ochotnicy Górnej kulturowa impreza nawiązuje właśnie do tej naszej tradycji.

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od redyku przeszło 300 szt owiec prowadzonych przez naszego gorczańskiego BACĘ- Jarosława Buczka w asyście swoich juhasów Barnasia i Urbaniaka  wraz z muzyką. Po uroczystym  pasterskim hymnie, wygranym z trombity przez Jaśka Kubika, wielce cenionego artystę i promotora góralskiej kultury z Krościenka, rozpalono WATRĘ, która zapoczątkowała dalszy program imprezy. Na scenie amfiteatru wystąpiły regionalne zespoły: z Łopusznej im. Ludwika Łojasa, zespół „Honaj” z Dursztyna, zespół „Koliba” z Orawki oraz nasze  zespoły „Mali Ochotni”i „Ochotni”. Na scenie swój występ miały również nasze Panie działające przy Kole Gospodyń Wiejskich, Związku Podhalań i Koła Seniorów. Swoje stoiska mieli nasi twórcy ludowi i gościnnie przybyli twórcy z Rabki, na których prezentowali swoje dzieła jak również prowadzili warsztaty dla chętnych poznania tajników ich talentu. Tradycyjnie niezawodne okazały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowując całą gamę tradycyjnych produktów regionalnych, które smakowali uczestnicy imprezy w tym liczni przybyli do Ochotnicy wczasowicze. Swoje stoisko z „malutką watrą” miał nasz baca Jarosław Buczek, który prezentował życie i zajęcia „na sałasie” jak również promował już własne wyroby. Pomimo napiętego programu udało się przeprowadzić, choć nie wszystkie, przygotowane tematycznie konkursy i zakończyć imprezę na posiadach przy ciągle palącej się WATRZE.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.