PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Ornak

Góry

Ośmiotysięczniki i zdobywcy marzeń

Środa, 12 sierpnia 2015 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Plakat wieczoruGospodarze schroniska PTTK im. Walerego Gotela na Ornaku i Muzeum Tatrzańskie zapraszają na kolejny wieczór górski . Spotkanie „Sen o górach. Ośmiotysięczniki i zdobywcy marzeń rozpocznie się w piątek 14 sierpnia o godzinie 19 w schronisku na Ornaku w Dolinie Kościeliskiej. Tym razem spotkamy się, by posłuchać opowieści himalaistów o górach najwyższych: Himalajach i Karakorum. W wieczorze wezmą udział himalaista: Mariusz Grudzień, a spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Najwyższe góry świata. Himalaje i Karakorum. Kraina śniegu i mrozu. Ich magia i pionowy świat wciąż fascynuje ludzi gór i każe im szukać trudnych dróg na ośmiotysięcznikach i innych szczytach. Czasami cena zdobycia szczytu jest wysoka. Jak tam jest? Jakie odczucia towarzyszą zdobywcom tych gór? Jak daleko są gotowi się posunąć w swojej pasji? Jakimi są ludźmi?


Gościem honorowym spotkania będzie Mariusz Grudzień. To ratownik Beskidzkiej GOPR, instruktor ratownictwa górskiego GOPR, ratownik medyczny, zawodowo pracuje jako ratownik GOPR i uczestnik programu himalajskiego PZA. Wspinał się m.in. w Kaukazie i Pamirze. Grotołaz, przewodnik górski.  Mieszkaniec i miłośnik Ziemi Kłodzkiej. Wziął udział w akcji ratunkowej na Broad Peaku.

W wieczornych wypowiedziach zacytujemy także wypowiedzi znanego zakopiańskiego himalaisty, Ryszarda Gajewskiego. Gajewski to polski himalaista, instruktor alpinizmu PZA, przewodnik UIAGM IVBV, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR. Ma na swoim koncie górskim wyprawy w Andy, Pamir oraz udział w wyprawach himalajskich. 24 października 2009 za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Wybrane wyprawy Ryszarda Gajewskiego w góry wysokie: zimowa wyprawa na Mount Everest 1980, nowa droga na południowej ścianie Mount Everestu (trudności – V na wysokości 8200 m z Jerzym Kukuczką), nowa droga na południowej ścianie Annapurny 8091 m, kierownik wyprawy na Dhaulagiri z okazji 100-lecia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zdobyte szczyty Ngadi Chuli (7871 m n.p.m. – pierwsze wejście z Maciejem Pawlikowskim), Manaslu (8156 m n.p.m. – pierwsze wejście zimowe z Maciejem Berbeką) i Czo Oju (8201 m n.p.m. – wejście nową drogą z Maciejem Pawlikowskim).

Wojciech Szatkowski przygotował prezentację multimedialną o zdobywaniu Himalajów i Karakorum, z zaznaczeniem największych sukcesów Polaków. W jego opowieści nie zabraknie Polaków: Jerzego Kukuczki, Wojciecha Kurtyki, Krzysztofa Wielickiego, Wandy Rutkiewicz i wielu innych nazwisk tych, którzy osiągnęli  w górach wysokich szereg sukcesów na skalę światową. W tej opowieści o pasji do gór najwyższych nie zabraknie także wspinaczy zagranicznych. Tym opowieściom będą towarzyszyć rytmy gitary i Djambe (Krzysiek Sajewski i Oskar Klamerus). Zapraszamy także na poczęstunek tybetański.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.