PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Podczerwone

Zaproszenia

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Czwartek, 14 kwietnia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Obchody 1050. rocznicy Chrztu PolskiMieszkańcy Podczerwonego uczczą 1050. rocznicę Chrztu Polski w szczególny sposób. W czwartek 14 kwietnia w Podczerwonem odbędą się uroczystości okolicznościowe zorganizowane przez mieszkańców Podczerwonego, Ochotniczą Straż Pożarną w Podczerwonem, Parafię Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Związek Podhalan Podczerwone – Koniówka.


Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w kościele parafialnym. O godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę, a tuż po niej o godz. 20.05 na boisku sportowym na Kamieńcu (za kościołem) rozpalona zostanie uroczysta okolicznościowa watra. Odmówiona zostanie modlitwa, odśpiewany  Hymn Polski, a dzieci z regionalnego zespołu „Śleboda” przy muzyce kapeli góralskiej zaprezentują regionalne pieśni religijne. Na zakończenie przewidziany został poczęstunek.

Uroczystości upamiętniające 1050. rocznicę Chrztu Polski zorganizowane zostaną w tym samym czasie w wielu miejscowościach. Watry zapłoną w setkach miejsc w całej Polsce w przeciągu 35 minut. Nasz kraj podzielony został na 8 stref. O godz. 20.00 światło zapalone zostanie na Giewoncie, by w ciągu 35 minut  światło Ducha Świętego dotarło na Hel. W każdej strefie watry będą zapalane co 5 minut. W południowej Małopolsce ogniska zapłoną dokładnie o 20.05.

- Pragniemy przesłać od gór, od Krzyża na Giewoncie, światło Ducha Świętego, które dotrze nad polskie morze w ciągu 35 minut – mówią organizatorzy akcji. – Niech akcja ta wykaże naszą jedność i gotowość do współpracy w ważnych dla Ojczyzny momentach. Włączcie się do naszej inicjatywy, bądźmy razem w ten szczególny wieczór 14 kwietnia – zachęcają.

Pomysłodawcą akcji, która odbywa się pod honorowym patronatem Prymasa Polski Wojciecha Polaka są Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Organizatorzy: Mieszkańcy Podczerwonego, OSP Podczerwone, Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Oddział Związku – Podhalan Podczerwone -  Koniówka.

Wsparcie: Wsparcie: Firma mięsno - wędliniarska „Janas” z Czarnego Dunajca, Ciasta Torty Wypieki Katarzyny Podczerwińskiej – Głowacz z Podczerwonego i Haft maszynowy - Halina Strama – Koniówka, Delikatesy "U Leji" Livio -Witów oraz Tartak „Drzew Karcz” - Podczerwone.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.