PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Podczerwone

Zaproszenia

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Czwartek, 14 kwietnia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Obchody 1050. rocznicy Chrztu PolskiMieszkańcy Podczerwonego uczczą 1050. rocznicę Chrztu Polski w szczególny sposób. W czwartek 14 kwietnia w Podczerwonem odbędą się uroczystości okolicznościowe zorganizowane przez mieszkańców Podczerwonego, Ochotniczą Straż Pożarną w Podczerwonem, Parafię Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Związek Podhalan Podczerwone – Koniówka.


Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w kościele parafialnym. O godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę, a tuż po niej o godz. 20.05 na boisku sportowym na Kamieńcu (za kościołem) rozpalona zostanie uroczysta okolicznościowa watra. Odmówiona zostanie modlitwa, odśpiewany  Hymn Polski, a dzieci z regionalnego zespołu „Śleboda” przy muzyce kapeli góralskiej zaprezentują regionalne pieśni religijne. Na zakończenie przewidziany został poczęstunek.

Uroczystości upamiętniające 1050. rocznicę Chrztu Polski zorganizowane zostaną w tym samym czasie w wielu miejscowościach. Watry zapłoną w setkach miejsc w całej Polsce w przeciągu 35 minut. Nasz kraj podzielony został na 8 stref. O godz. 20.00 światło zapalone zostanie na Giewoncie, by w ciągu 35 minut  światło Ducha Świętego dotarło na Hel. W każdej strefie watry będą zapalane co 5 minut. W południowej Małopolsce ogniska zapłoną dokładnie o 20.05.

- Pragniemy przesłać od gór, od Krzyża na Giewoncie, światło Ducha Świętego, które dotrze nad polskie morze w ciągu 35 minut – mówią organizatorzy akcji. – Niech akcja ta wykaże naszą jedność i gotowość do współpracy w ważnych dla Ojczyzny momentach. Włączcie się do naszej inicjatywy, bądźmy razem w ten szczególny wieczór 14 kwietnia – zachęcają.

Pomysłodawcą akcji, która odbywa się pod honorowym patronatem Prymasa Polski Wojciecha Polaka są Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Organizatorzy: Mieszkańcy Podczerwonego, OSP Podczerwone, Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Oddział Związku – Podhalan Podczerwone -  Koniówka.

Wsparcie: Wsparcie: Firma mięsno - wędliniarska „Janas” z Czarnego Dunajca, Ciasta Torty Wypieki Katarzyny Podczerwińskiej – Głowacz z Podczerwonego i Haft maszynowy - Halina Strama – Koniówka, Delikatesy "U Leji" Livio -Witów oraz Tartak „Drzew Karcz” - Podczerwone.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.