PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Kultura

Regle z nagrodą MKiDN

Poniedziałek, 2 czerwca 2014 r.
Autor: Robert Chowaniec

Regle z nagrodą MKiDNMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Związku Podhalan Oddział Poronin przyznał nagrodę okolicznościową Zespołowi Regionalnemu „REGLE” im. Jana Jędrola z okazji 40–lecia istnienia oraz za dotychczasowe osiągnięcia w kultywowaniu i wiernym przekazywaniu kultury i tradycji górali podhalańskich. Zespół regionalny Regle powstał 23 marca 1974 roku na zebraniu Rady Gminnego Ośrodka Kultury na wniosek Naczelnika Urzędu Gminy w Poroninie - Tadeusza Galicy.


Kierownikiem i instruktorem liczącego wtedy 24 osoby zespołu został Jan Jędrol. Znaczną część członków zespołu stanowili wnukowie Stanisława Budza – Mroza toteż w ramach głosowania zespół przyjął jego imię. W czasie wakacji i ferii zimowych zespół występował bardzo często dla turystów odwiedzających Poronin a także poza sezonem - w czasie licznych uroczystości odbywających się na terenie gminy. Regle brały też udział w licznych przeglądach i konkursach zespołów regionalnych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół uczestniczył też we wszystkich posiadach organizowanych przez Związek Podhalan, pod którego patronatem (prezesem wybrano wtedy Jana Jędrola) zespół działał od 1974 do 1981roku kiedy to działalność Regli została zawieszona.

Zespół Regle został reaktywowany 16 lutego 2001 roku. Działa pod patronatem Związku Podhalan Odział Poronin. Kierownikiem zespołu jest Pani Maria Dawidek - członek zarządu Związku Podhalan O/Poronin. Regle noszą imię Jana Jędrola - nieżyjącego działacza Związku Podhalan oraz kierownika zespołu w latach 70-tych. Zespół podzielony jest na 4 grupy wiekowe poczynając od przedszkolaków poprzez młodzież, dorosłych członków oraz grupę seniorów. Wyszczególniając odpowiednio: Mini Regle, Małe Regle oraz Regle. Trzon muzyczny stanowią muzycy znanych poroniańskich rodzin. Poprzez swoja działalność Regle kultywują bogate obyczaje Podhala, promują swoją miejscowość w kraju i za granicą okazując wierność i przywiązanie do miejscowej tradycji.

Zespół jest prężnie działającym społecznym ośrodkiem kultywowania tradycji opartym na kulturze góralskiej i wierze chrześcijańskiej. Członkowie zespołu „Regle” stanowią monolit który daje gwarancję profesjonalizmu i wiernego odwzorowania góralskiej tradycji.

Do sztandarowych przedsięwzięć chrakteryzujących działalność zespołu należą: wykonanie opery góralskiej „Naski Świat”, autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli, której  reżyserią zajęli  się etnolog dr Stanisława Trebunia Staszel i Maciej Czernik.

Kolejnym osiągnieciem jest wystawienie widowiska pod tytułem „Regle dla Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II” na postawie tekstu Marii Stoch – „Jesteś z Nami". Do najważniejszych osiągnięć zespołu należą:
Brązowe, Srebrne oraz Złote Żywieckie Serce – główne nagrody na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, odpowiednio – 2003, 2006, 2013,
Srebrna oraz Złota Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem – 2003,2013,
Nagroda Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Polanicy Zdrój – rok 2013
Nagroda Zarządu Powiatu Tatrzańskiego za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie powiatu tatrzańskiego – 2010,
Dyplom Zarządu Głównego Związku Podhalan „Zasłużony dla Związku Podhalan” - 2009,
„Marka Tatrzańska” w kategorii Twórcy i Działacze Kultury – 2013.

Więcej o zespole Regle na http://regle.org.pl/.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.