PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2022 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Poronin

Kultura

Jubileusz 95 lat Związku Podhalan w Poroninie

Czwartek, 23 czerwca 2022 r.
Autor: Bronisław Chowaniec-Lejczyk, Robert Chowaniec

Jubileusz 95 lat Związku Podhalan w PoroninieW dniach 17-19 czerwca odbyła się trzydniowa Konferencja wyjazdowa z okazji jubileuszu 95 lat Związku Podhalan w Poroninie. Wzięli w niej udział członkowie Związku Podhalan oraz sympatycy tej organizacji z Poronina, Nowego Bystrego, Białego Dunajca, Suchego, Stasikówki i Zakopanego. Specjalnie na obchody jubileuszu przyjechała Zofia Ustupska – Bobak prezes Koła Poronin nr 45. im. Zofii Gracy Związku Podhalan Północnej Ameryki z Chicago. Należy podkreślić, że całe wydarzenie zostało finansowo wsparte przez  Zarząd Województwa Małopolskiego w wyniku Małego Granta oraz Gminę Poronin w postaci użyczania autokaru.


Wyprawie towarzyszyli dwaj księża, którzy wygłosili okolicznościowe referaty: ks. dr Sławomir Filipek: „Sztuka sakralna, jako świadek ważnych wydarzeń z historii Polski” oraz ks. Wojciech Matyga: „Życie i śmierć Pierwszego Świętego i Patrona Polski” oraz „Wkład Krakowa w kreacji inteligencji polskiej, w tym góralskiej”. Prezes Związku Podhalan w Poroninie Bronisław Chowaniec-Lejczyk wygłosił referat: „Górale w powstaniu warszawskim 1944 r.” oraz „Dzieje sztandaru Związku Podhalan Oddziału Poronin”. Referaty głoszone były w autokarze w czasie przejazdów. W dyskusjach po każdym referacie brało udział wielu obecnych. Wyjazdowej Konferencji towarzyszyły warsztaty z fotografii wykonywanej smartfonem, które prowadził wiceprezes Oddziału Poronin Robert Chowaniec. Wykonywane zdjęcia przez uczestników trafiały na specjalnie stworzony w tym celu profil WhatsApp’a. Z pośród nadesłanych zdjęć zostaną wyłonione najlepsze w celu przyznania nagród w czasie inauguracji Poroniańskiego Lata.

W bardzo bogatym palnie znalazło się zwiedzanie w Warszawie Archikatedry św. Jana Chrzciciela wraz z kryptami, gdzie spoczywają m.in. ostatni król polski Stanisław August Poniatowski, oraz prezydenci Polski Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki oraz Zamek Królewski, stare miasto z Krakowskim Przedmieściem, Ogrodem Saskim oraz Placem Marszałka Piłsudskiego. Drugiego dnia zwiedzano Poznań: od rynku po Ostrów Tumski wraz z Katedrą p.w. św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego w tzw. Złotej Kaplicy. Po Poznaniu górali oprowadzał przewodnik w stroju szlacheckim używający staropolskiej mowy. Było to dodatkową atrakcją wyjazdu. Następnie udano się do Gniezna, gdzie zwiedzano bazylikę prymasowską. Przy grobie św. Wojciecha, patrona Związku Podhalan Oddziału Poronin, pochylono oba sztandary Oddziału Poronin: stary z 1930 roku oraz jego replikę. Zaznaczyć należy, że sztandar Związku Podhalan Oddziału Poronin jest najstarszy z podwód wszystkich istniejących obecnie wśród braci Związkowej. Następnie udano się do Archidiecezjalnego Muzeum, gdzie po zwiedzaniu kapela Oddziału Poronin dała koncert góralskiej muzyki. Całą grupa została zaproszona do Pałacu Prymasa Polski kardynała Wojciecha Polaka w Gnieźnie. Nieplanowana wizyta dostarczyła wielu pozytywnych emocji. Nocleg w Licheniu wraz z apelem jasnogórskim stanowił podsumowanie tego pełnego wrażeń dnia. Ostatni dzień został spędzony w Krakowie. Po zwiedzeniu Katedry Wawelskiej uczestnicy wyjazdu zostali na Mszy Św. odprawionej w Katedrze m.in. w intencji dziękczynnej za 95 lat istnienia Związku Podhalan w Poroninie, ofiarę tę sprawował ks. Wojciech Matyga. Obecny był też poczet sztandarowy w składzie chorąży Jan Galica Teremulka oraz Paweł Gał i Krzysztof Gocał. Dary do ołtarza nieśli: Bronisław Chowaniec-Lejczyk, Halina Czernik oraz Zofia Ustupska – Bobak.

Wyjazdowa konferencja stanowiła najważniejszą część obchodów jubileuszu 95 lat Związku Podhalan w Poroninie. Pogoda w czasie wyjazdu świetnie dopisała. Uczestnikom towarzyszył dobry humor oraz modlitwa. Konferencja wyjazdowa utrwaliła wiedzę historyczną na temat dziejów Polski oraz regionu w tym Związku Podhalan w Poroninie, która jest bardzo bogata, i jak każdy uczestnik stwierdził warto było poświecić swój czas, aby zobaczyć te zabytkowe miejsca przepełnione ponad 1000 letnią historią. Inaczej wyglądają dzieje naszego kraju, kiedy można ich doświadczyć poprzez istniejące miejsca pamięci.
Całość przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Gminy Poronin, serdeczne podziękowania składa prezes Bronisław Chowaniec-Lejczyk wraz z zarządem Związku Podhalan w Poroninie tym jednostką organizacyjnym za okazane wsparcie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.