PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Wiadomości

Budżetowa sesja z Kasprowiczem w tle...

Poniedziałek, 2 listopada 2009 r.
Autor: Piotr Kyc

Budżetowa sesja z Kasprowiczem w tle...W roku 2010 przypada 150 rocznica urodzin Jana Kasprowicza, którego nazwisko jest kojarzone z Poroninem, gdzie - przed zakupieniem domu na Harendzie - przez dwadzieścia lat spędzał wakacje, a nawet na jakiś czas zamieszkał tam na stałe.


Poeta urodzony na Kujawach 12 grudnia 1860 roku. Pojawił się w Poroninie w roku 1892r. Jan Kasprowicz był jednym z najznamienitszych ludzi tamtej epoki, których nazwisko kojarzono z Poroninem. Dla współczesnych, na przełomie stuleci, aż po lata dwudzieste XX wieku, Kasprowicz był w poezji wielkością niekwestionowana, autorytetem słowa, gwiazdą literatury. W uznaniu jego zasług, w dniu 21 marca 1908r, na wniosek ówczesnego Przewodniczącego Rady Gminnej Franciszka Guta radni nadali "Panu Janowi Kasprowiczowi - doktorowi filozofii z Księstwa Poznańskiego" honorowe obywatelstwo Poronina.
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Poronin w dniu 28 października radni znaleźli chwilę czasu podczas obrad na temat zmian w budżecie i spotkali się z Piotrem Kycem - Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Tematem spotkania była zbliżająca się 150 rocznica urodzin poety związanego przez szereg lat z Poroninem. Stowarzyszenie i Gmina Poronin planują z tej okazji parę spotkań literackich, konkursy recytatorskie i fotograficzne, być może wspólne przedsięwzięcie wydawnicze i przedłużenie szlaku turystycznego Jana Kasprowicza do Poronina.
Radni wsparli również finansowo remont Mauzoleum Jana Kasprowicza wykupując "Cegiełki Dobroczyńcy" i nabywając książki wydane przez Stowarzyszenie.
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza dziękuje Przewodniczącemu Rady Jarząbkowi i Wójtowi Bronisławowi Stochowi za zaproszenie na sesję. Dziękujemy również następującym radnym i pracownikom Urzędu Gminy, którzy wsparli dzieło renowacji Mauzoleum Honorowego Obywatela Poronina Jana Kasprowicza: Bronisław Stoch - wójt Gminy Poronin, Maria Dawidek - Poronin, Jan Jarząbek - Bustryk, Przewodniczący Rady Gminy Poronin, Andrzej Buńda - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, Waldemar Pawlikowski - Poronin, Stanisław Waliczek - Nowe Bystre, Maciej Chowaniec - Poronin, Anita Żegleń - Małe Ciche, Stanisław Staszel - Suche, Stanisław Zapotoczny - Stasikówka, Stanisław Kula - Nowe Bystre, Józef Stołowski - Suche. Dziękujemy.
Zainteresowanych wsparciem renowacji Mauzoleum Jana Kasprowicza zapraszamy do Muzeum na Harendzie. Szczegółowe informacje o Muzeum, Mauzoleum i prowadzonej zbiórce publicznej są zamieszczone na stronie www.harenda.com.pl.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XISpinka góralska XIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonk w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.