PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Wiadomości

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wtorek, 4 maja 2010 r.
Autor: Katarzyna Szwajnos Różak

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 MajaZ roku na rok Gmina Poronin uroczyście świętuje obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Bacowskie na Tarasówce w Małem Cichem. Uroczystości te gromadzą przedstawicieli władz samorządowych, wielu instytucji i środowisk. Tegoroczne obchody 3 Maja rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym w Poroninie. Po Mszy okolicznościową akademię przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Murzasichlu.


Następnie poczty sztandarowe oraz uczestnicy przeszli do sali Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie Wójt Gminy Bronisław Stoch wygłosił 3 Majowe przemówienie a uczniowie Szkoły Artystycznej – filia w Poroninie uświetnili swoim koncertem uroczystość. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Andrzej Buńda otworzył wystawę „Gmina Poronin – w świetle historii i dnia dzisiejszego”. Na wystawie znajdują się materiały przekazane przez Franciszka Łojasa – Koślę na własność Gminy Poronin oraz zdjęcia ze zbiorów Jana Palidra, Urzędu Gminy i GOK. Po wernisażu 3-majowe utwory zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy GOK.
Po południu uroczystości przeniosły się na Małe Ciche na Tarsówkę. Tarasówka rozdźwięczała od owczych zbyrkadeł, góralskiej muzyki oraz głosów licznie przybyłych na XXX Bacowskie Święto. Nastąpiło poświęcenie baców i juhasów, owiec i baranów, pól i hal. Mszę Św. w kaplicy Św. Bartłomieja odprawił ojciec Artur Musialski – proboszcz dominikańskiej parafii na Małem Cichem. We Mszy Św. Wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów: Andrzej Skupień – wicestarosta powiatu tatrzańskiego, Bronisław Stoch – wójt gminy Poronin, Zbigniew Romaszewski – senator PiS. Z roku na rok aktywnie uczestniczą w uroczystościach na Tarasówce członkowie XIX Ogólnopolskiego Wiosennego Zlotu Rodzin Abstynenckich. Po mszy turyści mogli skosztować świeżego oscypka, bundzu i żętycy z szałasu Andrzeja Zapotocznego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.