PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Wiadomości

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wtorek, 4 maja 2010 r.
Autor: Katarzyna Szwajnos Różak

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 MajaZ roku na rok Gmina Poronin uroczyście świętuje obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Bacowskie na Tarasówce w Małem Cichem. Uroczystości te gromadzą przedstawicieli władz samorządowych, wielu instytucji i środowisk. Tegoroczne obchody 3 Maja rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym w Poroninie. Po Mszy okolicznościową akademię przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Murzasichlu.


Następnie poczty sztandarowe oraz uczestnicy przeszli do sali Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie Wójt Gminy Bronisław Stoch wygłosił 3 Majowe przemówienie a uczniowie Szkoły Artystycznej – filia w Poroninie uświetnili swoim koncertem uroczystość. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Andrzej Buńda otworzył wystawę „Gmina Poronin – w świetle historii i dnia dzisiejszego”. Na wystawie znajdują się materiały przekazane przez Franciszka Łojasa – Koślę na własność Gminy Poronin oraz zdjęcia ze zbiorów Jana Palidra, Urzędu Gminy i GOK. Po wernisażu 3-majowe utwory zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy GOK.
Po południu uroczystości przeniosły się na Małe Ciche na Tarsówkę. Tarasówka rozdźwięczała od owczych zbyrkadeł, góralskiej muzyki oraz głosów licznie przybyłych na XXX Bacowskie Święto. Nastąpiło poświęcenie baców i juhasów, owiec i baranów, pól i hal. Mszę Św. w kaplicy Św. Bartłomieja odprawił ojciec Artur Musialski – proboszcz dominikańskiej parafii na Małem Cichem. We Mszy Św. Wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów: Andrzej Skupień – wicestarosta powiatu tatrzańskiego, Bronisław Stoch – wójt gminy Poronin, Zbigniew Romaszewski – senator PiS. Z roku na rok aktywnie uczestniczą w uroczystościach na Tarasówce członkowie XIX Ogólnopolskiego Wiosennego Zlotu Rodzin Abstynenckich. Po mszy turyści mogli skosztować świeżego oscypka, bundzu i żętycy z szałasu Andrzeja Zapotocznego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.