PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Poronin

Wiadomości

Juhasko Kolenda Zespołu Harni

Piątek, 23 grudnia 2016 r.
Autor: Anna Chowaniec

Juhasko Kolenda Zespołu HarniZespół Harni powstał w 2005 roku kiedy to kilkoro zaprzyjaźnionych ze sobą osób za namową ks. Alberta Wolkiewicza zaangażowało się w oprawę muzyczną liturgii Triduum Paschalnego w kościele w Poroninie. Z biegiem czasu grupa powiększała się wykonując coraz to bardziej różnorodne aranżacje. Obecnie zespół tworzy ponad 20-stu solistów i kilkoro muzyków, pochodzących z rożnych podhalańskich miejscowości, których połączyła wspólna pasja i zamiłowanie do rodzimej tradycji.


Grupa wykonuje utwory z rodzimego regionu jak również z innych regionów etnograficznych w Polsce np. Z Żywiecczyzny, Spisza, Orawy. Ponadto zespół tworzy swoje własne aranżacje w oparciu o melodie słowackie, węgierskie, rumuńskie, bałkańskie.

W 2015 roku Harni wydali płytę z kolędami i pastorałkami, natomiast w lipcu 2016 roku miała miejsce premiera teledysku do karpackiej wersji hymnu na ŚDM w Krakowie. W projekcie tym wzięli udział muzycy zarówno z Podhala jak i ze Słowacji.

W grudniu  zespół dzięki mecenatowi Burmistrza Miasta Zakopane – Leszka Doruli zrealizował teledysk i nagranie „Kolendy Juhaskiej”. Autorem tekstu kolędy jest Stanisław Gąsienica Byrcyn, poeta podhalański, baca na rodzinnej Hali Kasprowej Muzykę do kolędy napisał Jan Pasierb - Orland.

Grupa nadal się rozwija wykonując utwory którym poświęca swoje serce i miłość do tradycji góralskiej. Obecnie zespół działa i tworzy przy parafii w Stasikówce.

Tutaj można znaleźć link do teledysku na kanale zespołu na Youtube – oczywiście zachęcamy do oglądania!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania teledysku, a zwłaszcza Burmistrzowi Miasta Zakopane – Leszkowi Dorula.
Wszystkim życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia!

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.