PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Poronin

Wiadomości

90-lecie Związku Podhalan w Poroninie

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

90-lecie Związku Podhalan w PoroninieW niedzielę 23 kwietnia, w Poroninie miały miejsce uroczyste obchody 90-lecia miejscowego Oddziału Związku Podhalan. Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym pułkownika Franciszka Orawca zamordowanego w Katyniu poczty sztandarowe i delegacje udały się do kościoła pw. Marii Magdaleny. Mszę celebrował kapelan Związku Podhalan w Polsce ks Władysław Zązel. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Ośrodku Gastronomiczno - Wypoczynkowym „Baca”, gdzie była okazja nie tylko do spotkania towarzyskiego ale i wyróżnienia zasłużonych członków Związku.


Wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik, wręczył medale Gloria Artis, nadawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dostali je poeta Łojas-Kośla, rzeźbiarz w szkle, muzykant Henryk Trebunia-Tutka oraz Zespół Regionalny im. Jana Jędrola „Regle” z Poronina. Ponadto Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył srebrnymi krzyżami zasługi Zofię Chowaniec, Dyrektor Zespołu Szkół im. Legionów Polskich w Poroninie i Krystynę Zabrzewską, Dyrektor Szkoły Podstawowej im Antoniny Tatar w Suchem, a brązowym - Teresę Bafię, pedagoga, nauczycielkę w Zespole Szkół w Zębie.

Wielu osobom wręczono również pamiątkowe medale „Jubileuszowy Medal 90-lecia Związku Podhalan Oddział Poronin”, dyplomy i tytuły zasłużony dla oddziału. Zarząd Związku Podhalan Oddział Poronin nadał tytuły zasłużony dla oddziału następującym osobom:
1. Stanisław Franosz
2. Helena Franosz
3. Zofia Gieroba
4. Stanisław Polak
5. Władysław Polak
6. Bronisław Skupień- Salamuna
7. Robert Chowaniec
8. Wojciech Polak
9. Andrzej Franosz
10. Anna Malacina-Karpiel
11. Teresa Gut – Siuty
12. David Czernik
13. Maciej Dziubas

Nie zapomniano też o sponsorach, którzy od lat wspierają działalność Oddziału w Poroninie oraz Zespołu Regionalnego im. Jana Jędrola który działa przy Związku, wręczono pamiątkowe witraże – dziękując tym samym za udzielaną pomoc organizacji i zespołowi.

W uroczystościach zorganizowanych przez Oddział Związku Podhalan w Poroninie wzięli udział liczni goście, w tym pięćdziesiąt siedem pocztów sztandarowych oddziałów Związku z Podhala, Spisza,Orawy. Byli górale z Beskidu Żywieckiego i Beskidu Sądeckiego. Nie zabrakło członków Honorowych Związku Podhalan, Członków Prezydium Zarządu Głównego ZP, Delegacji Związku Podhalan z Wiednia oraz Koło nr 45 Poronin im. Zofii Gracy z USA.
Na jubileusz Związku Podhalan zaprosili: Na Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień, Wójt Gminy Poronin Bronisław Stoch, Prezes Oddziału ZP w Poroninie Robert Chowaniec.

Honorowy Patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.