PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Poronin

Wiadomości

Obchody 11 listopada w Gminie Poronin

Sobota, 11 listopada 2023 r.
Autor: Mateusz Łacek

Obchody 11 listopada w Gminie PoroninW Gminie Poronin odbyły się obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. W intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Poroninie. Następnie Poczty Sztandarowe wraz z uczestnikami przeszły na Cmentarz Parafialny, gdzie odmówiona została modlitwa w intencji poległych. Kwiaty pod pamiątkową tablicą poległych Mieszkańców naszej Gminy złożyła Wójt Anita Żegleń, w towarzystwie senatora Jana Hamerskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Poronin Adama Pawlikowskiego.


Druga część uroczystości odbyła się pod Dębem Pamięci płk. Franciszka Orawca. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, głos zabrała Wójt Anita Żegleń, która przypomniała  jak ważne są pamięć i szacunek dla dokonań naszych przodków. 

- Słowo „szacunek” jeszcze w XVII w. zarezerwowane było dla kupców - bo „szacować”, to oceniać materialną wartość. Ale od XIX wieku było to słowo nabierało innej wartości - szacunek to była ocena wartości, czci. Jeszcze ciekawsza historia jest ze słowem „szanować” - w XIV w to słowo wymawiało się „szonować” - od niemieckiego słowa „schöne” - piękne. „Szanować”, to więc otaczać pięknem, mówić pięknie. Otaczajmy pięknem tę naszą historię a będziemy znali wartość teraźniejszości i będziemy mieć pełne prawo do pięknej, mądrej przyszłości - mówiła wójt Anita Żegleń nawiązując do słynnych słów wypowiedzianych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Spinka góralska XISpinka góralska XIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonk w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.