PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Przehyba

Kultura

Partyzanci powrócili na Przehybę

Środa, 22 września 2010 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Partyzanci powrócili na PrzehybęW dniu 18 września z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu i Nowym Targu, w okolicy schroniska na Przehybie, odbył się XXXI Turystyczny Zlot im. mjr Juliana Zubka „Tatara”, którego najważniejszą częścią było otwarcie szlaków partyzanckich i przerzutowo-kurierskich w Beskidzie Sądeckim.


Tego dnia licznie zebrana młodzież miała niepowtarzalną okazję spotkać się z nielicznymi już byłymi partyzantami 9 Kompanii III Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, posłuchać ich wspomnień, mieć tę unikalną okazję dotknięcia prawdziwej historii ojczystych stron.

Po mszy świętej odprawionej intencji poległych w obronie Ojczyzny w II wojnie światowej, uczestnicy rajdu mogli zwiedzać przygotowane przez rekonstruktorów dioramy prezentujące wyposażenie i uzbrojenie stron walczących na tym terenie w latach II wojny. Każdy ze zwiedzających mógł porozmawiać z rekonstruktorami, dotknąć zabytkowego już wyposażenia żołnierskiego, popytać czy choćby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Prawdopodobnie też, raz pierwszy na Przehybie od czasu ostatniej wojny, na oczach licznej publiczności starli się ze sobą partyzanci AK, żołnierze Wehrmachtu oraz partyzanci sowieccy. Organizatorzy bowiem, postarali się urozmaicić całość imprezy trzema inscenizacjami, których głównymi motywami były dzieje schroniska na Przehybie. Nie obyło się więc bez sceny przedstawiającej walki na kurierskim szlaku. Rekonstruktorzy nie zapomnieli o dwukrotnej wizycie na Przehybie oddziału AK „Wilk” latem i jesienią 1943 roku.  Przedstawiono także scenę walki oddziału mjr. „Tatara” z patrolem niemieckim. Inscenizację zakończyła oparta również na faktach scena walki Rosjan z Niemcami i spalenia przez tych ostatnich schroniska.

W godzinach nocnych natomiast przeprowadzone zostały wspólne manewry Grup Rekonstrukcyjnych przybyłych na Przechybę. Scenariusz zaproponowany przez kolegów z Niepołomic, przewidywał skryte podejście i opanowanie pozycji niemieckich, znajdujących się na górującym nad polaną wzgórzu. Trwająca ponad godzinę akcja zakończyła się sukcesem oddziałów polskich i sowieckich, przy stosunkowo niewielkich „stratach” w ludziach i sprzęcie. Wypad i zlot zakończył się wspólnym ogniskiem i śpiewem przy muzyce płynącej z sowieckiej harmonii.

Zlot i towarzyszące jej rekonstrukcje nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu ludzi pragnących, aby historia nie zaginęła. W szczególności p. Barbary Talar z Towarzystwa Miłośników Piwnicznej i jej współpracowników, którzy z wielkim sercem od ponad roku zabiegali o to by Zlot na Przehybie wypadł jak najlepiej. Słowa podziękowania należą się także członkom zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych a w szczególności:
GRH „Podhale w ogniu” z Nowego Targu
GRH „Die Deutsche Infanterie im Zweiten Weltkirieg” z Krakowa
GRH „Wir” z Biłgoraju
GRH „16 pp” z Tarnowa
Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów z Rzeszowa
oraz członkom Polskiego Towarzystwa Historycznego z Nowego Sącza.

Bez was wszystkich impreza ta nie wyglądałaby tak okazale, zaś wieczorek przy harmonii byłby o niebo smutniejszy, o ile w ogóle by się odbył !
Do zobaczenia niebawem w górach!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.