PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Raba Wyżna

Kultura

Biesiada śląska

Poniedziałek, 5 października 2009 r.
Autor: Henryk Urbanowski

fot. Piotr KuczajNa pożegnanie lata i siłą rzeczy powitanie złotej polskiej jesieni GOK w Rabie Wyżnej za sprawą niestrudzonej Elżbiety Smółki zorganizował „Biesiadę śląska”.


Ponad trzy godziny programu dała grupa Mirosława Jędrowskiego z Chorzowa, wciągając publiczność do śpiewania śląskich, góralskich, czeskich, ukraińskich i ogólnopolskich pieśni biesiadnych. Jednym zdaniem: było jak na weselu po północy, bo i tańczono również. Aliści było to wesele w rodzaju tych, do których namawia ksiądz Zązel. Nawet piwa nie podano, do czego przymawiali się artyści. Był za to tort ogromny z dedykacją dla obecnego na biesiadzie wójta Andrzeja Dziwisza „za wszystko, co zrobił dla gminy”. Dla każdego starczyło po kawałku, a dla łasuchów była jeszcze dokładka. Tort wykonały gaździny z kół gospodyń wiejskich z Raby Wyżnej, Harkabuza, Podsarnia i Sieniawy wdzięczne za to, że widok ich wsi zmienił się w ostatnich latach nie do poznania. Bo i Orlik w Rabie działa, hala sportowa w Rokicinach zachwyca, gdzie okiem spojrzeć wylewa się asfalt, układa chodniki, a i siedziba gminy miejski ratusz przypomina, ma wieżę z zegarem. Do tego na wielu gmachach publicznych pojawiły się solary, wzbudzając lekką zawiść w sąsiednich gminach.
Wśród publiczności znalazło się wiele osób również z nie wymienionych wyżej wsi: Skawy, Rokicin Podhalańskich, Bielanki i Bukowiny-Osiedla, ponad połowa w góralskich strojach. Oprócz wójta z małżonką zauważyliśmy sekretarza gminy Roberta Migiela i radnego Józefa Pieczarę.
Artyści wystąpili natomiast w następującym składzie: Bożena Jędrowska, Jolanta Krawczyk, Mirosław Jędrowski – śpiew i taniec, Stefan Rylkowski – klawisze, Jarosław Podchorski – trąbka, Eugeniusz Krajewski i Robert Szafraniec – przerywniki kabaretowe.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.