PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Tajemnice księżowskich szat

Środa, 2 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Tajemnice księżowskich szatJak wygląda ornat, każdy widział. Ci, co chodzą do kościoła regularnie, zauważyli zapewne, że w zależności od kalendarza liturgicznego księża zakładają do celebrowania mszy świętych szaty w różnych kolorach. Ale już mało kto zwraca uwagę na motywy haftów na ornatach, stułach i innych częściach tych szat.


A kto wie, co to jest: pluwiał, rewerenda, humerał, alba czy cingulum? Można się o tym (i wielu innych rzeczach) dowiedzieć na wystawie „Symbolika szat liturgicznych”, jaka zagościła w nawie starego kościoła św. Marii Magdaleny. Przygotowała ją Iveta Florekova z Muzeum Orawskiego im. Pavola Orszagha (Hviezdoslava) w Dolnym Kubinie na Słowacji. Do nas trafiła natomiast dzięki kontraktowi z tym muzeum przewodniczącego rady Fundacji Rozwoju Regionu Rabka Bogusława Sroki.

Na wystawie znalazło się 30 eksponatów, elementów szat księży katolickich, ale także – dla uzmysłowienia różnic – pastorów ewangelickich. Są to w większości ornaty na ogół dość stare i nieco już wypłowiałe, ale starannie dobrane. Największą wartością tej wystawy są jednak popularno – naukowe komentarze umieszczone na towarzyszących szatom tabliczkach. Z tekstów tych można się bardzo dużo dowiedzieć, m.in. jak w przeszłości szaty liturgiczne wzbogacały się o różnorodną symbolikę, dziś już mało czytelną. Jak wiele było symboli Chrystusa i Matki Boskiej. Tę wystawę trzeba obejrzeć najlepiej w skupieniu pozwalającym na zapoznanie się z jej treściami.

Wernisaż wystawy odbył się 29 maja. Wzięli w nim udział przedstawiciele muzeum z Dolnego Kubina, z autorką Ivetą Florekovą oraz dyrektorką Marią Jagniesakovą, wspomniany już p. Bogusław Sroka, radny powiatu nowotarskiego Marek Szarawarski, radni miejscy Elżbieta Szarawara i Wojciech Kusiak, proboszcz parafii św. Teresy ks. prałat Józef Kapcia, prezeska Oddziału Gorczańskiego Związku Podhalan (współorganizatora wystawy) Teresa Wójciak, a honory domu czyniła dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana Dominika Wachałowicz-Kiersztyn. Imprezę uświetniły występy artystyczne Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Robcusie” oraz koncert organowy Wojciecha Gracza. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.