PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Rabcio cały w muralach

Wtorek, 29 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Rabcio cały w muralachKto tamtędy w ostatnich dniach przejeżdżał lub przechodził ten już widział. Na trzech zewnętrznych ścianach Teatru Lalek „Rabcio” pojawiły się murale. Są to malowidła na tynku wzorowane na grafikach, które w latach 60. i 70. umieszczał p. Jerzy Kolecki na afiszach i plakatach teatralnych. Przypominamy, że ich autor, z wykształcenia malarz, był aktorem, scenografem i reżyserem „Rabcia-Zdrowotka” w pionierskich, a później najlepszym okresie teatru. Dwa lata temu nadano mu tytuł honorowego obywatela Rabki-Zdroju. Jest także kawalerem Orderu Uśmiechu.


Pomysłodawczynią wykonania murali jest pochodząca z Gdańska artystka Paulina Ołowska, która przed kilkoma latry osiadła wraz z mężem w Rabie Niżnej. Grafika plakatowa Jerzego Koleckiego na tyle ją zafascynowała, że postanowiła ją przypomnieć. Projekt wsparły finansowo renomowana Fundacja Galerii Foksal z Warszawy i firma Gamika ze Skomielnej Białej.

Razem z Pauliną Ołowską murale malowali gdańscy studenci Magda Mellin, Edzia Urwanowicz i Marcin Zawicki, a pomagali im mieszkańcy Rabki i okolic: Stanisław Fudro, Bogdan Jamros, Tadeusz Zapała oraz Anna Bujnowska, Gabriel Gacek, Joanna Zielińska, Krystian Bielecki, Ola Krzyś, Mateusz, Betty, Tomek, Jaś i Julka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.