PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Rabcio cały w muralach

Wtorek, 29 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Rabcio cały w muralachKto tamtędy w ostatnich dniach przejeżdżał lub przechodził ten już widział. Na trzech zewnętrznych ścianach Teatru Lalek „Rabcio” pojawiły się murale. Są to malowidła na tynku wzorowane na grafikach, które w latach 60. i 70. umieszczał p. Jerzy Kolecki na afiszach i plakatach teatralnych. Przypominamy, że ich autor, z wykształcenia malarz, był aktorem, scenografem i reżyserem „Rabcia-Zdrowotka” w pionierskich, a później najlepszym okresie teatru. Dwa lata temu nadano mu tytuł honorowego obywatela Rabki-Zdroju. Jest także kawalerem Orderu Uśmiechu.


Pomysłodawczynią wykonania murali jest pochodząca z Gdańska artystka Paulina Ołowska, która przed kilkoma latry osiadła wraz z mężem w Rabie Niżnej. Grafika plakatowa Jerzego Koleckiego na tyle ją zafascynowała, że postanowiła ją przypomnieć. Projekt wsparły finansowo renomowana Fundacja Galerii Foksal z Warszawy i firma Gamika ze Skomielnej Białej.

Razem z Pauliną Ołowską murale malowali gdańscy studenci Magda Mellin, Edzia Urwanowicz i Marcin Zawicki, a pomagali im mieszkańcy Rabki i okolic: Stanisław Fudro, Bogdan Jamros, Tadeusz Zapała oraz Anna Bujnowska, Gabriel Gacek, Joanna Zielińska, Krystian Bielecki, Ola Krzyś, Mateusz, Betty, Tomek, Jaś i Julka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.