PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Różne oblicza teatru animacji

Środa, 15 września 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Różne oblicza teatru animacjiPodczas IV Festiwalu Animacji Teatralnych i Filmowych pokazanych zostało kilka spektakli z udziałem lalek, marionetek i postaci wyciętych z papieru. Obejrzenie ich wszystkich dało możliwość przekonania się, jak wielki jest zakres środków i tradycji, z których może dziś korzystać teatr animacji. I że nie musi to być wyłącznie sztuka adresowana do dzieci.


Trzy spektakle wzięły udział w konkursie – plebiscycie, w którym głosowali widzowie. Pierwsze miejsce przyznali „Prostej historii” (Teatrzyk Latarnia Magiczna) stworzonej przez Mateusza Tymurę i Monikę Kwiatkowską jako praca dyplomowa po III roku studiów w białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie. To wzruszająca opowieść o przybyszu z gwiazd poszukującym i uczącym się miłości. Bohater przechodzi w nim długą drogę od marzeń do rzeczywistości, aż odnajdzie miłość prawdziwą. W tym marionetkowym spektaklu w jednej z lalek zamontowano cztery obwody świetlne, dzięki czemu świeci ona światłem własnym i odbitym. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i być może na świecie.

Kolejnym spektaklem konkursowym był „Człowiek z papieru” (III miejsce), filozoficzna opowieść Jerzego Dowgiałło i Katarzyny Kawalec o jednostce rzuconej w wir historii i manipulowanej przez media. Autorzy zastosowali w tym przedstawieniu aż trzy techniki: teatru wizualnego performansu i filmu (animacja poklatkowa). Wreszcie trzeci spektakl to K! Jacka Bały z Teatru Drugiej Strony z Krakowa (II miejsce), wyłącznie dla dorosłych. Są w nim elementy teatru aktorskiego i ostrego kabaretu politycznego ale także teatru marionetek. Opowiada on historię młodego małżeństwa z dzieckiem wynajmującego mieszkanie na krakowskim Kazimierzu. To rzecz o trudnej miłości do ojczyzny, która niczym dobrym tego uczucia nie odwzajemnia. Wręcz przeciwnie naraża tu mieszkających ludzi na podszyte bogoojczyźnianą frazeologią ataku kiboli, skinów, spaślaków i innych indywiduów, których strach spotkać w wąskiej uliczce.

Więcej na www.rabka.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.