PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Artystyczne pasje Ewy Piechoty

Poniedziałek, 20 września 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Artystyczne pasje Ewy PiechotyJest jedną z najbardziej znanych artystek mieszkających w naszym mieście. Obecnie jej witraże podziwiają setki osób dziennie odwiedzających pijalnie wód mineralnych koło tężni w Parku Zdrojowym. Znacznie bardziej bogaty i ujawniający wszechstronne zainteresowania wybór jej prac eksponowany jest w Galerii Twórców Ludowych „Pod Lilianną” przy ul. Nowy Świat. Tam raz w tygodniu pani Ewa pełni dyżury, a z jej lekcji malowania na szkle i stosowania różnych technik artystycznych chętnie korzystają dzieci przebywające w sąsiednich sanatoriach, domach wczasowych i pensjonatach.


Zaczynała pod okiem taty dawno temu od charakterystycznych dla naszego regionu wypalanek w drewnie. Później dzięki prof. Ewie Harsdorf poznała także inne sposoby wypowiadania się przez sztukę i artystyczne rzemiosło. Obecnie uprawia także malarstwo olejne, malowanie akwarelami i suchymi pastelami oraz akrylem, wykonuje wspomniane już witraże i obrazy na szkle, a także wybory z masy solnej.

Jednak najnowszą jej pasją, której od czterech lat poświęca po kilka godzin dziennie jest sztuka pergaminowa. Z daleka taki wyrób przypomina misterny haft na cienkim muślinie. Z bliska okazuje się, że obrazek zrobiony został na kawałku gęstego pergaminu nakłuwanego misternie różnego rodzaju szpikulcami i przycinanego specjalnym sposobem, specjalnymi nożyczkami. To bardzo stara sztuka sięgająca korzeniami Średniowiecza. W XVII wieku zabrali ją ze sobą do Południowej Afryki holenderscy koloniści. I tam przetrwała do naszych czasów, by powrócić do Holandii, a w ostatnich dziesięcioleciach rozprzestrzenić się po całym świecie.

Nie jest ona łatwa. Wymaga wielkiej cierpliwości, precyzji i sprawnego posługiwania się narzędziami. Liczy się także odpowiednio zakomponowany wzór. W Polsce sztukę tę uprawia na odpowiednio wysokim poziomie zaledwie 20 osób. Wśród nich Ewa Piechota osiągnęła liczącą się pozycję. To dzięki temu m.in., że znana jest z buszowania po specjalnych stronach internetowych i przekazywania za darmo opracowanych przez siebie wzorów, a także znajomości języka angielskiego, jej powierzono prowadzenie rubryki „Kartka miesiąca” na stronie www.pergaminart.pl. Ma już także pani Ewa na swoim koncie II i III nagrodę w ogólnopolskich konkursach sztuki pergaminowej, udział w kilku wystawach, ostatnio w Maciejowicach, gdzie pod koniec sierpnia spotkały się polskie pergaministki na wspólnym zjeździe. Marzy o tym, by stworzyć tych prac na tyle dużo, by wystarczyło na wystawę indywidualną. Na razie jej skrzętnie gromadzi, niechętnie się ich pozbywa, bo trzeba ich grubo ponad setkę, by zawiesić nimi ściany średniej wielkości galerii. Więcej na: www.evaart.multiply.com lub http://picasaweb.google.com/evaart1

Więcej na www.rabka.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.