PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

„Miasto kobiet”

Czwartek, 10 marca 2011 r.
Autor: Piotr Kuczaj

„Miasto kobiet”Pod takim tytułem, ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Podhalańskiego” artykuł poświęcony niezwykłemu fenomenowi, jaki w Rabce-Zdroju zaobserwowali dziennikarze. Otóż Miasto Dzieci Świata jest też… Miastem Kobiet. Panie zajmują tu większość stanowisk kierowniczych. Kobieta jest burmistrzem Rabki-Zdroju, sekretarzem i skarbnikiem Urzędu Miejskiego, dyrektorem muzeum, prezesem Związku Podhalan, biblioteki, ośrodka pomocy społecznej, poczty, banku, jest przewodniczącym Rady Miejskiej, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury, prezesem szpitala, zakładu wodociągów, zakładu komunalnego, sołtysem dwóch wsi, kobietami są dyrektorzy większości szkół… Wymieniać można by długo.


Z okazji Dnia Kobiet „Tygodnik Podhalański” zaprosił do wspólnego zdjęcia wszystkie najważniejsze panie z gminy i poświęcił ich fenomenowi artykuł w dzisiejszym wydaniu z 10 marca. Próby rozszyfrowania genezy tego niecodziennego zjawiska podjęła się na łamach gazety najważniejsza kobieta w mieście - burmistrz Ewa Przybyło. Przypomina, że w zamierzchłych czasach Rabka była postrzegana, jako zagłębie miejsc pracy dla kobiet. Działające tu sanatoria potrzebowały pielęgniarek, nauczycielek, wychowawczyń, rehabilitantek. W Rabce były szkoły, które w tych branżach kształciły żeńską młodzież. – Rabka była taką sfeminizowaną miejscowością. Mężczyźni najczęściej realizowali swoje aspiracje zawodowe poza miastem i siłą rzeczy panie musiały brać sprawy w swoje ręce. Stąd tyle kobiet na kierowniczych stanowiskach. One nie awansowały na fali panującej ostatnio mody na parytety. One zajmują owe stanowiska od 20, 30 lat – wyjaśnia. Cały tekst o sfeminizowanej Rabce – w najnowszym „Tygodniku Podhalańskim”.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.