PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Terapia przez sztukę

Czwartek, 10 marca 2011 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Terapia przez sztukęŚwiatowa prapremiera sztuki na podstawie aforyzmów Igora Gubermana odbyła się w rabczańskim szpitalu. Wszystko za sprawą Henryka Urbanowskiego, warszawskiego dziennikarza, który już parę lat temu osiadł w Rabce. Tutaj też najpierw przetłumaczył słynne „gariki”, a później na ich podstawie napisał sztukę teatralną. – To oczywiście strasznie dęte, mówienie o światowej prapremierze – przekonywał autor sztuki Henryk Urbanowski. – Gdy 6 lat temu rozmawiałem z Gubermanem i mówiłem, że pracuję nad scenariuszem, zaczął mi do telefonu śpiewać: „Jeszcze Polska nie zginęła” – wspominał tuż po premierze.


Autor opowiadał o genezie sztuki. Tekst miał być rodzajem autoterapii dla pana Henryka, który zmaga się z ciężką chorobą. – Podziałało. Zapomniałem o chorobie, czymś się zająłem – opowiadał. Akcja sztuki rozgrywa się na tarasie knajpy, w bliżej nieokreślonym miejscu gdzieś na wschodzie Europy. Główne postacie to dwójka poetów – Żydów, którzy toczą ze sobą nieustanne spory. W postacie sztuki wcielili się przyjaciele autora z Zakopanego, Rabki i Krakowa. Specjalnie na potrzeby prapremiery grupa przybrała nazwę Galicyjskiej Trupy Teatralnej.

Henryk Urbanowski zetknął się z twórczością Igora Gubermana podczas swojego pobytu w Rosji. Przez 7 lat autor był tam korespondentem. Guberman był wówczas już bardzo znanym twórcą i dysydentem. Jego aforyzmy publikowała podziemna prasa. Poeta żydowskiego pochodzenia spędził 5 lat na zesłaniu po tym, jak w Izraelu „gariki” ukazały się drukiem. W 1988 roku Guberman został wydalony ze Związku Radzieckiego i schronił się w Izraelu.

Tekst: Marek Kalinowski – Tygodnik Podhalański

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.