PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rabka-Zdrój

Kultura

Przedszkolaki z Suchego

Wtorek, 18 sierpnia 2015 r.
Autor: Mateusz Mróz

Przedszkolaki z Suchego10 dziewczynek i 5 chłopców z przedszkola „Góralicki” zaśpiewało i zatańczyło na Festiwalu w Rabce, aby pokazać, że góralszczyznę ma się w sercu już od najmłodszych lat! W minioną niedzielę w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich w Rabce Zdroju dzieci z Integracyjnego Punktu Przedszkolnego „Górolicki” w Suchem zaprezentowały się na scenie rabczańskiego amfiteatru. Przedstawiły program regionalny, opracowany przez nauczycielki, w którym znalazły się góralskie śpiewki, tańce oraz utwory poetyckie recytowane w podhalańskiej gwarze.


Maluchy zmotywowane profesjonalną obsługą muzyczną, kamerami i liczbą publicznością dały z siebie wszystko. Widownia nagrodziła je za to gromkimi brawami. Przedszkolakom przygrywała muzyka, w skład której wchodzili też przedstawiciele najmłodszego pokolenia. W nagrodę za swój trud dzieciaki dostały sportowe plecaki oraz zaproszenie na kolejny festiwal w Krakowie.

Skąd idea Góralicków ?
Dwa lata temu Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza postanowiło walczyć z nierównością dostępu do edukacji przedszkolnej. W tym czasie nie było żadnego przedszkola w Suchem, a zapotrzebowanie było ogromne. Po wielu miesiącach starań Stowarzyszenie otrzymało ponad pół miliona złotych dotacji z Funduszy Europejskich. Projekt "Z tradycją od przedszkola. Integracyjny Punkt Przedszkolny "Górolicki" stał się rzeczywistością. Dzieciaki przez 2 lata uczęszczały na zajęcia – również te ze śpiewu i tańca regionalnego, czego efektem są występy na festiwalach i reprezentowanie góralszczyzny szerszemu gronu odbiorców.

Co dalej z Góralickami ?
Finansowanie projektu zakończyło się w tym roku. Niemniej jednak Góralicki zamierzają odwiedzić kolejne festiwale, a punkt przedszkolny nadal będzie funkcjonować. Poczynania najmłodszych promotorów regionu można śledzić na ich fanpage’u https://www.facebook.com/Gorolicki?fref=ts

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.