PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rabka-Zdrój

Rozmaitości

Rydzobranie

Niedziela, 27 września 2009 r.
Autor: Czesław Bajer

Rabczańskie Rydzobranie - fot. archiwum RabkolanduJak co roku od 7 lat spotkali się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Tym razem rekord został pobity przez Wiesława Plewę z Nowego Targu.


Rekord z 2007 należący do Pani Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej aktorki z Krakowa został pobity o 11 milimetrów przez dr chirurga Wiesława Plewę z Nowego Targu. Jak co roku od 7 lat spotkali się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Przez pierwsze 4 lata spotkania organizowane były przez Burmistrza miasta Rabki-Zdrój Antoniego Rapacza wraz z Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Nowym Targu, jednak inicjatorem, sercem towarzyskim oraz kucharzem-smakoszem rydzów do dnia dzisiejszego jest dr Marian Leszczyński naczelny kontroler rekordów grzybiarskich Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Od samego początku współorganizatorem oraz gościnnością służą Renata i Wiesław Dudek w swoim pięknym zakątku przy zakopiance na Górze Zbójeckiej w ogrodzie leśnym obok baru Sponti.
Natomiast od 3 lat organizacją zajmują się Wanda i Eugeniusz Wiecha z Katowic wraz z członkami Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Obecne VII rabczańskie rydzobranie w sobotę 26 września 2009r. zgromadziło przy pięknej pogodzie 85 grzybiarzy nie tylko z Rabki-Zdroju, ale także przyjechali z Opola, Krakowa, Zakopanego, Wrocławia, Nowego Targu i Skomielnej Białej.
Grzybiarze przed wyjściem w teren zostali nakarmieni wspaniałym smalcem i chlebem z nowotarskiej firmy STESKAL oraz smacznym bigosem z kaszanką przygotowaną przez bar Sponti przy znakomitym grzańcu. Zbiory przewyższyły oczekiwania.
Jury w składzie: dr Marian Leszczyński, Krzysztof Służałek, Andrzej Głodkiewicz przyznało:
I miejsce dr Wiesław Plewa z Nowego Targu (kapelusz rydza o średnicy 23,6 cm) - statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
II miejsce Leszek Gurba z Krakowa( kapelusz rydza o średnicy 22,6 cm)- statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
III miejsce Natalia Sochacka z Rabki-Zdrój (kapelusz rydza o średnicy 21,8 cm)– statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
IV miejsce Mieczysław Jamróz z Rabki-Zdrój (kapelusz rydza o średnicy 21 cm)
V miejsce: Adriana Pieprz, Piotr Ciepły, Bartek Truczka
do 5 -tego miejsca każdy coś otrzymał.
Zwycięzcą nagrody wręczali Eugeniusz Wiecha Prezes TKRN, Marian Leszczyński Naczelny Kontroler Rekordów Grzybiarskich TKRN oraz Andrzej Głodkiewicz Zastępca Nadleśniczego Lasów Państwowych w Nowym Targu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali imienny okolicznościowy dyplom uczestnictwa w VII rabczańskim rydzobraniu oraz IX księgę Polskie Rekordy i Osobliwości.
Statuetki ufundował sympatyk Rabki przedstawiciel TEAM LAND ROWER z Wrocławia Sławomir Pieprz.
Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Maciej Jachymiak w swoim wystąpieniu pogratulował zbiorów i pobicia rekordu oraz podziękował za uczestnictwo w szukaniu rekordowego rydza.
Po wręczeniach wykonano wspólne zdjęcie i przystąpiono do spożywania smacznego obiadu, a następnie odbyła się wspólna biesiada grzybowa czyli wielkie smażenie rabczańskich rydzów. W tym roku po raz pierwszy oprócz rydzów smażone były pstrągi.
Rekord należący do dr Wiesław Plewa z Nowego Targu rydza o rozmiarach kapelusza 23,6 cm czeka na pobicia. Do zobaczenia za rok!

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.