PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rabka-Zdrój

Rozmaitości

Rydzobranie

Niedziela, 27 września 2009 r.
Autor: Czesław Bajer

Rabczańskie Rydzobranie - fot. archiwum RabkolanduJak co roku od 7 lat spotkali się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Tym razem rekord został pobity przez Wiesława Plewę z Nowego Targu.


Rekord z 2007 należący do Pani Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej aktorki z Krakowa został pobity o 11 milimetrów przez dr chirurga Wiesława Plewę z Nowego Targu. Jak co roku od 7 lat spotkali się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Przez pierwsze 4 lata spotkania organizowane były przez Burmistrza miasta Rabki-Zdrój Antoniego Rapacza wraz z Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Nowym Targu, jednak inicjatorem, sercem towarzyskim oraz kucharzem-smakoszem rydzów do dnia dzisiejszego jest dr Marian Leszczyński naczelny kontroler rekordów grzybiarskich Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Od samego początku współorganizatorem oraz gościnnością służą Renata i Wiesław Dudek w swoim pięknym zakątku przy zakopiance na Górze Zbójeckiej w ogrodzie leśnym obok baru Sponti.
Natomiast od 3 lat organizacją zajmują się Wanda i Eugeniusz Wiecha z Katowic wraz z członkami Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Obecne VII rabczańskie rydzobranie w sobotę 26 września 2009r. zgromadziło przy pięknej pogodzie 85 grzybiarzy nie tylko z Rabki-Zdroju, ale także przyjechali z Opola, Krakowa, Zakopanego, Wrocławia, Nowego Targu i Skomielnej Białej.
Grzybiarze przed wyjściem w teren zostali nakarmieni wspaniałym smalcem i chlebem z nowotarskiej firmy STESKAL oraz smacznym bigosem z kaszanką przygotowaną przez bar Sponti przy znakomitym grzańcu. Zbiory przewyższyły oczekiwania.
Jury w składzie: dr Marian Leszczyński, Krzysztof Służałek, Andrzej Głodkiewicz przyznało:
I miejsce dr Wiesław Plewa z Nowego Targu (kapelusz rydza o średnicy 23,6 cm) - statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
II miejsce Leszek Gurba z Krakowa( kapelusz rydza o średnicy 22,6 cm)- statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
III miejsce Natalia Sochacka z Rabki-Zdrój (kapelusz rydza o średnicy 21,8 cm)– statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa
IV miejsce Mieczysław Jamróz z Rabki-Zdrój (kapelusz rydza o średnicy 21 cm)
V miejsce: Adriana Pieprz, Piotr Ciepły, Bartek Truczka
do 5 -tego miejsca każdy coś otrzymał.
Zwycięzcą nagrody wręczali Eugeniusz Wiecha Prezes TKRN, Marian Leszczyński Naczelny Kontroler Rekordów Grzybiarskich TKRN oraz Andrzej Głodkiewicz Zastępca Nadleśniczego Lasów Państwowych w Nowym Targu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali imienny okolicznościowy dyplom uczestnictwa w VII rabczańskim rydzobraniu oraz IX księgę Polskie Rekordy i Osobliwości.
Statuetki ufundował sympatyk Rabki przedstawiciel TEAM LAND ROWER z Wrocławia Sławomir Pieprz.
Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Maciej Jachymiak w swoim wystąpieniu pogratulował zbiorów i pobicia rekordu oraz podziękował za uczestnictwo w szukaniu rekordowego rydza.
Po wręczeniach wykonano wspólne zdjęcie i przystąpiono do spożywania smacznego obiadu, a następnie odbyła się wspólna biesiada grzybowa czyli wielkie smażenie rabczańskich rydzów. W tym roku po raz pierwszy oprócz rydzów smażone były pstrągi.
Rekord należący do dr Wiesław Plewa z Nowego Targu rydza o rozmiarach kapelusza 23,6 cm czeka na pobicia. Do zobaczenia za rok!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.