PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rabka-Zdrój

Rozmaitości

XIV Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy

Niedziela, 20 lipca 2014 r.
Autor: Czesław Bajer

XIV Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy19 lipca 2014r., czyli tradycyjnie w trzecią sobotę lipca, na terenie Parku Rozrywki Rabkoland przy pięknej pogodzie oraz licznie przybyłej publiczności odbyły się XIV Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy „Robculi”. W rozgrywce finałowej udział wzięło 35 zawodników w tym 16 kobiet i 19 mężczyzn. Jak co roku imprezę organizowało Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych przy Współudziale z Zakładem Produkcji Mleczarskiej z Nowego Targu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Radomsko, producentem mleka Hej 3,8 %.


W tym roku Mistrzostwa po raz pierwszy zostały podzielone. Odrębnie wyłoniono Mistrza wśród kobiet i mężczyzn. Tym samym po raz pierwszy Mistrzostwo Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy zdobyła też kobieta.
Zawody, które kiedyś były przede wszystkim dobrą zabawą od kilku lat zdominowane zostały przez można powiedzieć – profesjonalistów. Czołowa siódemka zawodników zdecydowanie posiada warunki fizyczne jak również i  trenuje , aby na mistrzostwach uzyskać jak najlepszy wynik. Jak trenuje? Tego żaden z zawodników nie chciał zdradzić, trzymając tego jak najpilniej strzeżonego sekretu.

„Podzielenie Mistrzostw na zawody kobiet i mężczyzn było konieczne. Panie już od kilku lat domagały się swoich zawodów, szczególnie kiedy kilku startujących osiągnęło już naprawdę wysoki poziom. To była słuszna decyzja, na zawody zgłosiło się prawie tyle samo Pań, co Panów i po raz pierwszy mogliśmy wyłonić Mistrza Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy w kategorii: Kobiety” – mówi Piotr Wiecha, właściciel Rabkolandu.

W zaciętą rywalizację Mistrzów z ubiegłych włączył się w tym roku, niespodziewanie debiutant – Grzegorz Miernik z Bukowiny Tatrzańskiej. Jego wynik 3700 ml, aż do samego końca utrzymywał się na pierwszym miejscu. Dopiero ostatni dojący Konrad Urbańczyk z Rabki-Zdrój, notabene aktualny mistrz poprawił ten wynik o 200ml – zostając tym samym zwycięzcą drugi rok z kolei. Urbańczyk nie jest jednak rekordzistą w ilości zdobytych tytułów. Brakuje mu jeszcze dwóch wygranych, aby zrównać się z czterokrotnym zwycięzcą imprezy – Stanisławem Budzeniem z Boczek pod Łowiczem. Budzeń tym razem musiał się zadowolić miejscem poza pierwszą piątką. Wysoki poziom stale trzyma natomiast jego syn Paweł, który w XIV Mistrzostwach zajął ostatnie miejsce na podium. Mistrzostwo było o krok dalej niż w ubiegłym roku, kiedy to zdobył tytuł wicemistrza. Trzeba jednak przyznać, że Paweł Budzeń trzyma równy poziom i w przyszłym roku ma ogromne szanse na zwycięstwo.

Najlepsza wśród Pań była Maria Staszel z Cichego. Z wynikiem 2400ml zdeklasowała pozostałe zawodniczki i została pierwszą historyczną mistrzynią polski w dojeniu sztucznej krowy. Czy doczekamy się w przyszłym roku równie zaciętej rywalizacji Pań, czy może Pani Maria zdominuje zawody w kolejnych latach? O tym przekona się za rok

Pierwsze zawody mistrzowskie odbyły się w 2001 roku a mistrzem został Jan Maciończyk, skarbnik gminy Marklowice Śląskie, wydoił wówczas 2100 ml.
Na mistrzostwa tym razem przyjechali uczestnicy m. innymi z: Zakopanego, Mszany Dolnej, Chabówki, Nowego Targu, Łopusznej,  Cichego,  Mogilna, Makowa, Warszawy, Krakowa, Wisły, Bukowiny Tatrzańskiej, Proszowic, Czechowic-Dziedzic, Rybnika, Makowa, Kurowa, Lipnicy Wielkiej,  Boczków, Rdzawki i Rabki-Zdroju.
Rekordzistą Polski pozostaje Konrad Urbańczyk z wynikiem 4250ml.

W wyniku zaciętej rywalizacji pod nadzorem  Kierownika Zawodów Krzysztofa, sędziów cyckowych: Karoliny i Basi przy technicznej obsłudze krowiego doktora Kamila jury przyznało:

W grupie kobiet:
I miejsce Marii Staszel lat 50 z m. Ciche wydoiła  aż 2400ml. otrzymała tytuł Mistrza Polski 2014, Puchar, dyplom, 300 zł, gwarantowany wpis do XIII Księgi Rabkoland  Polskie Rekordy i Osobliwości, okolicznościowy zegar, maskotka krówka i paczka mleka Hej 3,8%.

II miejsce wydoiła Maria Bryniarska lat 58 z Nowego Targu 2150  ml. uzyskując tytuł I wicemistrza
Polski 2014, 200 zł,  Puchar, dyplom, gwarantowany wpis do  XIII Księgi Rabkolandu Polskie Rekordy i Osobliwości, okolicznościowy zegar, maskotka krówka i paczka mleka Hej 3,2%.

III  miejsce Grażyna Jędrzejek lat 35 z m. Krakowa dojąc 2100 ml. otrzymując tytuł II wicemistrza Polski 2014, 100 zł,  Puchar, dyplom,  gwarantowany wpis do  XIII Księgi Rabkolandu Polskie  Rekordy i Osobliwości, okolicznościowy zegar, maskotka krówka i paczka mleka Hej 2%.

IV. Renata Staszel lat 20 z m. Ciche dojąc 1950ml

V.  Grażyna Arendarczyk z Nowego Targu lat 36  dojąc 1900ml.

W grupie mężczyzn:

I miejsce Konrad Urbańczyk lat 25 z m. Rabki-Zdroju wydoił  aż 3900ml. otrzymał tytuł Mistrza Polski 2014, Puchar, dyplom, 300 zł, gwarantowany wpis do XIII Księgi Rabkolandu Polskie Rekordy i Osobliwości, okolicznościowy zegar, maskotka krówka i paczka mleka Hej 3,8%.

II miejsce wydoił Grzegorz Miernik lat 35 z Bukowiny Tatrzańskiej 3700  ml. uzyskując tytuł I wicemistrza Polski 2014, 200 zł,  Puchar, dyplom, gwarantowany wpis do  XIII Księgi Rabkolandu Polskie Rekordy  i Osobliwości, okolicznościowy zegar, maskotka krówka i paczka mleka Hej 3,2%.

III  miejsce Paweł Budzeń lat 19 z m. Boczki koło Łowicza dojąc 3200 ml. otrzymując tytuł II wicemistrza Polski 2014, 100 zł,  Puchar, dyplom,  gwarantowany wpis do  XIII Księgi Rabkolandu Polskie Rekordy i Osobliwości, okolicznościowy zegar, maskotka krówka i paczka mleka Hej 2%.

IV. Robert Kaleta lat 38 z m. Zakopane dojąc 3150ml.

V. Grzegorz Futro lat 26 z m. Rabka-Zdrój dojąc 3100ml.

Zdobywcy IV i V miejsc otrzymali XII Księgę Rabkolandu Polskie Rekordy i Osobliwości, po dwa litry mleka Hej 2% oraz krówkę maskotkę.

Wszyscy uczestnicy otrzymali  kolorowy Dyplom Dojarza ujmującego wyniki dojenia.

Pan Konrad Urbańczyk z Rabki-Zdroju niestety nie pobił swojego rekordu z 2013 roku, który wynosi 4250ml

Wyróżnienia zwycięzcom wręczyli:
- Prezes Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych Eugeniusz Wiecha
- Kierownik zawodów Krzysztof Służałek Naczelny Kontroler Rekordów.
- asystowali sędziowie cycka Karolina i Basia.  
Szefem biura zawodów była sprawna i szybka Karolina. 
Mistrzostwa prowadził Czesław Naczelny Kontroler Rekordów Podhala Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.