PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Wiadomości

Najbardziej przyjazne dzieciom miasto w Polsce

Czwartek, 19 listopada 2009 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Najbardziej przyjazne dzieciom miasto w PolsceMiędzynarodowa agencja Young & Rubicam Brands przeprowadziła badania na temat magnetyzmu polskich miast. Do rankingu wystawiono 100 kandydatów i zbadano, które z miast jest najbardziej przyciągające. Siłą rzeczy te z końca rankingu uznano za najbardziej odpychające. Badaniami objęto wiele kryteriów. Ranking wygrał Kraków, a za nim znalazły się Zakopane. Warszawa, Częstochowa i Wrocław.


Jedno z pytań dotyczyło miast najbardziej przyjaznych dla dzieci. Konkurencję tę wygrała Rabka-Zdrój, która wyprzedziła Krynicę. Więcej o rankingu i kryteriach ustalania kolejności [pobierz].

Oczywiście, cieszymy się z tak wysokiej renomy naszego miasta. Warto także zastanowić się, komu i czemu ją zawdzięczamy oraz jak ją utrzymać i nie stracić. Konkurencja bowiem nie śpi. Tymczasem uznanie Rabki-Zdroju za najbardziej przyjazne dzieciom miasto Polski to doskonała okazja do jeszcze mocniejszego wypromowania miasta nie tylko w kraju, ale także w państwach Unii Europejskiej.

 1. Wszystko zawdzięczamy naturze i ludziom. W II poł. XIX wieku odkryte zostały lecznicze właściwości rabczańskich wód solankowych i klimatu, korzystne zwłaszcza ale nie tylko, dla leczenia chorób płuc i górnych dróg oddechowych. Przez następne sto lat nasze miasto jako uzdrowisko przeżywało burzliwy rozwój. W latach 30. XX wieku uznane zostało jako jedno z trzech największych i najbardziej skutecznych uzdrowisk w Europie. Do Rabki kierowali chore dzieci lekarze nie tylko z Polski, ale także z Wiednia, Berlina. Po II wojnie światowej funkcja miasta jako kurortu uległa wyraźnemu wzmocnieniu. Powstały nowe sanatoria i szpitale, zwłaszcza Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci. Pod koniec XX wieku co dziesiąty Polak mógł powiedzieć, że w dzieciństwie przynajmniej raz leczył się lub przebywał na koloniach letnich, zimowiskach albo na wczasach z rodzinami w naszym mieście. Mieszkańcy Rabki i osoby w nim pracujące dołożyły wiele starań, by przebywające tu dzieci nie tylko poprawiły stan zdrowia, ale także uczyły się i atrakcyjnie spędzały czas wolny. W Rabce znalazła pracę i osiadła na stałe dobrze wykształcona kadra medyczna (lekarze specjaliści), personel pomocniczy (pielęgniarki), powstały wyspecjalizowane szkoły wszystkich stopni i przedszkola dla dzieci leczących się z oddanymi im nauczycielami i wychowawcami.
 2. Przybywająca do Rabki większość dzieci z licznymi atrakcjami stykała się po raz pierwszy w życiu. A to się zapamiętuje do końca. Tu po raz pierwszy stykały się z górami, stąd wyruszały na pierwsze wyprawy na Maciejową, Stare Wierchy, Luboń Wielki czy dalej po najpiękniejszym regionie Polski (Tatry, Pieniny, Babia Góra itp.). Tu po raz pierwszy stawały na nartach. I po raz pierwszy spotykały się z kulturą górali: Muzeum im. Władysława Orkana, zespołami regionalnymi Janoty, Kropianka i Robcusie. Zapewne spora część także w Rabce po raz pierwszy zetknęła się z żywym teatrem. „Rabcio” istnieje już od 1949 roku.
 3. Nie ma sensu opowiadania tych historii poza stwierdzeniem, że stereotypy żyją długo, a jeśli są pozytywne to tym dla nas lepiej. Spójrzmy zatem, co dziś oferuje Rabka dzieciom i młodzieży z całej Polski oprócz klimatu, solanek (tu nowością jest tężnia), sanatoryjnych szkół i teatrzyku. Jest tego sporo. Choćby największy w Polsce Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland” czy jeden z trzech w Polsce skansenów taboru kolejowego (w Chabówce – 2 km od centrum Rabki). To także stuletni Park Zdrojowy z bogactwem drzew, krzewów, ptactwa i podchodzących do ręki wiewiórkami. A w nim – 3 place zabaw, korty tenisowe, najpiękniej położone w Polsce miasteczko komunikacyjne, ścieżka zdrowia, wypożyczalnia rowerków, samochodzików, kucyki, boisko do siatkówki plażowej. W innej części miasta położony jest skate park. Mniejsze place zabaw znajdują się także na terenie sanatoriów, domów wczasowych i pensjonatów. Coraz większym powodzeniem cieszą się także przedszkola na godziny (w Domu Zdrojowym i większych domach wczasowych), Są też w mieście dwa kryte baseny jeden odkryty. Pięćdziesięciu dorożkarzy czeka na klientów chcących zwiedzić Rabkę z bryczki. Najczęściej proponują wycieczkę na górę Krzywoń; u jej stóp znajduje się grilowisko a na zboczach atrakcyjna leśna ścieżka edukacyjna. Z myślą o dzieciach przed stacją kolejową powstał pierwszy w Polsce pomnik św. Mikołaja z Miry, ale także oblegana w sezonie grająca fontanna ze słoniami na deptaku przed kawiarnią „Zdrojowa”. Także zimą jest co robić. Każdy z trzech stoków narciarskich na terenie gminy (U Żura w Chabówce, Polczkówka w Zarytem i Maciejowa na Słonem) posiada skrócone wyciągi dla początkujących. Działają tam również wypożyczalnie i szkółki narciarskie. W centrum miasta działa lodowisko, w dwu miejscach można również zjeżdżać na saneczkach lub na byle czym. Bogata jest także oferta kulturalna miasta adresowana do dzieci. Oprócz spektakli we wspomnianym Teatrze Lalek „Rabcio” z mniejszymi formami teatralnymi przez całe lato można spotykać się w amfiteatrze (kilka przedstawień tygodniowo). Można sobie zamówić seans w kinie „Śnieżka”. Powodzeniem cieszą się lekcje sztuki ludowej prowadzona przez Muzeum im. Wł. Orkana i galerią „Pod Lilianną” albo w garncarni Rączków przy ul. Garncarskiej. Rabczańscy artyści ludowi chętnie zresztą spotykają się z dziećmi w domach wczasowych. A jak się uda można zapoznać się z tańcami i śpiewem dziecięcych zespołów regionalnych „Majeranków” i „Robcusiów”. „Rdzawian” czy „Poniczan”. Warto przyjechać do Rabki zwłaszcza na Dzień Dziecka, bo wtedy imprezy trwają w mieście nie jeden a trzy dni.
 4. Rabka staje się także coraz bardziej popularnym centrum zielonych szkół i wycieczek szkolnych. Wszędzie stąd blisko: autokarem do centrum Krakowa, Wieliczki, Zakopanego, nad Zalew Czorsztyński i spływ Dunajcem od 60 do 90 minut. W godzinę można dojechać do Szczyrzyca (Wioska Indiańska), niecałe dwie godziny zajmie podróż do Zatoru (Park Dinozaurów i Ogród Zimowy Św. Mikołaja)oraz do Inwałdu (Park „Świat w Miniaturze).

Zobacz również nowy promocyjny film o naszym mieście [TUTAJ]

 

Zobacz w naszym sklepie:
 • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
  70 zł
 • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł
 • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
  30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.