PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Wiadomości

O kolei galicyjskiej na dworcu kolejowym w Rabce Zdroju

Czwartek, 22 października 2015 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

O kolei galicyjskiej na dworcu kolejowym w Rabce ZdrojuW piątkowe przedpołudnie rabczański dworzec szczelnie wypełnił się młodzieżą gimnazjalną oraz miłośnikami historii kolei i starych parowozów. Okazją do tego integracyjnego spotkania był wernisaż wystawy zatytułowanej „Galicyjskie drogi żelazne na przełomie wieków: Chabówka – Nowy Sącz i Nowy Targ – Sucha Góra”, przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu. W dawnej poczekalni dworcowej umieszczono kilkanaście tablic ilustrujących niezwykłe dzieje dwóch austro-węgierskich linii kolejowych. Otwarcia ekspozycji dokonała Pani Anna Gąsior Dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce Zdroju, witając na wstępie wielu znamienitych gości, którzy zaszczycili to spotkanie z Panem Robertem Wójciakiem wiceburmistrzem Rabki Zdroju na czele.


W wernisażu  wzięli udział współautorzy wystawy: Robert Kowalski z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu  oraz Karol Wojtas regionalista, miłośnik kolei i działacz PTH. Prezes nowotarskich historyków wspominał o Programie edukacyjnym pod nazwą „Historia pod kołami kilem i skrzydłami”, którego integralną częścią jest prezentowana wystawa. Jednym z jego partnerów jest Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce Zdroju. Z kolei Karol Wojtas przypomniał, iż pierwsza cześć ekspozycji poświęcona linii Chabówka – Nowy Sącz została przygotowana w 2014 r. z okazji jubileuszu 130-lecia jej powstania i była wspólną inicjatywą Oddziałów PTH w Nowym Targu, Nowym Sączu i Limanowej.
W drugiej części spotkania organizatorzy zaplanowali dwa wykłady historyczne wzbogacone prezentacjami multimedialnymi. Pierwszy, wygłosił Robert Kowalski pt. Jak górale pociągiem podróżowali. Zarys dziejów linii kolejowej Nowy Targ - Sucha Góra.  Natomiast drugi przedstawił Karol Wojtas nt. Od parowozów do Pendolino? - historia linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz na przestrzeni 131 lat.

Program edukacyjno-naukowy pn. „Historia pod kołami, kilem i skrzydłami” realizowany jest pod Patronatem honorowym Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronatem naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystawę na rabczańskim dworcu kolejowym można oglądać przez najbliższy miesiąc w godzinach otwarcia placówki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.