PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Wiadomości

O kolei galicyjskiej na dworcu kolejowym w Rabce Zdroju

Czwartek, 22 października 2015 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

O kolei galicyjskiej na dworcu kolejowym w Rabce ZdrojuW piątkowe przedpołudnie rabczański dworzec szczelnie wypełnił się młodzieżą gimnazjalną oraz miłośnikami historii kolei i starych parowozów. Okazją do tego integracyjnego spotkania był wernisaż wystawy zatytułowanej „Galicyjskie drogi żelazne na przełomie wieków: Chabówka – Nowy Sącz i Nowy Targ – Sucha Góra”, przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu. W dawnej poczekalni dworcowej umieszczono kilkanaście tablic ilustrujących niezwykłe dzieje dwóch austro-węgierskich linii kolejowych. Otwarcia ekspozycji dokonała Pani Anna Gąsior Dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce Zdroju, witając na wstępie wielu znamienitych gości, którzy zaszczycili to spotkanie z Panem Robertem Wójciakiem wiceburmistrzem Rabki Zdroju na czele.


W wernisażu  wzięli udział współautorzy wystawy: Robert Kowalski z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu  oraz Karol Wojtas regionalista, miłośnik kolei i działacz PTH. Prezes nowotarskich historyków wspominał o Programie edukacyjnym pod nazwą „Historia pod kołami kilem i skrzydłami”, którego integralną częścią jest prezentowana wystawa. Jednym z jego partnerów jest Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce Zdroju. Z kolei Karol Wojtas przypomniał, iż pierwsza cześć ekspozycji poświęcona linii Chabówka – Nowy Sącz została przygotowana w 2014 r. z okazji jubileuszu 130-lecia jej powstania i była wspólną inicjatywą Oddziałów PTH w Nowym Targu, Nowym Sączu i Limanowej.
W drugiej części spotkania organizatorzy zaplanowali dwa wykłady historyczne wzbogacone prezentacjami multimedialnymi. Pierwszy, wygłosił Robert Kowalski pt. Jak górale pociągiem podróżowali. Zarys dziejów linii kolejowej Nowy Targ - Sucha Góra.  Natomiast drugi przedstawił Karol Wojtas nt. Od parowozów do Pendolino? - historia linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz na przestrzeni 131 lat.

Program edukacyjno-naukowy pn. „Historia pod kołami, kilem i skrzydłami” realizowany jest pod Patronatem honorowym Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronatem naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystawę na rabczańskim dworcu kolejowym można oglądać przez najbliższy miesiąc w godzinach otwarcia placówki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.