PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Organizacje pozarządowe na rzecz rozwoju gminy Rabka

Piątek, 22 października 2010 r.
Autor: Stowarzyszenie Lokomotywa

Organizacje pozarządowe na rzecz rozwoju gminy RabkaStowarzyszenie Lokomotywa zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Rabka-Zdrój oraz organizacje pozarządowe działające na jej terenie do wzięcia udziału w dyskusji poświęconej przyszłości naszego uzdrowiska. Spotkanie zaplanowane jest na 22 października od godziny 17:00 do 19:00 w budynku Teatru Lalek Rabcio, ul. Orkana 6. Wydarzeniem uzupełniającym będzie koncert białoruskiej grupy Gurzuf, przed którym wystąpi rabczański duet THESOUND - godz. 19:00.


Dla każdej organizacji pozarządowej działającej na terenie gminy Rabka organizatorzy zarezerwowali dwa darmowe zaproszenia, które będzie można odebrać bezpośrednio przed rozpoczęciem występu.

Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania jest rabczanin, Pan Mariusz Myśliwy, kandydujący w tegorocznych wyborach na burmistrza miasta z komitetu Nowoczesne Uzdrowisko Rabka-Zdrój, który zaprosił wszystkie środowiska skupione w organizacjach pozarządowych do merytorycznej dyskusji pod nazwą: Rozwój uzdrowiska Rabka-Zdrój oczami organizacji pozarządowych.
Spotkanie będzie miało charakter otwartej dyskusji na temat rozwoju i unowocześnienia oferty kulturalnej, sportowej i prospołecznej w gminie Rabka. Mamy nadzieję, że spotkanie ułatwi wymianę doświadczeń wszystkich środowisk zaangażowanych w życie naszej społeczności i pomoże wypracować wspólną wizję rozwoju i współpracy z uwzględnieniem potrzeb wszystkich mieszkańców.
Dotychczas nie było okazji do wspólnego spotkania i bezpośredniej dyskusji wszystkich ludzi III sektora z terenu naszej gminy, co w znacznym stopniu powoduje brak autentycznej współpracy i wymiany informacji w środowisku organizacji pozarządowych. Wielu mieszkańców naszej gminy wciąż nie zdaje sobie sprawy z istnienia organizacji pozarządowych na ich terenie, ale wielu również nie rozumie zasad funkcjonowania naszych organizacji. Spotkanie 22 października może być doskonałą okazją do przybliżenia mieszkańcom charakteru i zakresu naszych działań. Z drugiej strony dla nas samych może stać się zalążkiem dobrej, wzajemnej współpracy, umacniając jednocześnie pozycję organizacji pozarządowych w naszej gminie.
Znowelizowana Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z dnia 24 kwietnia 2003r.(Dz.U. z dnia 29 maja 2003r.) m.in. daje możliwość utworzenia Rady Gminnej złożonej z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli samorządu (Rozdział 6, Art. 41e). Utworzenie „gminnej rady pożytku publicznego” może okazać się pożytecznym krokiem w rozwijaniu autentycznej współpracy III sektora z samorządem lokalnym. Chcielibyśmy, aby ten temat był jednym z punktów naszego spotkania 22 października.
W ciągu ostatnich lat w postępującym procesie demokratyzacji życia społecznego w naszym kraju obserwujemy dynamiczny rozwój i zwiększenie aktywności organizacji pozarządowych. Zjawisko to spowodowane jest wzrostem świadomości obywatelskiej Polaków a co za tym idzie coraz większej aktywności w życiu społecznym. Wielu z nas, ludzi III sektora, przełamało istniejące w naszym społeczeństwie stereotypy o niemożności kształtowania życia społecznego przez zwykłego obywatela i rozsądnie wykorzystuje przywileje mieszkańca demokratycznego państwa. Organizacje pozarządowe ze względu na swój charakter często skutecznie diagnozują potrzeby obywateli ułatwiając tym samym podejmowanie trafnych decyzji organom administracji publicznej.
Uważamy, że jednym z obowiązków organizacji pozarządowych jest rozbudzanie świadomości obywatelskiej i pomoc w rozwiązywaniu problemów społecznych, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, w naszych ”małych ojczyznach”.

Członków organizacji pozarządowych uprzejmie prosimy o informację zwrotną w celu potwierdzenia obecności na spotkaniu, za pośrednictwem maila (lokomotywa.rabka@gmail.com) lub telefonicznie (787 387 424).

Stowarzyszenie Lokomotywa
www.lokomotywa.org


Gurzuf to białoruski duet założony w 2005 roku. Tworzą go od początku Egor Zabelov i Artem Zalesskiy. Pierwszy z nich jest prawdziwym wirtuozem akordeonu guzikowego, drugi natomiast znakomitym perkusistą, dbającym o rytm i puls zespołu. Twórczość grupy to niezwykle oryginalna i wybuchowa mieszanka muzyki klasycznej, jazzu, wschodniego folku a nawet punk rocka i hip hopu. Krytycy muzyczni opisują ich jako skrzyżowanie King Crimson z Philipem Glassem, a wszystko to „podlane” dodatkowo niesamowitym brzmieniem akordeonu.

Zespół ma na koncie m.in. album „Non existent cinema”, muzykę do spektakli „Moby Dick” dla Teatru w Magdeburgu i „Podróży Guliwera” dla Teatru Lalek w Opolu oraz ogromną ilość koncertów w całej Europie.

W Polsce Gurzuf koncertował z powodzeniem m. in. na festiwalu Wrocław Podwodny, Slot Art Festiwal, imprezie z okazji 60-lecia uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w warszawskim CDQ, Teatrze Witkacego w Zakopanym czy podczas polsko ukraińskiego festiwalu Jazz Bez (występy m.in. w Lublinie i Lwowie) oraz w wielu klubach.

W roku 2010 zespół zaprezentował na żywo muzykę do klasycznego, niemego filmu Golem, na Tygodniu Sztuki Aktualnej w Białymstoku, był gwiazdą festiwalu Basowiszcza oraz Festiwalu Rytmu i Ognia Frog w Gdyni.

W zgodnej opinii krytyków, Gurzuf to dziś jeden z najlepszych zespołów zza wschodniej granicy, a co ważniejsze, panowie z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

www.myspace.com/gurzuff

www.gurzufband.com

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.