PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Organizacje pozarządowe na rzecz rozwoju gminy Rabka

Piątek, 22 października 2010 r.
Autor: Stowarzyszenie Lokomotywa

Organizacje pozarządowe na rzecz rozwoju gminy RabkaStowarzyszenie Lokomotywa zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Rabka-Zdrój oraz organizacje pozarządowe działające na jej terenie do wzięcia udziału w dyskusji poświęconej przyszłości naszego uzdrowiska. Spotkanie zaplanowane jest na 22 października od godziny 17:00 do 19:00 w budynku Teatru Lalek Rabcio, ul. Orkana 6. Wydarzeniem uzupełniającym będzie koncert białoruskiej grupy Gurzuf, przed którym wystąpi rabczański duet THESOUND - godz. 19:00.


Dla każdej organizacji pozarządowej działającej na terenie gminy Rabka organizatorzy zarezerwowali dwa darmowe zaproszenia, które będzie można odebrać bezpośrednio przed rozpoczęciem występu.

Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania jest rabczanin, Pan Mariusz Myśliwy, kandydujący w tegorocznych wyborach na burmistrza miasta z komitetu Nowoczesne Uzdrowisko Rabka-Zdrój, który zaprosił wszystkie środowiska skupione w organizacjach pozarządowych do merytorycznej dyskusji pod nazwą: Rozwój uzdrowiska Rabka-Zdrój oczami organizacji pozarządowych.
Spotkanie będzie miało charakter otwartej dyskusji na temat rozwoju i unowocześnienia oferty kulturalnej, sportowej i prospołecznej w gminie Rabka. Mamy nadzieję, że spotkanie ułatwi wymianę doświadczeń wszystkich środowisk zaangażowanych w życie naszej społeczności i pomoże wypracować wspólną wizję rozwoju i współpracy z uwzględnieniem potrzeb wszystkich mieszkańców.
Dotychczas nie było okazji do wspólnego spotkania i bezpośredniej dyskusji wszystkich ludzi III sektora z terenu naszej gminy, co w znacznym stopniu powoduje brak autentycznej współpracy i wymiany informacji w środowisku organizacji pozarządowych. Wielu mieszkańców naszej gminy wciąż nie zdaje sobie sprawy z istnienia organizacji pozarządowych na ich terenie, ale wielu również nie rozumie zasad funkcjonowania naszych organizacji. Spotkanie 22 października może być doskonałą okazją do przybliżenia mieszkańcom charakteru i zakresu naszych działań. Z drugiej strony dla nas samych może stać się zalążkiem dobrej, wzajemnej współpracy, umacniając jednocześnie pozycję organizacji pozarządowych w naszej gminie.
Znowelizowana Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z dnia 24 kwietnia 2003r.(Dz.U. z dnia 29 maja 2003r.) m.in. daje możliwość utworzenia Rady Gminnej złożonej z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli samorządu (Rozdział 6, Art. 41e). Utworzenie „gminnej rady pożytku publicznego” może okazać się pożytecznym krokiem w rozwijaniu autentycznej współpracy III sektora z samorządem lokalnym. Chcielibyśmy, aby ten temat był jednym z punktów naszego spotkania 22 października.
W ciągu ostatnich lat w postępującym procesie demokratyzacji życia społecznego w naszym kraju obserwujemy dynamiczny rozwój i zwiększenie aktywności organizacji pozarządowych. Zjawisko to spowodowane jest wzrostem świadomości obywatelskiej Polaków a co za tym idzie coraz większej aktywności w życiu społecznym. Wielu z nas, ludzi III sektora, przełamało istniejące w naszym społeczeństwie stereotypy o niemożności kształtowania życia społecznego przez zwykłego obywatela i rozsądnie wykorzystuje przywileje mieszkańca demokratycznego państwa. Organizacje pozarządowe ze względu na swój charakter często skutecznie diagnozują potrzeby obywateli ułatwiając tym samym podejmowanie trafnych decyzji organom administracji publicznej.
Uważamy, że jednym z obowiązków organizacji pozarządowych jest rozbudzanie świadomości obywatelskiej i pomoc w rozwiązywaniu problemów społecznych, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, w naszych ”małych ojczyznach”.

Członków organizacji pozarządowych uprzejmie prosimy o informację zwrotną w celu potwierdzenia obecności na spotkaniu, za pośrednictwem maila (lokomotywa.rabka@gmail.com) lub telefonicznie (787 387 424).

Stowarzyszenie Lokomotywa
www.lokomotywa.org


Gurzuf to białoruski duet założony w 2005 roku. Tworzą go od początku Egor Zabelov i Artem Zalesskiy. Pierwszy z nich jest prawdziwym wirtuozem akordeonu guzikowego, drugi natomiast znakomitym perkusistą, dbającym o rytm i puls zespołu. Twórczość grupy to niezwykle oryginalna i wybuchowa mieszanka muzyki klasycznej, jazzu, wschodniego folku a nawet punk rocka i hip hopu. Krytycy muzyczni opisują ich jako skrzyżowanie King Crimson z Philipem Glassem, a wszystko to „podlane” dodatkowo niesamowitym brzmieniem akordeonu.

Zespół ma na koncie m.in. album „Non existent cinema”, muzykę do spektakli „Moby Dick” dla Teatru w Magdeburgu i „Podróży Guliwera” dla Teatru Lalek w Opolu oraz ogromną ilość koncertów w całej Europie.

W Polsce Gurzuf koncertował z powodzeniem m. in. na festiwalu Wrocław Podwodny, Slot Art Festiwal, imprezie z okazji 60-lecia uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w warszawskim CDQ, Teatrze Witkacego w Zakopanym czy podczas polsko ukraińskiego festiwalu Jazz Bez (występy m.in. w Lublinie i Lwowie) oraz w wielu klubach.

W roku 2010 zespół zaprezentował na żywo muzykę do klasycznego, niemego filmu Golem, na Tygodniu Sztuki Aktualnej w Białymstoku, był gwiazdą festiwalu Basowiszcza oraz Festiwalu Rytmu i Ognia Frog w Gdyni.

W zgodnej opinii krytyków, Gurzuf to dziś jeden z najlepszych zespołów zza wschodniej granicy, a co ważniejsze, panowie z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

www.myspace.com/gurzuff

www.gurzufband.com

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.