PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Et Tumason w Rabce

Sobota, 27 listopada 2010 r.
Autor: AKS

Et Tumason w RabceTak, tak - to juz 5 trasa tego islandzkiego artysty w Polsce. Ale nie ma się czemu dziwic - gra świetne koncerty, ma charyzmę, potrafi rozbawić publiczność i zachwycić swoim głosem oraz umiejętnościami gry na gitarze. ET Tumason postanowił pobić rekord - zagrać trasę składającą sie z 20 występów - dzień po dniu! 27 listopada wystąpi w Rabce.awno w Polsce nikt nie gral takiego tourne...


ET TUMASON - szalony bluesman z Islandii na rekordowo długiej trasie koncertowej w Polsce!!! 20 występów!!!

LONGEST SNAKE TOUR

15.11.2010 - PONIEDZIAŁEK - WROCŁAW

CENTRUM INICJATYW ARTYSTYCZNYCH (Sienkiewicza 8a + PETER J. BIRCH)

16.11.2010 - WTOREK - OPOLE

COMEIN CLUB (ul. Armii Krajowej 36)

17.11.2010 - ŚRODA - KATOWICE

COGITATUR (ul. Gliwicka 9a)

18.11.2010 - CZWARTEK - KRAKÓW

AWARIA (ul. Mikołajska 9)

19.11.2010 - PIĄTEK - ALEKSANDRÓW KUJAWSKI

FADO (ul. Narutowicza 29 + PCHEŁKI)

20.11.2010 - SOBOTA - TORUŃ

OD NOWA (ul. Gagarina 37a + DŻEM)

21.11.2010 - NIEDZIELA - PUSZCZYKOWO

OGRÓD LUPY (ul. Stroma 3, wejście od Studziennej)

22.11.2010 - PONIEDZIAŁEK - POZNAŃ

MESKAL (róg ul. Młyńskiej i Nowowiejskiego)

23.11.2010 - WTOREK - ZIELONA GÓRA

ZIELONA JADŁODAJNIA (ul. Kupiecka5)

24.11.2010 - ŚRODA - CHORZÓW

SZTYGARKA (ul. Piotra Skargi 34)

25.11.2010 - CZWARTEK - BIELSKO-BIAŁA

KLAMOT (ul. Nad Niprem 3)

26.11.2010 - PIĄTEK - OBORNIKI ŚLĄSKIE

SALONIK 4 MUZ (ul. Piłsudskiego 13 + PETER J. BIRCH)

26.11.2010 - PIĄTEK - WOŁÓW

STARY GRAMOFON (ul. Władysława Sikorskiego)

27.11.2010 - SOBOTA - RABKA-ZDRÓJ

KSIĘGARNIA MIĘDZY SŁOWAMI (ul. Podhalańska)

28.11.2010 - NIEDZIELA - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

SPIRALA (ul. Dąbrowskiego 5)

29.11.2010 - PONIEDZIAŁEK - BIAŁYSTOK

KLUBOKAWIARNIA KOPILUWAK (ul. Sienkiewicza 9 + BETON)

30.11.2010 - WTOREK - WARSZAWA

SKŁAD BUTELEK (ul. 11 listopada 22)

01.12.2010 - ŚRODA - TARNOWSKIE GÓRY

KAŁAMARZ (ul. Górnicza 7)

02.12.2010 - CZWARTEK - RADOM

CZYTELNIA KAWY (ul. Maria Skłodowska-Curie 4)

 

ET TUMASON

/Islandia, blues/

Nie ma islandzkiego artysty, który częściej odwiedza Polskę. Zagrał już w naszym kraju cztery trasy koncertowe, w listopadzie przyjedzie na kolejną. Dał w sumie na terenie Polski 50 koncertów, które były bardzo entuzjastycznie przyjmowane.

Tym razem ET Tumason przyleci do Polski na rekordowo długą trasę – zagra 20 koncertów dzień po dniu. Próbowaliśmy znaleźć informację, kto w ostatnich latach miał takie tourne w Polsce – bezskutecznie.

Powiedzieć, że ET Tumason gra bluesa, to prawie nic nie powiedzieć. Gra najdzikszego delta-bluesa, jakiego można zagrać tylko na akustycznej gitarze i samemu zaśpiewać!!!

Ten chłopak to prawdziwy oryginał. Będąc w Polsce wypija hektolitry piwa, a gdy zaczyna tracić głos, przerzuca się na whisky z herbatą. Drink jest bardzo niesmaczny, ale to co jest nienormalne dla ogółu, pasuje do ET. Ilekolwiek Islandczyk by nie wypił, cały czas trzyma fason, chociaż zdarzyło mu się w połowie koncertu wybiec do toalety, bądź przerwać występ po 20 minutach, bo… zapomniał swoich piosenek. Potrafił wystąpić na koncercie songwriterów Tribute To Neil Young i nie zagrać utworu Neila Younga, bo... zapomniał się go nauczyć. Tylko on mógł w środku zimy przeprowadzić się do Pragi i wziąć ze sobą wyłącznie trampki, laptopa, mały plecak z ciuchami i gitarę. To powinno mi wystarczyć do życia - skitował. Tylko on jest w stanie po koncercie odpocząć, wypić coś wyskokowego i po jakimś czasie znowu wziąć gitarę, aby zagrać i zaśpiewać dla tych, którzy z nim okupują lokal. Niejednokrotnie rozkręcił tym sposobem spontaniczne imprezy w polskich klubach. Co ważne, sam zawsze trzyma fason i tryska humorem. Kawały potrafi wymyślać na poczekaniu.

Pracował jako sklepikarz, ogrodnik i śmieciarz, ale nie dobra materialne i sprawy przyziemne, ale blues jest jego życiem! Ta fascynacja zaczęła się gdy w wieku 13 lat znalazł na śmietniku stare nagrania Roberta Johnsona i Freda McDowella.

Jako 18-latek musiał opuścić swoje miasto – Reykjavik z powodów, których nie chce ujawnić. Przybył do Berlina, gdzie trafił do małego labelu 8MM Musik, stworzonego przez ludzi ze słynnego klubu 8MM. Pijąc przy barze zostawił im swoją płytę demo i zniknął. Ludzie z 8MM tak zachwycili się jego surowym bluesem, że zaczęli go szukać w całym mieście, by w końcu trafić na niego w najpodlejszej berlińskiej dzielnicy czerwonych latarni.

Zaproponowali mu tyle piwa, ile jest w stanie wypić w ciągu 14 dni i dali możliwość grania koncertów w 8MM, co zdarzało się tam nadzwyczaj rzadko. Dzikie i nieprzewidywalne koncerty ET Tumasona zyskały sławę w całym mieście, dzięki której zagrał potem w wielu innych klubach Berlina. Obecnie ET Tumason żyje między Reykjavikiem, Berlinem, Kopenhagą i Pragą. Stale podróżuje. W międzyczasie odwiedza Polskę, gdzie daje niezapomniane koncerty.

Nakładem 8MM Musik ukazała się płyta, będąca zapisem jednego z koncertów ET. Wśród wykonywanych utworów znajdziemy m.in. niesamowity cover Roberta Johnsona „Dust My Broom”. W Polsce album dystrybuuje Gusstaff Records. Utwory z płyty gościły m.in. na antenie radiowe Trójki w programach Agnieszki Szydłowskiej. Sam ET również grał na żywo w kilku polskich rozgłośniach radiowych.

W Polsce szalony Islandczyk występował m.in. z zespołami Iowa Super Soccer, Wielebny Blues Band, Let The Boy Decide czy The Car Is On Fire oraz solistami takimi jak SelFbrush, Bajzel, Peter J. Birch, Nathalie & The Loners czy Romek Puchowski. W listopadzie – dzięki specjalnemu zaproszeniu – wystąpi na wspólnym koncercie z grupą Dżem i kilkoma innymi tuzami polskiego bluesa. Przy okazji zagra też krótką trasę koncertową.

27 listopada zagra w Rabce-Zdrój w Kawiarni Między Slowami!!!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.