PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Winter Freestyle Competition 2010

10–11 grudnia 2010 r.
Autor: Stowarzyszenie Lokomotywa

Winter Freestyle Competition 2010Tego w Rabce jeszcze nie było ! A nawet nie tylko w Rabce ale w całej Polsce. Po raz pierwszy odbędą się Zimowe Mistrzostwa w Yoyoingu!


Jojo to zabawka, którą zna każdy. Większość ludzi reaguje ze zdziwieniem gdy dowiaduje się, że jojo to także sport. W jeszcze większe zdumienie wprowadza obejrzenie przykładowych występów czołowych zawodników. Mało kto jest w stanie uwierzyć ile rzeczy można zrobić ze “zwykłym jojem”.

Odkąd 15-20 lat temu pojawiły się pierwsze profesjonalne modele, jojo z modnej zabawki stało się dyscypliną sportową przyciągającą rokrocznie coraz więcej nowych zawodników i widzów na całym świecie. I mimo, że to Azja i USA są największymi skupiskami jojarzy, Europejczycy, a przede wszystkim Polacy od ponad 10 lat cieszą się zasłużonym uznaniem.

W Polsce zawody są organizowane dwa razy do roku - w kwietniu w Łodzi odbywają się już od 9 lat Oficjalne Mistrzostwa Polski (PYYN Polish Yoyo Nationals), a od 4 lat również Letnie Mistrzostwa organizowane w Jarocinie (Summer Freestyle Competition). W społeczności zawodników zaistniała propozycja by zorganizować (tak jak za granicą) również zimowe zawody. Tak narodził się pomysł WFC (Winter Freestyle Competition), czyli zimowej edycji zawodów.

Zawody przyciągają kilkuset widzów i zawodników, nie tylko z Polski (często odwiedzane są przez zawodników z Czech, Włoch, Anglii, Węgier, Francji, Rosji a także USA i Kanady), a relacje i nagrania z występów są śledzone na żywo przez kilkanaście tysięcy fanów na całym świecie za pośrednictwem internetu. Zwycięzca Mistrzostw Polski poza chwałą i nagrodami, dostaje także przepustkę bezpośrednio do finału Mistrzostw Świata. Osoby wyłonione w trakcie zawodów są rozpoznawane nie tylko w Polsce ale i na całym świecie, z powodzeniem zajmując wysokie miejsca na szczeblu europejskim, czy światowym. Istnieje również ranking zarówno w Europie jak i na świecie, do którego zalicza się wszystkie najważniejsze zawody z danego państwa. Punkty zlicza się, a zawodnicy rywalizują ze sobą poprzez te zawody, im więcej konkursów, tym więcej punktów do zdobycia, a zwycięzcy nie muszą przechodzić eliminacji do zawodów takich jak Mistrzostwa Europy organizowane co roku w październiku, w czeskiej Pradze.

Zawody sędziuje wytypowany na długo przed konkursem zespół 6-ciu osób związanych profesjonalnie z tym sportem, w dużej części jest to czołówka polskich zawodników którzy z różnych przyczyn już nie startują w konkursach. Sędziowie używają tak zwanych ‘klikaczy’. Trafienie yoya na sznurek bądź też inne ciekawe, czy też oryginalne tricki nagrodzone będą przez sędziów pozytywnym klikiem. Na ocenę sędziego składają się takie rzeczy jak: kontakt z publicznością, prezentacja sceniczna, kontrola ciała, oryginalność i trudność wykonywanych kombinacji, czystość trików.

Pomysł zorganizowania zimowych mistrzostw Polski Yoyo narodził się w środowisku uczniów rabczańskiego Liceum im. E. Romera, którzy szukając pomocy w organizacji zawodów zwrócili się do Stowarzyszenia Lokomotywa z prośbą o podjęcie się roli głównego organizatora WFC 2010. Zawody skierowane są przede wszyskim do dzieci i młodzieży, są wydarzeniem sportowym a co za tym idzie propagują zdrowy styl życia bez jakichkolwiek używek.

Chcemy by WFC była imprezą znaną w całej Polsce nie tylko w środowisku zawodników i fanów yoyoingu, ale by stała się wydarzeniem atrakcyjnym dla ludzi nie mających z tym sportem nic wspólnego – a wiemy z obserwacji innych tego typu zawodów, że wykonywane ewolucje zazwyczaj przyciągają duże ilości publiczności. Organizacja zawodów WFC jest wspaniałą okazją do wypromowania Rabki w skali kraju i pokazanie że nie tylko największe metropolie są zdolne do organizacji tak prestiżowych imprez. Choć tym sportem zajmują się przede wszystkim osoby mające ponad 18 lat, to najbardziej zainteresowane są przede wszystkim dzieci a bądź co bądź Rabka jest Miastem Dzieci Świata.

Istotnym elementem imprezy są wydarzenia dodatkowe: prezentacja filmu „Just Yoing” oraz koncerty lokalnych niezależnych twórców z kręgu muzyki hip hopowej i rockowej. Gościem specjalnym pierwszego wieczoru koncertowego będzie COCOON BAND, zespół złożony z muzyków niepełnosprawnych działających przy rabczańskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Ideą organizacji koncertów przy okazji zawodów WFC 2010 jest wspieranie i promocja młodych muzyków działających w naszym regionie dając im możliwość zaprezentowania swojej muzyki szerszej publiczności. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów na koncerty przekazany zostanie bezpośrednio muzykom.

 Co nie mniej ważne zawody mają charakter niekomercyjny, udział w nich zarówno zawodników, sędziów, wszystkich osób pracujących przy realizacji i obsłudze imprezy jest całkowicie darmowy i nie generuje praktycznie żadnych kosztów. W dzisiejszej, mocno skomercjalizowanej rzeczywistości nie zdarza się to zbyt często. O fenomenie takiej formuły imprezy decyduje zarówno specyfika środowiska zawodników i sędziów a także autentyczne zaangażowanie i pasja po stronie pomysłodawców i organizatorów.

Tradycją związaną z organizacją zawodów tego typu w Polsce jest produkcja pamiątkowych koszulek z logo imprezy, organizatorów i strategicznych partnerów, które są sprzedawane bez zysku podczas trwania całej imprezy. Koszt produkcji jest niewielki a można w ten sposób promować naszą miejscowość praktycznie w całej Polsce, gdyż to właśnie przede wszystkim zawodnicy są zainteresowani zakupieniem koszulek, w których pojawiają się później na kolejnych imprezach yoyo. Przy tej okazji warto podkreślić, że zawodnicy i sędziowie przyjeżdżają na swój koszt mając jedynie zapewniony nocleg w cenie promocyjnej oraz skromny poczęstunek podczas trwania zawodów.

Nagrody dla zawodników ufundowały światowe firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją sprzętu i akcesoriów dla miłośników tego sportu: YoYoFactory.pl, Bist, Vulto, Duncan, One Drop Yoyos, HSpin, Grace Poland, JoJo Jam, YoYo Nation.

Całe zawody będą filmowane a najciekawsze fragmety (występy najlepszych zawodników oraz ceremonia rozdania nagród) zostaną upublicznione w internecie za pośrednictwem TV Małoposka oraz You Tube.


Winter Freestyle Competition 2010 - Rabka-Zdrój

http://wfc2010.y0.pl/

Organizator: Stowarzyszenie Lokomotywa www.lokomotywa.org

Partner: Urząd Miasta i Gminy Rabka-Zdrój  www.rabka.pl

Plan Zawodów:

 

Piątek 10.12.10 (Teatr Lalek Rabcio) godz. 17:00 wstęp 5 PLN

Gość specjalny: COCOON BAND

Prezentacja filmu traktującego o rozwoju polskiej sceny yoyowej na przestrzeni ostatnich lat: „JUST YOING”  

Prezentacja Fitnessland (pokaz sponsorowany)

Lokalna scena hip hopowa (Rabka-Zdrój/Raba Wyżna/Mszana Dolna):

DARO http://www.myspace.com/erbekaind

THESOUND http://www.myspace.com/thesoundkru

SENSU CHMURY http://www.myspace.com/d4jmos

PATELNIA http://www.myspace.com/patelnia

DŻERARD http://dzerard.rbk.wrzuta.pl/

BASEMENT CREW http://www.myspace.com/basementrecords1

PAZUR http://streemo.pl/Portal/BandProfile.aspx?UserId=45673

LEIRA http://streemo.pl/Portal/60693,Artysta,LEIRA_Muzyka.html

ZAZI http://www.myspace.com/therealzazi

CAPEREK  http://w453.wrzuta.pl/audio/07Mhaaizzs0/dzerard_caper_capa_-_pozorny_wizerunek

 

 

Sobota 11.12.10 (Teatr Lalek Rabcio) godz. 13:00

13:00 - Rejestracja zawodników   

14:00 - Konsultacje sedziowskie    

15:00 - Oficjalne otwarcie zawodów      

16:30 - Główne kategorie:  

1A Freestyle     

Hspin 3vs3 Battle

Prezentacja Fitnessland (pokaz sponsorowany)      

20:30 – Ogłoszenie wyników  

21:00 – koncert (wstęp 5 PLN):

HERE COMES THE PAIN (Rabka-Zdrój) http://www.myspace.com/herecomesthepainpl

DOUBLE GAME (Nowy Sącz) http://www.myspace.com/doublegame

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.