PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Rozpoczynamy "Wakacje z animacją"

Wtorek, 23 lipca 2013 r.
Autor: Stowarzyszenie Lokomotywa

Rozpoczynamy "Wakacje z animacją"Zaczynamy 23 lipca pokazem filmów animowanych wykonanych przez dzieci - wybór najlepszych z bogatego dorobku Hurra! Studio. Pokaz odbędzie się o godz. 14 w świetlicy Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Słonecznym, ul. Słoneczna 10 w Rabce. Po pokazie zbieramy zapisy na warsztaty w Rabce i odpowiadamy na pytania. Wstęp bezpłatny.


Wakacje z animacją w Rabce-Zdroju to cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy zapoznają się z animacją poklatkową. W czasie 4-dniowego cyklu przygotowują, animują, udźwiękawiają, tworzą własne filmy animowane. Oficjalnym zakończeniem zajęć jest otwarty dla publiczności pokaz premierowy wykonanych filmów, podczas którego uczestnicy dostaną dyplomy i płyty ze swoimi filmami.

Będzie to kontynuacja cieszących się dużą popularnością warsztatów „Letnia Akademia Filmowa” zrealizowanych przez Stowarzyszenie Lokomotywa w roku 2012 oraz „Uruchom wyobraźnię” w roku 2011.

Termin: Mamy zaplanowane 2 cykle: jeden w lipcu (29.07.-1.08.2013), jeden w sierpniu (12-14, 16.08.2013) i pokazy filmów 23.07 i 24.08. Warsztaty trwaja 3 godziny od 10-13. 

Miejsce: Świetlica Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Słonecznym, ul. Słoneczna 10 w Rabce

Dla kogo? Warsztaty są skierowane do dzieci i młodzież w wieku szkolnym od 6 do 17 lat w liczbie ok. 12 osób na cykl. Z kolei pokazy wykonanych filmów są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Opłaty. Zajęcia są częściowo finansowane z Urzędu Miasta Rabka-Zdrój (51,87%), pozostałą część pokrywają uczestnicy: 40 zł od osoby. Pokazy filmowe są bezpłatne.

Warsztaty animacji to innowacyjny produkt na rynku zajęć pozalekcyjnych, gdyż są multimedialną kompilacją różnych zajęć prowadzonych oddzielnie. Z jednej strony są rozwinięciem zajęć plastycznych, obejmujących zajęcia z rysunku, kompozycji, malarstwa, rzeźby – w zależności od technik realizacji film można tworzyć rysując na kartce, malując, lepiąc z plasteliny, wycinając elementy postaci z kartonu. Stworzenie scenariusza oraz postaci to już zadanie z dziedziny warsztatów literackich i dramaturgicznych, uczestnicy uczą się różnych sposobów narracji, struktury dzieła literackiego, kreacji postaci i ich ruchu. Aspektem ściśle teatralnym jest podkładanie głosów postaciom. Do udźwiękowienia filmu przydają się również umiejętności gry na różnych instrumentach, natomiast przy animowaniu jest bardzo przydatne wyczucie rytmu, ale też precyzja, cierpliwość i... umiejętność liczenia, gdyż każdy ruch powinien być rozpisany na liczbę klatek na sekundę. Niebagatelne znaczenie ma tu też wiedza fotograficzna z zakresu obsługi aparatu, ustawiania ekspozycji, możliwości manipulowania głębią ostrości, wybierania odpowiednich kadrów i ujęć. Przede wszystkim są to jednak warsztaty filmowe, których efektem są krótkie etiudy stworzone przez uczestników. Podczas tego procesu poznają podstawowe pojęcia filmowe takie jak scenopis, kadr, montaż, ujęcie, akcja, i funkcje: reżyser, scenarzysta, scenograf, animator, operator, dźwiękowiec, montażysta. Uczą się też współpracy w grupie, ćwiczą koncentrację, cierpliwość i oczywiście wyobraźnię.

Hurra! Studio

Marta i Cezary Skrocki prowadzą warsztaty animacji poklatkowej od 2005 r., od 2010 pod szyldem Hurra! Studio. Są również aktywnymi działaczami społecznymi. W ramach Stowarzyszenia Lokomotywa realizowali projekty FATiF (Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej) 2005, 2007, 2008, 2010, „Jestem zielony”, Warsztaty animacji „Uruchom wyobraźnię”, „Letnia Akademia Filmowa”, „Rabka strefą dobrej kultury i akademią szans”, Koxx Fighters 3 i wiele innych. Filmy zrealizowane pod ich opieką są z powodzeniem pokazywane na licznych festiwalach filmowych oraz honorowane nagrodami.

Marta Skrocka

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w specjalizacji Film Animowany, reżyserka filmów animowanych i projektant graficzny. Za film „Wiek kamienia” uzyskała nagrodę Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima, Kraków, 2008. Od 2005 roku prowadzi warsztaty animacji poklatkowej, m.in. w Nowym Targu, w Rabce, Krakowie, Zakopanym oraz na festiwalach w Czechach i na Słowacji.

Cezary Skrocki

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku, od 12 lat aktor animator w Teatrze Lalek „Rabcio”. Współpracuje też z innymi teatrami, m.in. z Krakowską Operą Kameralną. Prowadzi warsztaty teatralne i animacji filmowej.

Kontakt

lokomotywa.rabka@gmail.com

tel. 606 760 857

Organizator:

Stowarzyszenie Lokomotywa

www.lokomotywa.org

Partnerzy:

Urząd Miasta Rabka-Zdrój

Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Hurra! Studio

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.