PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Zygmunt Piekacz - rzeźba

Poniedziałek, 8 czerwca 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Zygmunt Piekacz - rzeźbaGaleria Pogotowie Sztuki, Rabka-Zdrój ul. Orkana 20. Wernisaż 8 czerwca 2015 godz. 17.00.


Zygmunt Piekacz stworzył swój własny styl, tylko jemu właściwy, rozpoznawalny w zakopiańskim środowisku. Artysta buduje atmosferę, subtelny klimat poszczególnych kompozycji łagodną linią, oszczędnie dobierając repertuar form. Unika drapieżności, ironii, eliminuje elementy obyczajowej groteski, nakłania do refleksji, skupienia. Jego dzieła powstają z potrzeby serca, chęci zatrzymania tego, co ulotne i przemijające. Dowodzą dobitnie wrażliwości na piękno Natury. Przywołane kompozycje są niczym kartki z osobistego pamiętnika wrażeń rzeźbiarza, w którym za pomocą kodu zapisuje swe przeżycia, a nam oferuje ciekawą w formie pracę, która ma w nas wyzwolić wspomnienia, wywołać te mniej znane, ukryte tęsknoty. Wykreowany świat artysty ma dla nas zawsze otwarte podwoje, nie musimy oczekiwać szczególnego zaproszenia.

Teresa Maria Lisek, Ocalić od zapomnienia

Zygmunt Piekacz urodził się w Zawichoście. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w 1963 roku. Pracował jako profesor rzeźby w zakopiańskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych przez 36 lat, wykształcił wielu liczących się w Polsce i na świecie wybitnych artystów. Brał udział w wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych w Anglii, USA, Niemczech, Francji, Norwegii, Słowacji, Włoszech, Syrii, Egipcie i Bułgarii.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.