PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

"Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich"

19–20 listopada 2016 r.
Autor: Małgorzata Wójtowicz – Wierzbicka

"Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich"Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju ma zaszczyt zaprosić do udziału w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich”.  W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia powstania Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju realizowany jest projekt naukowo – badawczy, którego realizacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna. W ramach projektu zorganizowana zostanie I Ogólnopolska Konferencji Naukowej dotycząca rzemieślniczych tradycji regionu karpackiego. Konferencja skierowana jest do środowiska akademickiego, muzealników oraz badaczy tej tematyki. Opiekę merytoryczną nad konferencją objął Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W skład rady naukowej konferencji weszli: prof. dr hab. Jan Święch, prof. dr hab. Zbigniew Libera oraz dr hab. Marcin Brocki.


Ważnym elementem projektu są badania terenowe dotyczące ostatnich wiejskich rzemieślników, prowadzone na terenie statutowej działalności Muzeum. Badania te są kontynuacją badań terenowych dot. jednego z rzemiosł, z których niegdyś słynęła Rabka –tj. garncarstwa prowadzonych w latach 70. XX wieku przez naszą instytucję. Realizacja zadania ma na celu uzupełnienie zasobów Archiwum Etnograficznego Muzeum, którego zadaniem jest utrwalanie wszelkich widocznych przejawów kultury tradycyjnej. Muzealnicy przeprowadzili wywiady i kwerendy terenowe w Porębie Wielkiej, Koninie, Kasinie Wielkiej, Rdzawce, Ponicach oraz Rabce – Zdroju.  Powstaje również film etnograficzny dokumentujący  prowadzone badania. Rezultaty badań obejrzeć będzie można również na wystawie z cyklu „O rabczańskich rzemieślnikach”, prezentującej zakłady rzemieślnicze działające na terenie Rabki.

Autorkami i realizatorkami projektu są Małgorzata Wójtowicz – Wierzbicka i Natalia Klęsk

Organizatorem konferencji jest Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, ul. Sądecka 6, 34-100 Rabka – Zdrój, tel. 18/2676289.
UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY. W związku z ograniczoną ilością miejsc o udziale w konferencji, decyduje kolejność zgłoszeń.
Warunkiem udziału w konferencji jest przesłanie formularza zgłoszeniowego w terminie do 31 października 2016 r. na adres Muzeum: biuro@muzeum-orkana.pl

więcej informacji oraz karta zgłoszenia dostępne do pobrania na stronie internetowej Muzeum: www.muzeum-orkana.pl oraz na facebooku https://www.facebook.com/events/207356396362382/

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.