PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Skrzypne

Kultura

Koncert pieśni patriotycznej „Historia Polski w pieśni”

Poniedziałek, 16 listopada 2009 r.
Autor: Władysław Tylka

fot. Maria TylkaZ okazji 91 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem 11 listopada 2009 r. odbył się koncert pieśni patriotycznej „Historia Polski w pieśni”.


Koncert poprzedziła msza św. za Ojczyznę odprawiona przez miejscowego proboszcza księdza kanonika Edwarda Cygala. Zgromadzeni modlili się za Ojczyznę, dziękując Bogu za wolną Polskę, za Tych, którzy przez wieki walczyli o wolność, poświęcając swoje życie.
Wśród licznie zebranych mieszkańców wsi Skrzypne byli przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego, policji, Kuratorium Oświaty, Związku Podhalan, straży, szkół.
Na koncercie wystąpił zespół „Srzypnianki” oraz zaproszeni harcerze z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach i Maruszynie Dolnej. Uczestnicy tego niezwykłego spotkania usłyszeli 27 pieśni patriotycznych z różnych okresów historii Polski, które z pokolenia na pokolenie podtrzymywały pragnienie wolności, patriotyzm i wiarę w przetrwanie. Każda pieśń była poprzedzona wstępem słownym dotyczącym okresu historycznego jej powstania wraz z krótką charakterystyką. Ukazujące się na ekranie obrazy historyczne z pół bitewnych i ważnych wydarzeń były dopełnieniem tekstu wygłaszanego, śpiewanego przy akompaniamencie kapeli oraz muzyki nagranej.
Ta ważna dla każdego obecnego w tym dniu i czasie lekcja historii – płynąca z niej pozytywna energia jest zasługą organizatorów: Dyrektora ZSPiG w Skrzypnem Marii Tylki, Opiekuna zespołu wokalnego „Skrzypnianki” Moniki Peciak oraz Marii Stahl Pałys – które równocześnie cały koncert przygotowały i wyreżyserowały.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.