PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Skrzypne

Kultura

Koncert pieśni patriotycznej „Historia Polski w pieśni”

Poniedziałek, 16 listopada 2009 r.
Autor: Władysław Tylka

fot. Maria TylkaZ okazji 91 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem 11 listopada 2009 r. odbył się koncert pieśni patriotycznej „Historia Polski w pieśni”.


Koncert poprzedziła msza św. za Ojczyznę odprawiona przez miejscowego proboszcza księdza kanonika Edwarda Cygala. Zgromadzeni modlili się za Ojczyznę, dziękując Bogu za wolną Polskę, za Tych, którzy przez wieki walczyli o wolność, poświęcając swoje życie.
Wśród licznie zebranych mieszkańców wsi Skrzypne byli przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego, policji, Kuratorium Oświaty, Związku Podhalan, straży, szkół.
Na koncercie wystąpił zespół „Srzypnianki” oraz zaproszeni harcerze z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach i Maruszynie Dolnej. Uczestnicy tego niezwykłego spotkania usłyszeli 27 pieśni patriotycznych z różnych okresów historii Polski, które z pokolenia na pokolenie podtrzymywały pragnienie wolności, patriotyzm i wiarę w przetrwanie. Każda pieśń była poprzedzona wstępem słownym dotyczącym okresu historycznego jej powstania wraz z krótką charakterystyką. Ukazujące się na ekranie obrazy historyczne z pół bitewnych i ważnych wydarzeń były dopełnieniem tekstu wygłaszanego, śpiewanego przy akompaniamencie kapeli oraz muzyki nagranej.
Ta ważna dla każdego obecnego w tym dniu i czasie lekcja historii – płynąca z niej pozytywna energia jest zasługą organizatorów: Dyrektora ZSPiG w Skrzypnem Marii Tylki, Opiekuna zespołu wokalnego „Skrzypnianki” Moniki Peciak oraz Marii Stahl Pałys – które równocześnie cały koncert przygotowały i wyreżyserowały.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowy9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowyALBUM DWUPŁYTOWY zespołu 9 SIYŁ pt. "Przy betlejemskik horak" zawiera jedną płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi - ponad 50 minut (w tym krótkie jasełka -...
    32 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.