PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Sofia

Wiadomości

Zespół "Małe Niskowioki" w Sofii

Niedziela, 12 czerwca 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Zespół "Małe Niskowioki" w SofiiW stolicy Bułgarii Sofii dobiegł końca V Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny Sofia 2016 . Organizowany przez Milenę Cankową oraz Iwajło Pyrwanowa, na kilku scenach w Sofii oraz w Sliwnicy i Bistricy. Obok licznych zespołów dziecięcych z Bułgarii w tegorocznej edycji festiwalu występowały zespoły z Turcji, Republiki Czeskiej i Polski.. Nasz kraj reprezentował zespół ”Małe Niskowioki” z Niskowej koło Nowego Sącza. Gospodarzem tegorocznego festiwalu był dziecięcy zespół folklorystyczny „Płamycze” z Sofii Oficjalne otwarcie festiwalu miało miejsce 1 czerwca w Dniu Dziecka a dokonali go na scenie w parku dzielnicy Mładost burmistrz dr Cweta Awdżijewa i przedstawiciel „Stowarzyszenia Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny Sofia” Boris Fiłczew. Wśród zaproszonych gości obecni byli attache kulturalny przy ambasadzie Turcji w Bułgarii Dżemal Tekkanat i Jarosław Kamas - zastępca ambasadora Republiki Czeskiej w Bułgarii.


Delegacje zespołów zostały przyjęte oficjalnie przez dr Awdżijewą oraz dyrektora muzeum dr Nadeżdę Kirową-Jowczewą w Muzeum Historii Sofii. Dzieci zwiedziły także cerkiew św.Aleksndra Newskiego, kryptę z najsłynniejszymi ikonami bułgarskimi, cerkwie św.Sofii, św.Georgiego, św.Petki, cerkiew rosyjską oraz ruiny z czasów Imperium Rzymskiego. W ostatnim dniu festiwalu po liturgii sprawowanej w znamienitej cerkwi św. Aleksandra Newskiego barwny, rozśpiewany i roztańczony korowód dzieci przemaszerował głównymi ulicami Sofii prowadzony przez Orkiestrę Dętą Wojsk Lądowych Bułgarii. Wspaniały polski zespół „Małe Niskowioki” prowadzony przez Jana Smolenia, Grażynę Smoleń oraz Marzenę Pajor godnie reprezentował nasz kraj, a ostatni występ na scenie w Parku „Borysowa Gradina” publiczność nagrodziła owacją na stojąco. Ogromne wzruszenie wywołała odśpiewana na głosy przez nasz zespół pieśń „Hubawa so moja goro”, stanowiącą nieoficjalny hymn Bułgarii. Bułgarzy nie kryli wzruszenia, wielu z nich zapewniało, że tego wykonania nie zapomną do końca życia. „Małe Niskowioki” podbiły serca sofijskiej publiczności i przez pięć dni festiwalu były prawdziwym ambasadorem Polski na Bałkanach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.