PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Spiska Stara Wieś

Wiadomości

Słowacko-Polski Błogosławiony

Piątek, 18 października 2013 r.
Autor: Marek St. Fryźlewicz

Słowacko-Polski Błogosławiony17 października 2013 r. w stulecie urodzin na rynku w Spiskiej Starej Wsi odsłonięty został pomnik Sługi Bożego brata Alojzego Marii od Ukrzyżowanego Jezusa. Ta bardzo ciekawa postać związana z Nowym Targiem, a praktycznie nieznana w mieście i na Podhalu, dlatego warto ją bliżej przedstawić: Andrzej Chmiel (imię zakonne Alojzy Maria) urodził się 17 października 1913 r. w Spiskiej Starej Wsi, w rodzinie Jana i Agnieszki z domu Kurpiel, jako piąte z ośmiorga dzieci.


Ojciec Jan pochodził ze wsi Sromowce Wyżne. Jako młody chłopak wyjechał za chlebem do Ameryki, a po powrocie ożenił się z Agnieszką Kurpiel z Maniów i zakupił gospodarstwo rolne po drugiej stronie Dunajca, w Spiskiej Starej Wsi. Ojciec zmarł, gdy Andrzej miał 10 lat, a trudy utrzymania licznej rodziny przejęła matka. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym miasteczku, a w 1925 r. rozpoczął naukę w nowotarskim Gimnazjum. 8-letnią naukę, podczas której mieszkał w Nowym Targu ukończył z wyróżnieniem otrzymując świadectwo dojrzałości 17 czerwca 1933 r. Już podczas nauki w gimnazjum dał się poznać jako bardzo zdolny uczeń, pracowity, chętny do pomocy innym i wyróżniający się wzorowym zachowaniem. Głęboko religijny starał się poznawać swoją wiarę i umacniać ją dając przykład innym. Bardzo zrównoważony, żyjący trochę obok współczesnego mu świata i towarzystwa poczuł powołanie do życia zakonnego, co zrealizował wstępując w 1935 r. do zakonu Augustianów Bożych w klasztorze Trójcy Przenajświętszej w Lnaroch w Czechach. Nowicjat odbywał we Włoszech, a pierwsze śluby zakonne złożył w Boże Narodzenie 1936 r. w klasztorze Santa Maria Nuova koło Tivoli i przyjmując imię zakonne Alojzy Maria od Ukrzyżowanego Jezusa. Wybór tych imion i postaci Ukrzyżowanego Chrystusa świadczy o przyjętych przez niego ideałach na drodze do świętości. Po nowicjacie 2 lata studiował filozofię w Rzymie. Gorliwy w życiu zakonnym i wspierający innych zachorował na raka tarczycy, znosząc tę ciężką chorobę nie tylko z cierpliwością i poddaniem się woli Bożej, ale też podczas pobytów w rzymskim szpitalu Instituto Regina Elena, dawał przykład chrześcijańskiego przyjmowania cierpienia chorym, ale też lekarzom i personelowi medycznemu oraz współbraciom, prosząc ich tylko o modlitwę, aby mógł cierpienie znosić z radością. Po długim, 5-miesięcznym prawie pobycie w tym szpitalu zmarł w opinii świętości 16 sierpnia 1939 r. Ojciec Święty Pius XII wypowiedział o Bracie Alojzym słowa: „To jest święty mąż”. Pochowany na znanym rzymskim cmentarzu Campo Verano, na rozpoczęcie procesu beatyfikacji został przeniesiony 28 stycznia 1971 r. do kościoła Gesu e Maria na Via del Corso w Rzymie. 

W ramach procesu beatyfikacyjnego postulator procesu odwiedził Nowy Targ i Liceum zapoznając się z dostępnymi informacjami o bracie Alojzym z jego czasów gimnazjalnych. Proces znajduje się już w ostatnim „rzymskim etapie”, dlatego można się spodziewać, że Sługa Boży Brat Alojzy dołączy do grona męczenników II wojny światowej błogosławionych, którzy uczęszczali do nowotarskiego Gimnazjum bł. Ks. Stanisława Pyrtka i bł. ks. Piotra Dańkowskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.