PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Spisz

Kultura

Patronat medialny WATRA

Barok na Spiszu Niedzica 2014

Czwartek, 7 sierpnia 2014 r.
Autor: Rafał Monita

Barok na Spiszu Niedzica 2014Festiwal Barok na Spiszu to inicjatywa kulturalna zainicjowana w roku 2012. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kulturalny Szlak we współpracy z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łapszach Niżnych, Stowarzyszeniem Rozwoju Spisza i okolicy oraz spiskimi parafiami. Mecenasem festiwalu od pierwszej edycji jest Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy.


Festiwal promuje wspaniałe zabytki baroku znajdujące się na terenie polskiego Spisza poprzez koncerty muzyki korespondującej z wystrojem oraz charakterem wnętrz. Podczas koncertów odbywają się także mini wykłady prezentujące w bardzo zwięzły sposób wiedzę o zabytkach Spisza, stylu barokowym, prezentowanej na koncercie muzyce, czy instrumentarium. Podczas festiwalu organizowana jest także akcja „drzwi otwartych” w zabytkowych kościołach Spisza. Festiwal dba o najwyższy poziom interpretacji, a także wierność stylistyce barokowej, gdyż wszyscy wykonawcy zaproszeni do udziału w festiwalu są znakomitymi muzykami na co dzień specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki dawnej. Festiwal ma bardzo dobrą opinię w środowisku muzycznym i zyskuje coraz szerszy rozgłos.

Spisz (łac. Scepus) – teren pogranicza, dawniej na rubieżach i Rzeczypospolitej, i Cesarstwa Austro-Węgierskiego, dziś z sercu Europy. Ze spiskiej Niedzicy blisko do Krakowa (100 km), Zakopanego (40 km), Katowic (170 km), Tarnowa (130 km), do Popradu (60 km), Budapesztu (300 km), Koszyc (140 km), Lwowa (350 km). Kultura działa się na przestrzeni lat i w Niedzicy, i w Lewoczy, i w Podolińcu. Każde w tych miast i miasteczek w ciągu kilkuset lat historii tworzyło swoje dzieje i do dziś jest znane ze swej kultury, z zabytków i ciekawej historii.


Tematem przewodnim zeszłorocznej edycji były archiwa muzyczne. Odbyły się cztery koncerty w których zostały zaprezentowane zbiory muzyczne archiwów kapeli oo. Pijarów w Podolińcu oraz XVII wieczne zbiory jasnogórskie, a także muzyka na barokowe trąbki oraz muzyka barokowa Ameryki Łacińskiej. Powołaliśmy również do życia zespół Scepus Baroque, który jest związany z festiwalem, a celem jego powstania jest realizacja muzycznych idei festiwalowych, szczególnie przygotowywania festiwalowych premier. Pragniemy jednak, żeby działalność zespołu nie zamykała się jedynie do kolejnych edycji festiwalu, ale aby koncertując był wizytówką festiwalu przez cały rok.

Szczególne miejsce w programie będzie miała jak co roku muzyka polska. Dlatego zespół Scepus Baroque wystąpi z premierowym programem złożonym z utworów Marcina Mielczewskiego, jednego z najwspanialszych kompozytorów polskiego baroku, kapelmistrza Wazów – kompozytora, który jak nikt umiał się posługiwać włoskim stylem koncertującym, polichóralnością, bogatym instrumentarium, a także wspaniałą inwencją melodyczną i lekkością w kompozycjach kameralnych przeznaczonych na instrumenty solowe i b.c. Prezentacja i upowszechnianie dzieł tego znakomitego kompozytora, tak cennego dla Polskiej kultury muzycznej doby baroku jest niezwykle ważne i wpisuje się z cele i założenia festiwalu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu przygotowany został premierowy program na który złożą się następujące utwory Marcina Mielczewskiego: Vesperae Dominicales, koncerty kościelne oraz canzony tego kompozytora. Koncert z muzyką Marcina Milczewskiego odbędzie się na otwarcie festiwalu w sobotę 9 sierpnia o godz. 17.00 w Niedzicy. Tegoroczny festiwal będzie również okazją do zaprezentowania instrumentów mniej znanych, jak viola da braccio, violetta, teorba, gitara barokowa, viola da gamba, czy jedyny w swoim rodzaju, niedawno zrekonstruowany instrument, viola organista. W sobotę 16 sierpnia o godz. 17.00 w Łapszach Wyżnych wystąpią Elżbieta Sajka (viola da braccio i violetta) oraz Kurt Georg Hooss (klawesyn, Austria). Artyści zaprezentują program pod tytułem „Viva la viola!”, prezentując niezwykle ciekawe i rzadko słyszane instrumenty z rodziny viol. Niezwykle ciekawym punktem tegorocznego programu będzie prezentacja unikatowego, zrekonstruowanego niedawno w Krakowie instrumentu viola organista, zaprojektowanego przez Leonarda da Vinci. O historii i możliwościach tego instrumentu opowie jego budowniczy, jednocześnie znakomity muzyk Sławomir Zubrzycki. Koncert odbędzie się w Jurgowie 23 sierpnia o godz. 17.00. Tegoroczny festiwal zakończy się we Frydmanie 30 sierpnia o godz. 18.00 koncertem duetu lutniowego Lute Duo, czyli Antona Biruli i Anny Kowalskiej, grających na lutniach, teorbie oraz gitarze barokowej. Tegoroczny festiwal odbędzie się dzięki mecenasom, którymi są: Instytut Muzyki i Tańca, ZEW Niedzica SA, Pieniński Bank Spółdzielczy, Tatrzański Bank Spółdzielczy, Bukovina Hotel Terma Spa.

III Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2014

PROGRAM FESTIWALU:
„Gdzie ten barok?” – otwarte barokowe kościoły Spisza: Niedzica (9.08), Łapsze Wyżne (16.08), Jurgów (23.08), Frydman (30.08)– zwiedzanie (11-15) zabytków barokowych Spisza
 
9 sierpnia 2014, sobota
17.00 Niedzica, kościół św. Bartłomieja
mini-wykład: Rafał Monita (Życie i twórczość Marcina Mielczewskiego)
Scepus Baroque, dyr. art. Andrzej Zawisza
Vesperae dominicales, koncerty kościelne i canzony Marcina Mielczewskiego

16 sierpnia 2014, sobota
17.00 Łapsze Wyżne, kościół Świętych Piotra i Pawła
mini-wykład: Elżbieta Łukuś (Kościół w Łapszach Wyżnych)
Elżbieta Sajka – viola da braccio i violetta, Kurt Georg Hooss – klawesyn
Viva la viola!

23 sierpnia 2014, sobota
17.00 Jurgów, kościół św. Sebastiana
mini-wykład: Józef Górka (Kościół w Jurgowie)
Sławomir Zubrzycki – viola organista
Leonardo da Vinci na Spiszu!

30 sierpnia 2014, sobota
18.00 Frydman, kościół św. Stanisława
mini-wykład: Anton Birula (Lutnia w muzyce XVIII wieku)
Lute duo: Anton Birula i Anna Kowalska – lutnie
Lutnia solo i w duecie
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY
 
Organizator:
Fundacja Kulturalny Szlak

Partnerzy:
Oficyna Artystyczna Astraia
Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy
SHS – Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy
Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy
Parafia św. Bartłomieja w Niedzicy
Parafia św. Stanisława we Frydmanie
Parafia św. Sebastiana w Jurgowie
Parafia Świętych Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych
Województwo Małopolskie
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Bukowina Tatrzańska

Mecenasi:
Instytut Muzyki i Tańca
ZEW Niedzica SA
Pieniński Bank Spółdzielczy
Tatrzański Bank Spółdzielczy
Bukovina Hotel Terma Spa
Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa
Dyrektor artystyczny: Katarzyna Wiwer
Dyrektor wykonawczy: Rafał Monita

Patroni medialni:
Tygodnik Podhalański
Nie tylko Zakopane
Na Spiszu
Gazeta Krakowska
Podhale24.pl
TVPodhale
Podhale Region
Radio Kraków
Małopolskaonline
niedzica.espisz.pl
watra.pl
Pieninyinfo.pl
TVP Kraków

Współpraca redakcyjna:
RMF Classic
PolskaMuza.eu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.