PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Szaflary

Kultura

Przegląd Zespołów i 30-lecie zespołu „Mali Skrzypnianie”

Niedziela, 13 czerwca 2010 r.
Autor: Władysław Tylka

Przegląd Zespołów i 30-lecie zespołu „Mali Skrzypnianie”W niedzielę 6 czerwca 2010 r. szkolny zespół „Mali Skrzypnianie” obchodził Jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji odbył się Przegląd Zespołów Regionalnych Gminy Szaflary oraz Festyn dla mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości. Zespoły regionalne z Bańskiej Wyżnej, Bańskiej Niżnej, Maruszyny Dolnej, Maruszyny Górnej, Skrzypnego, Szaflar i Zaskala zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie śpiewu, tańca i muzyki góralskiej oraz przedstawiły zwyczaje i obrzędy (forma teatralna) na Podhalu.


Przegląd miał charakter niekonkursowy, nie mniej prezentacjom przyglądała się komisja w składzie: Józef Pitoń, Bartłomiej Koszarek, Janina Będkowska, Czesław Joniak. Stwierdzono staranne przygotowanie w zakresie kompozycji całości – tańca wraz ze śpiewem i muzyką w czym zasługa instruktorów wyrażona w systematycznej pracy z dziećmi i młodzieżą.
Bogaty program przedstawił jubileuszowy zespół ze Skrzypnego, prezentując szeroki wachlarz umiejętności w zakresie technicznej doskonałości wykonania tańca oraz poprawności wykonania prezentowanych pieśni i nut. Kilkugodzinne występy artystyczne – popisy tańca i muzyki wzbudzały entuzjazm zgromadzonej publiczności.  W uznaniu zasług dla tych, którzy zespół założyli, prowadzą i wspierają zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Otrzymali je: Władysław Zachara, Maria Tylka, Andrzej Lasak (ojciec i syn), Jan Czesław Joniak, Monika Peciak, Barbara Magdziak, Andrzej Strama, Władysław Tylka, ks. Edward Cygal, ks. Tadeusz Różałowski, ZP Koło 69 w USA, Stanisław Ślimak, Paweł Cetera, Barbara Chramiec, Jan Hamerski, Dorota i Jan Wilczek, Zofia i Andrzej Mrugała, Renata i Stanisław Zapotoczny, Jakub Bobak, Jan Kwak, Zofia Borowicz i Zofia Zapotoczny. Po występach odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Bartki” i zespołu „Śvist”.
Niedzielne świętowanie było wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem, Urzedu Gminy Szaflary, Związku Podhalan Oddział Skrzypne, Rady Sołeckiej, Rady Rodziców oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzypnem.

Historia zespołu „Mali Skrzypnianie”

Zespół powstał w1979 roku z inicjatywy władz oświatowych i ówczesnego dyrektora szkoły Władysława Zachary. Do roku 1989 był finansowany przez władze oświatowe. W okresie pierwszych lat transformacji gospodarczej (po roku 1989), z wnioskiem o finansowe wsparcie dyrektor szkoły Maria Tylka zwróciła się do rady sołeckiej i sołtysa wsi p. Barbary Chramiec. Wsparcie dotyczyło opłacenia instruktora zespołu. Obecnie zespół jest finansowany ze środków rady sołeckiej. Do roku 2000 instruktorem zespołu był Andrzej Lasak - znany muzyk na Podhalu, następnie po ojcu przez 2 lata zespół prowadził jego syn Andrzej Lasak. Obecnie jest 4 instruktorów, a to w związku z rekordową liczbą dzieci uczęszczających na próby. Zespół obecnie liczy 80 dzieci. Instruktorami są: Jan Czesław Joniak, Andrzej Strama, Monika Peciak i Barbara Magdziak.
Przez 30 lat "Mail Wierchowi" - tak kiedyś nazywał się zespół, a później "Mali Skrzypnianie" uczestniczył w licznych przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Uczestniczył w konkursach: Muzykowanie na Duchową nutę w Czarnym Dunajcu, Przegląd Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu, Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Konkurs Kolęd w Zakopanem, Pieśni Religijnej w Czerwiennym. W 1983 roku - na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu otrzymali nagrodę "Basztę", którą odebrał Andrzej Lasak. W 2004 roku na Ogólnopolskim Spotkaniu Seniorów w Międzyzdrojach (woj. zachodniopomorskie) zostali wyróżnieni. Wielokrotnie występowali w Warszawie, Koninie. Krakowie, Sieradzu, Baranowie Sandomierskim i innych miastach Polski. W 1981 r. gościli u siebie Baskijski Dziecięcy Zespół Ludowy. Planowany w 1982 roku wyjazd zagraniczny do Francji pokrzyżowały inne wydarzenia. W 2009 roku zespół reprezentował Gminę Szaflary w Spotkaniu Wyszehradzkim na Słowacji. Występowali we Włoszach i na Węgrzech. Co rocznie biorą udział w uroczystościach szkolnych, kościelnych i samorządowych odbywających się na terenie Gminy Szaflary i Powiatu Nowotarskiego.
W dowód zasług dla Gminy Szaflary, Rada Gminy Szaflary wraz z wójtem Stanisławem Ślimakiem na posiedzeniu Rady Gminy w dniu 24.06.2005 r. uhonorowała wszystkich tych - którzy dają z siebie więcej niż inni na rzecz rozwoju rodzimej kultury i zespołu "Mali Skrzypnianie". W uznaniu zasług XL Zjazd Związku Podhalan w 2002 roku zespołowi Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wSkrzypnem oraz Andrzejowi Lasakowi nadał tytuły Zesłużony dla Kultury Podhalańskiej. Na XLII Zjeździe w 2005 roku tytuł ten otrzymał Czesław Joniak. W 2009 roku na XLIV Nadzwyczajnym Zjeździe Związku Podhalan w roku jubileuszowym: 105 lecie Góralskiego Ruchu Regionalnego, 90 lecie Związku Podhalan w Polsce, 80 lecia Związku Podhalan w USA tytuł Zasłużony dla Kultury Góralskiej otrzymała Monika Peciak.
Zespół góralski przy szkole w Skrzypnem należy do tych, który jako jeden z nielicznych ma najdłuzszy - nieprzerwany okres działalności.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.