PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Szaflary

Kultura

„Ten co świętych rzeźbił...”

Piątek, 14 października 2022 r.
Autor: Natalia Romasz

„Ten co świętych rzeźbił...”Na cmentarzu parafialnym w Szaflarach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Wojciechowi Kułachowi Wawrzyńcokowi, wybitnemu podhalańskiemu rzeźbiarzowi ludowemu. Wojciech Kułach Wawrzyńcok urodził się w 1812 w Gliczarowie Dolnym. Uznawany jest za jednego z najbardziej znanych podhalańskich rzeźbiarzy ludowych. Artysta tworzył w drewnie oraz w kamieniu. Nazywany był „Leonardem da Vinci z Gliczarowa”. Jego dzieła można podziwiać w wielu podhalańskich miejscowościach m.in. Gliczarowie Dolnym i Górnym, Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Groniu, Jurgowie, Szaflarach i Ludźmierzu. Zmarł w 1897 roku, pochowany został na cmentarzu w Szaflarach, jednak jego grób nie zachował się do dzisiaj.


W niedzielnych uroczystościach udział wzięli Wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka, Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, Wójt Gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak, proboszcz parafii Andrzeja Apostoła w Szaflarach ks. Kazimierz Duraj, Dyrektor Domu Rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” ks. Lesław Mirek, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu ks. Jan Dolasiński, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach Iwona Gal, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biały Dunajcu Bartłomiej Kudasik, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu Bogumiła Kułach, radni Gminy Szaflary, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Związku Podhalan Oddział Szaflary, Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaflarach, delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szaflarach, rodzina i potomkowie wybitnego rzeźbiarza oraz mieszkańcy gminy Szaflary.

Po mszy świętej odsłonięto tablicę epitafium poświęconą Wojciechowi Kułachowi Wawrzyńcokowi. Tablica umieszczona jest na ścianie kaplicy na cmentarzu parafialnym, a jej autorem jest artysta rzeźbiarz Marek Szala.
Po oficjalnej części na cmentarzu, przed zebranymi w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaflarach, prelekcję na temat życia i twórczości Kułacha wygłosiła Barbara Gałdyś, autorka książki „Wojciech Kułach Wawrzyńcok. Artysta z geniuszem w oczach”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.