PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Sierpień 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Szczawnica

Rozmaitości

Szlak Podróżników i Odkrywców

Środa, 29 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

Szlak Podróżników i OdkrywcówW piątek 24 sierpnia w centrum Szczawnicy przy deptaku i ścieżce rowerowej nad Grajcarkiem otwarto Szlak Podróżników i Odkrywców. Pięć kamiennych głazów dedykowanych polskim podróżnikom, dla których zachwyt nad światem zawsze szedł w parze z szacunkiem dla odmienności jego mieszkańców i ich kultury. Wyróżnieni zostali: Paweł Edmund Strzelecki, Bronisław Kasper Malinowski, Olgierd Budrewicz, Kazimierz Nowak i Arkady Fiedler. Podróżników zaproponował Klub Podróżników Trzy Żywioły, organizator wielu edycji ogólnopolskich festiwali podróży i filmów świata.


– Szlak podróżników i Odkrywców to ewenement w skali kraju – powiedział Marek Fiedler, syn Arkadego.  – Warto przypominać sylwetki znanych podróżników, bo dzięki nim odkrywaliśmy piękny, nieznany świat, i to od nich uczyliśmy się szacunku dla jego odmienności.

– Mój ojciec był całe życie bardzo skromnym człowiekiem - przyznała Ewa Budrewicz-Wałaszewska. Niewielu zdaje sobie sprawę, że Olgierd napisał ponad 40 książek, o ukochanej mu Warszawie i z podróży do 160 krajów świata. 

W kolejnych latach ścieżka spacerowa nad Grajcarkiem ma wypełnić się kolejnymi głazami.

– Zamierzamy sięgnąć także po nazwiska mniej znanych podróżników i odkrywców. Jest ich wielu, zostali zapomniani. Tu w Szczawnicy przypomnimy ich dokonania. Zapraszam do ogólnopolskiej debaty w tym temacie i zgłaszania propozycji. Szczegóły: www.3zywioly.pl – zasugerował Marek Tomalik z Klubu Podróżników Trzy Żywioły odsłaniając głaz poświęcony Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu. Sylwetki Strzeleckiego i Nowaka, przez pryzmat własnych wypraw, przybliżyli w Kinie Pieniny – Marek Tomalik i Maciej Czapliński. Program zakończyła projekcja trzech filmów z repertuaru Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata. 

WYRÓŻNIENI PODRÓŻNICY :

Paweł Edmund Strzelecki / 1797 – 1873 / – podróżnik, geograf, odkrywca . Odbył 9 letnią podróż dookoła świata, podczas której wielokrotnie zapisał sie historii światowego podróżnictwa. Jego dokonania to między innymi ; odkrycie złóż rud miedzi w Kanadzie, w Australii odkrył badał najwyższe pasmo górskie (Góry Śnieżne), zdobywając jego najwyższy szczyt nazwał go górą Kościuszki, był pierwszym, który znalazł w Australii złoto, odkrył także złoża złota i węgla.

Bronisław Kasper Malinowski /1884 – 1942 / – polski antropolog społeczny i ekonomiczny, podróżnik, a także etnolog, religioznawca i socjolog. W latach 1914-1920 prowadził badania terenowe w Australii i Oceanii, a także w Afryce Południowej. W pierwszej fazie podróży na wschód w 1914 roku towarzyszył mu przyjaciel – Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Olgierd Budrewicz /1923 – 2011 /, dziennikarz, varsavianista, podróżnik. Autor wielu reportaży zagranicznych wydanych w kilkudziesięciu książkach, programów telewizyjnych, scenariuszy i komentarzy do dokumentów filmowych. Podróżnik ten dotarł do ponad 160 państw, do niektórych jako pierwszy polski dziennikarz.

Kazimierz Nowak / 1897 – 1937 / – polski podróżnik, w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem).

Arkady Fiedler /1894 – 1985/ – Wybitny pisarz i podróżnik, w swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży.  W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Jego książki urzekają plastyką opisu, pasjonująco, barwnie zbliżają czytelnikowi ludzi o różnych kolorach skóry, uczą szacunku dla innych kultur i obyczajów, opiewają piękno przyrody.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.