PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Szczecin

Wiadomości

„Skrzypnianki” w Szczecinie

Czwartek, 15 września 2016 r.
Autor: Monika Peciak

„Skrzypnianki” w SzczecinieW dniach 2-4 września w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbył się II Turniej Muzyków Prawdziwych . W konkursie startowało ponad 20 solistów i około 40 zespołów z 14 województw, m.in. z Podhala, Kielecczyzny i Podlasia. By wziąć udział w Turnieju należało przejść kwalifikacje. Uczestnicy zaprezentowali się jury w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, wokaliści oraz zespoły instrumentalne i śpiewacze.


Podczas przesłuchań muzycy prezentowali dwa utwory. Pierwszy z nich wybierany był przez nich samych, drugi utwór to była odpowiedź na wylosowany spośród 50 wątek tematyczny. Jurorami byli: śpiewaczka Agata Harz, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz Krzysztof Trebunia-Tutka.

Ideą konkursu jest podtrzymanie tradycji regionalnej, pamięć historyczna oraz promocja polskiej muzyki opartej na źródłach. Szczecin nie jest przypadkowym miejscem turnieju, bo to właśnie na Pomorze Zachodnie, po II wojnie światowej przybyli mieszkańcy z różnych stron kraju, przywożąc własne, różnorodne tradycje.

Do Turnieju w kategorii zespoły śpiewacze zakwalifikowały się dziewczęta z zespołu „Skrzypnianki” w składzie: Anna Cudzich, Angelika Marusarz, Małgorzata Maciasz, Marzena Gubała, Sylwia Kwak, Justyna Marduła, Ewelina Pajak, Andżelika Kwak i Ewelina Gubała. Opiekunem zespołu jest Monika Peciak. Na konkursie zaprezentowały folklor podhalański. Zaśpiewały wiązankę nut wierchowych oraz pieśń śpiewaną w Skrzypnem na pogrzebach „Kie do nieba wiedom duse cystom” na nutę duchową, która była ich odpowiedzią na wylosowany wątek tematyczny:  „zmarły człowiecze”.

Swoim śpiewem zdobyły wyróżnienie oraz duży aplauz publiczności.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.