PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Sierpień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Szczyrk, Wisła, Oświęcim

Kultura

Podwójny sukces zespołu „Odrowązianie”

Środa, 6 sierpnia 2014 r.
Autor: Krystyna Witek

Podwójny sukces zespołu „Odrowązianie”W dniach 29-31 lipca 2014r. zespół „Odrowązianie” z Odrowąża wziął udział w festiwalu 51Tydzień Kultury Beskidzkiej, który jest jednym z największych i najbardziej znanych imprez kulturowych w Europie. Odrowązianie wraz z zaprzyjaźnionymi zespolanami ze Starego Bystrego i Załucznego przez trzy dni dumnie reprezentowali Gminę Czarny Dunajec, występując na deskach Szczyrku (29.07), Wisły (30.07) i Oświęcimia (31.07). Ze względu na spotkanie wielu kultur Festiwal ten jest nazywany świętem folkloru; tylko w tym roku wzięło w nim udział 81 zespołów polskich i 19 zespołów zagranicznych.


Wielotysiączna publiczność, rozbawiona, przyjazna (szczególnie we Wiśle), ale i wymagająca; kilkutysięczny tłum wykonawców, kapele, soliści oraz twórcy sztuki ludowej; wszystkie te elementy tworzą swoistą atmosferę festiwalu, na który chce się wracać. W ramach TKB organizowane są samodzielne przeglądy konkursowe m.in. 45 Festiwal Folkloru Górali Polskich, który obejmuje konkurs kapel, grup śpiewaczych (w tym „mistrz i uczeń”), śpiewaków ludowych, instrumentalistów i multiinstrumentalistów w Żywcu. Odrowązianie wystąpili w dwóch kategoriach powyższego konkursu: kapele oraz śpiewak mistrz-uczeń prezentując rodzimą kulturę górali podhalańskich. Z pośród 75 podmiotów wykonawczych z całej Polski, kapela w składzie: Dziadkowiec Adam, Fatla Bartłomiej, Fatla Wojciech i Mateja Daniel zdobyła III miejsce, natomiast w kategori śpiewu mistrz-uczeń w składzie: Witek Krystyna (jako mistrz) z Gal Anną i Witek Elżbietą (uczennice) zdobyły I miejsce, co jest wielkim sukcesem zespołu.

Uczestnictwo w Festiwalu jest okazją do spotkań z zespołami z innych regionów, co dla miłośników kultury ludowej ma szczególną i niezapomnianą wartość, gdyż kształtuje świadomości młodych ludzi, co wpływa na większą dbałość o podtrzymywanie rodzimej tradycji, ale i szacunek do innych grup etnicznych i ich folkloru.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.