PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tarnów

Wiadomości

Robert Kowalski ponownie wybrany Przewodniczącym Forum Małopolskich Oddziałów PTH

Poniedziałek, 3 czerwca 2013 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

fot. Archiwum PTH O/Nowy Targ25 maja Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie gościło przedstawicieli Oddzia-łów Polskiego Towarzystwa Historycznego z Limanowej, Nowego Sącza i Nowego Targu na II Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Podczas kilkugodzinnych obrad poruszane były bie-żące tematy organizacyjne stowarzyszenia, stan realizacji projektu „Echa powstania stycz-niowego w Małopolsce – ludzie i miejsca”, a także plany Forum na 2014 rok. Uczestnicy ob-rad wybrali również przewodniczącego i sekretarza Forum na 2013 rok. Zostali nimi odpo-wiednio – Robert Kowalski (PTH Nowy Targ) oraz Paweł Juśko (PTH Tarnów).


Uczestników Forum powitali: Barbara Dagmara Niziołek (Dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie i członek Zarządu Tarnowskiego Oddziału PTH) oraz Andrzej Niedojadło (Wiceprezes Tarnowskiego Oddziału PTH), którzy wręczyli gościom upominki od Urzędu Miasta Tarnowa i Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Ożywioną dyskusję podczas obrad wywołał temat planów Forum na 2014 rok. Przedstawiciele Tarnowskiego Oddziału PTH zaproponowali na przyszły rok realizację wspólnego projektu, którego tematem byłaby polska emigracja – historia i współczesność, natomiast członkowie Oddziału z Nowego Sącza przedłożyli do realizacji projekt związany problematyką wielkiej wojny – w związku z przypadającą w 2014 roku – 100. rocznicą I wojny światowej. Ostateczna decyzja w sprawie wyboru projektu podjęta zostanie na spotkaniu roboczym Forum, które odbędzie się w lipcu w Nowym Targu. 

Forum Małopolskich Oddziałów PTH tworzy cztery Oddziały tej organizacji to jest: Oddział z Limanowej, Oddział z Nowego Sącza, Oddział z Nowego Targu i Oddział z Tarnowa. Pierwsze spotkanie przedstawicieli tych Oddziałów odbyło się w Nowym Targu, 21 kwietnia 2012 r. Początkowo współpraca koncentrowała się na zagadnieniach wewnętrznych samej organizacji, jaką jest Polskie Towarzystwo Historyczne, szczególne w kontekście Walnego Zebrania Delegatów Towarzystwa, które odbyło się w Gnieźnie 29 września 2012 r. Obecnie współpraca obejmuje działalność merytoryczną Oddziałów. Sformalizowana została podpisaniem przez te cztery Oddziały stosownego porozumienia, co nastąpiło 19 grudnia 2012 r. w Nowym Targu.

Celem współpracy jest współdziałanie wymienionych Oddziałów na terenie województwa małopolskiego w zakresie działalności statutowej Polskiego Towarzystwa Historycznego, w szczególności zaś w przedsięwzięciach o charakterze wydawniczym, naukowym i popularyzatorskim, mającej za zadanie pogłębianie wiedzy historycznej i jej upowszechnianie, a także promowanie osiągnięć historyków związanych z małopolskimi Oddziałami PTH.

Pierwszym dużym przedsięwzięciem zrealizowanym przez Forum Małopolskich Oddziałów PTH była Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Dzieje wojen i wojskowości  w badaniach regionalnych od starożytności do współczesności”, która odbyła się w dniach 9-11 listopada 2012 r. w Nowym Targu. Kolejnym wspólnym projektem była organizacja  wystawy czasowej pt. „W służbie Jego Cesarskiej Mości ... – Bitwa Limanowska 1914”, której wernisaż miał miejsce 8 grudnia 2012 r. w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w Limanowej.

W 2013 roku realizowany jest przez Forum Małopolskich Oddziałów PTH Program edukacyjny pod nazwą „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie miejsca”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.