PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry Zachodnie

Góry

„W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji”

Wtorek, 11 października 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Spotkanie o tatrzańskiej poezji na Hali OrnakW sobotę 8 października 2011 r. w schronisku PTTK im. Walerego Goetla w Dolinie Kościeliskiej odbyło się spotkanie pt „W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji”. Wzięło w nim udział ok. 60 osób. Spotkanie zorganizowali: Anna i Grzegorz Gąsienica-Daniel, którzy są dzierżawcami schroniska oraz Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. W naszej foto-galerii obszerna relacja z tego bardzo udanego wieczoru.


Gospodarze schroniska starannie zadbali o oprawę tego wieczoru. Spotkanie odbywało się w atmosferze zapalonych lamp naftowych i świec. Gośćmi wieczoru byli między innymi: Barbara Grocholska-Kurkowiak, znana alpejka i olimpijka z 1952 i 1956 r., jej koleżanka z kadry Polski, Zofia Gluzińska, kierownik schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, Józef Krzeptowski, znana w Zakopanem malarka miniatur na szkle Zofia Fortecka z mężem oraz grupa zakopiańczyków i gości schroniska.  Tematem przewodnim wieczoru była poezja górska. Przewodnik tatrzański Jerzy Tawłowicz przedstawił górską poezję począwszy od XIX w. aż do czasów współczesnych. Zaprezentował on wiersze: Marii Konopnickiej, Adama Asnyka, Franciszka Henryka Nowickiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Kasprowicza, Mariusza Zaruskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Tomasza Gluzińskiego, Anny Gąsienica-Daniel i kilku innych autorów. Przedstawił także swoje wiersze o Tatrach. Grał na gitarze. Jan Janik czytał wiersze Tomasza Wysokińskiego. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego zaprezentował zebranym prezentację multimedialną "W stronę Pysznej", złożoną z kilkudziesięciu zdjęć archiwalnych z XIX wieku oraz film o wiosennej wycieczce narciarskiej na Błyszcz. Swoje wiersze przeczytała także Barbara Grocholska-Kurkowiak. Potem podano wszystkim poczęstunek, a rozmowy na sali trwały jeszcze kilka godzin.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.