PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry Zachodnie

Zaproszenia

Tajemnice Doliny Kościeliskiej część 2

Sobota, 18 sierpnia 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Plan sztolni "Ornak" z października 1765 r., zbiory MT18 sierpnia, o godzinie 19.00, w schronisku PTTK im. Walerego Goetla na Hali Ornak w Dolnie Kościeliskiej odbędzie się spotkanie górskie „Tajemnice Doliny Kościeliskiej, część 2”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Nie zabraknie gitary i wspaniałej atmosfery lamp naftowych i świeczek. Organizatorami spotkania są gospodarze schroniska oraz Muzeum Tatrzańskie.


Jednym z głównych wątków związanych z Doliną Kościeliską, a stosunkowo mało znanych, są dzieje górnictwa. Ta historia będzie jednym z głównych elementów prezentacji multimedialnej. Zaprezentujemy historię górnictwa i prac hutniczych w tym rejonie, począwszy od początków XVI wieku i powstania pierwszych sztolni wydobywczych i poszukiwania rud srebra i miedzi. Pokażemy schemat wielkiej kopalni „Czarne Okno” znajdującej się w Żlebie pod Banie, kopalnię „Na Kunsztach”, szyby wydobywcze w Żlebie Żeleźniak oraz na stokach Kopek i Małego Regla. Uzupełnieniem tej części będą opowieści o poszukiwaczach skarbów w Dolinie Kościeliskiej, legendy Jana Krzeptowskiego Sabały, między innymi jego opowieści o opowieści o zbójnikach i Wantulach. Zaprezentujemy także historię poznania doliny, zwyczaje pasterskie, produkcję słynnych serów „brusów”, pierwszych turystów, pierwsze wycieczki, altany, karczmy i schroniska. Nie zabraknie oczywiście opowieści o legendarnym schronisku SN PTT w Dolinie Pyszniańskiej, o tym jak Józef Oppenheim spadał kiedyś na nartach w Babie Nogi i jak Krzeptowski z Byrcynem zjeżdżali z Pyszniańskiej Przełęczy. Pokażemy też na slajdach dzieje obecnego schroniska na Małej Polanie Ornaczańskiej, jego dawnych i obecnych gospodarzy. To nie jedyne atrakcje tego wieczoru. Opowieść będzie dotyczyć także ciekawych nazw tatrzańskich w tej części Tatr, jak: Zbójnicka Dolinka (Dolinka pod Wysranki), Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, Zbójnicka Igła, Babie Nogi, Rękawica i Saturn. Wśród prezentowanych wspaniałości nie zabraknie oczywiście atrakcji przyrodniczych doliny, o której Stefan Żeromski słusznie napisał, iż jest „majstersztykiem przyrody”. I miał rację.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.