PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry

Góry

Nie strzelaj w sylwestra!

Piątek, 30 grudnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Nie strzelaj w sylwestra!Sylwester to czas zabawy i radości. Zanim jednak odpalicie fajerwerki, zastanówcie się, czy w pobliżu nie ma zwierząt, u których huk może spowodować olbrzymi stres. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zachęcają, aby przyłączyć się do akcji "Nie strzelaj w sylwestra". Ten apel kierowany jest do turystów co roku, tym razem przybrał jednak szersze rozmiary. Informujące o akcji plakaty pojawiły się m.in. na Krupówkach. Zaprojektował je Krzysztof Kokoryn.


- Chcemy dotrzeć z tym przekazem do osób spędzających sylwestra w Tatrach, aby ograniczyć ilość wystrzeliwanych tam petard, a najlepiej gdyby udało się świętować zupełnie bez nich, w ciszy i spokoju. Do tej pory co roku przy wszystkich schroniskach były rozstawiane nasze służby, które zwracały uwagę, ale nie było to wystarczająco skuteczne. Teraz dużo wcześniej przed sylwestrem chcemy informować o skutkach takiego zachowania. Zwierzęta boją się petard, przykładem są zwierzęta domowe, więc wyobraźmy sobie reakcję tych dzikich - przekonuje Filip Zięba z TPN-u.

Okazuje się, że niedźwiedź może gawrować w odległości nawet 300 m od schroniska. Bardzo łatwo może go więc spłoszyć huk i błysk fajerwerków. - Dla nas jest do zabawa, a dla zwierząt ta noc może być tragiczna w skutkach – podkreśla Filip Zięba.

Pracownicy Parku szacują, że ok. 1000 – 1500 osób spędzi sylwestra w Tatrach. Miejmy nadzieję, że posłuchają oni apelu i zwierzęta tej nocy będą mogły spać spokojnie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.