PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Wiadomości

150-lecie objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr

Poniedziałek, 1 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka31 lipca Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr obchodziło jubileusz. Minęło 150 lat od chwili, kiedy pasterka Marysia Murzańska ujrzała tu jaśniejącą postać nawołująca do pokuty i nawrócenia. Z tej okazji uroczystą Mszę św. na Polanie Rusinowej koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz. Mimo deszczowej pogody uczestniczyło w niej wielu pielgrzymów, a także przedstawiciele lokalnych władz, instytucji i stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe, góralska muzyka i banderia konna. Górale oddali hołd Królowej Tatr. Podczas uroczystości został poświęcony sztandar powiatu tatrzańskiego, w którego herbie widnieje właśnie Matka Boska z Wiktórówek. Natomiast Sanktuarium tego dnia otrzymało relikwie błogosławionego Jana Pawła II.


Mszę św. poprzedziło nabożeństwo w Sanktuarium oraz procesja do polowego ołtarza. Pielgrzymów na Rusinowej Polanie witał kustosz sanktuarium o. Marcin Dąbkowicz, a także jego poprzednik o. Leonard Węgrzyniak, przez 37 lat opiekujący się Wiktorówkami. Obecny był także prowincjał Dominikanów o. Krzysztof Popławski oraz wielu księży z podhalańskich parafii.

Uroczystości były wielkim dziękczynieniem za opiekę i obecność Matki Boskiej na Wiktorówkach oraz prośbą o błogosławieństwo dla Podhala, turystów, pielgrzymów i dla całej Polski.

- To miejsce skłania nas do lepszego życia, nawrócenia się, wyraża tęsknotę do prostego, przejrzystego życia. Odkrywamy tutaj łatwiej obecność Matki Chrystusa. Z dala od naszych domostw, codziennych zajęć, w obliczu surowej i pięknej natury czujemy się bliżej Boga – mówił o Wiktorówkach kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał on także, że częstym gościem w tym miejscu był kard. Karol Wojtyła, który bardzo pragnął odwiedzić Sanktuarium także jako papież.

Na Wiktorówkach działa duszpasterstwo turystyczne, kilka razy w ciągu roku odbywają się tu uroczystości odpustowe związane z kolejnymi świętami ku czci Matki Bożej. Pielgrzymi bardzo licznie uczestniczą także w Pasterkach. Przychodzi tu wiele osób, które chcą się wyspowiadać. Zdarzają się też chrzty i śluby. Matka Boska Jaworzyńska w sposób szczególny zajmuje się sprawami miłości i rodziny i jest to duży fragment przynoszonych tu próśb. Turyści zawsze też mogą liczyć na schronienie przed deszczem i ciepłą herbatę, którą parzą Dominikanie, obecni tu od 1958 r.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z uroczystości.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.