Tatry
Wiadomości
150-lecie objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
31 lipca Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr obchodziło jubileusz. Minęło 150 lat od chwili, kiedy pasterka Marysia Murzańska ujrzała tu jaśniejącą postać nawołująca do pokuty i nawrócenia. Z tej okazji uroczystą Mszę św. na Polanie Rusinowej koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz. Mimo deszczowej pogody uczestniczyło w niej wielu pielgrzymów, a także przedstawiciele lokalnych władz, instytucji i stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe, góralska muzyka i banderia konna. Górale oddali hołd Królowej Tatr. Podczas uroczystości został poświęcony sztandar powiatu tatrzańskiego, w którego herbie widnieje właśnie Matka Boska z Wiktórówek. Natomiast Sanktuarium tego dnia otrzymało relikwie błogosławionego Jana Pawła II.
Mszę św. poprzedziło nabożeństwo w Sanktuarium oraz procesja do polowego ołtarza. Pielgrzymów na Rusinowej Polanie witał kustosz sanktuarium o. Marcin Dąbkowicz, a także jego poprzednik o. Leonard Węgrzyniak, przez 37 lat opiekujący się Wiktorówkami. Obecny był także prowincjał Dominikanów o. Krzysztof Popławski oraz wielu księży z podhalańskich parafii.
Uroczystości były wielkim dziękczynieniem za opiekę i obecność Matki Boskiej na Wiktorówkach oraz prośbą o błogosławieństwo dla Podhala, turystów, pielgrzymów i dla całej Polski.
- To miejsce skłania nas do lepszego życia, nawrócenia się, wyraża tęsknotę do prostego, przejrzystego życia. Odkrywamy tutaj łatwiej obecność Matki Chrystusa. Z dala od naszych domostw, codziennych zajęć, w obliczu surowej i pięknej natury czujemy się bliżej Boga – mówił o Wiktorówkach kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał on także, że częstym gościem w tym miejscu był kard. Karol Wojtyła, który bardzo pragnął odwiedzić Sanktuarium także jako papież.
Na Wiktorówkach działa duszpasterstwo turystyczne, kilka razy w ciągu roku odbywają się tu uroczystości odpustowe związane z kolejnymi świętami ku czci Matki Bożej. Pielgrzymi bardzo licznie uczestniczą także w Pasterkach. Przychodzi tu wiele osób, które chcą się wyspowiadać. Zdarzają się też chrzty i śluby. Matka Boska Jaworzyńska w sposób szczególny zajmuje się sprawami miłości i rodziny i jest to duży fragment przynoszonych tu próśb. Turyści zawsze też mogą liczyć na schronienie przed deszczem i ciepłą herbatę, którą parzą Dominikanie, obecni tu od 1958 r.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z uroczystości.
- Bransoletka "Z pirytem"
Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł - Bransoletka "Mix 2"
Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 60 zł - Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"
Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...145 zł
150-lecie objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej TatrAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 315
150-lecie objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej TatrAutor zdjęć: Krzysztof Haładynaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 30



