PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem”

6–8 czerwca 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

„Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem”Tegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” odbędzie się w dniach 6-8 czerwca pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki Andrzeja Biernata. W jej ramach zaplanowano VII Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, V Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz VII Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,3 km - będący jednocześnie III Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce.


Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy. Do Biegu Wysokogórskiego im. druha Franciszka Marduły już zgłosiło się ponad 300 uczestników, na Bieg Sokoła 292 uczestników, a na Bieg Zamoyskiego 263. Liczbę uczestników ograniczają limity narzucone przez TPN.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie Bieg Marduły, który w ciągu pięciu lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. Jest to jeden z niewielu biegów w Polsce rozgrywanych na takiej wysokości (najwyższy punkt - Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m.), z największymi przewyższeniami (1985m) i trudnościami technicznymi. Mimo znacznie mniejszego dystansu wysiłek włożony w ten bieg porównać można więc z maratonem, a towarzyszą mu przecież trudne górskie trasy, z kamieniami, korzeniami, stromymi podbiegami i łańcuchami. By zmierzyć się z tym wyjątkowym wyzwaniem przyjeżdżają tu mistrzowie Polski w biegach górskich. W nieco ponad dwie godziny przebiegają oni trasę pokonywaną przez zwykłych turystów w ponad 10 godzin.

Natomiast Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, a zwłaszcza Bieg Sokoła to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości, „przetarcie się” w biegach górskich i zdobycie doświadczenia niezbędnego w Biegu Marduły.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.  Organizatorzy przyjęli formułę weekendu biegowego z różnymi dystansami, która doskonale sprawdziła się w latach ubiegłych. Uczestnicy wszystkich trzech biegów tradycyjnie już sklasyfikowani zostaną także w Grand Prix „Sokoła”.

W tym roku Weekend Biegowy będzie miał szczególny charakter ze względu na obchody Jubileuszu 120-lecia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem.
Ponieważ impreza ciągle się rozrasta i przyciąga coraz więcej zawodników, cieszymy się także, że w organizację Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem w tym roku włączyli się nowi partnerzy. Wśród nich znalazła się firma Dynafit oraz hotel Mercury Zakopane Kasprowy obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia, który podczas Biegu Marduły upamiętni specjalna premia na Kasprowym Wierchu.

PROGRAM WEEKENDU BIEGOWEGO Z SOKOŁEM

Bieg Sokoła - dystans: 15,6 km,  deniwelacja:  +1066/-878
Start 6 czerwca 2014 r. o godz. 15:00 z Kuźnic
TRASA: Kuźnice - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska - Ścieżka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Ścieżka nad Reglami - META: schronisko na Kalatówkach
Uroczyste zakończenie: Hotel Górski na Kalatówkach ok. godz. 18.00

Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły - dystans 25,3 km,  deniwelacja +1985/-1609
Start 7 czerwca 2014 r. o godz. 7:00; start honorowy: Siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
ul. Orkana 2 (przed kinem „Sokół”) start ostry: ul. Krupówki (na wysokości restauracji SPHINX)
TRASA: ul. Krupówki (na wysokości restauracji SPHINX) – ul. Zamoyskiego – Rondo Jana Pawła II – Aleja Przewodników Tatrzańskich – Nosal (od strony tamy) – Nosalowa Przełęcz – Kuźnice – Dolina Jaworzynka – Schronisko Murowaniec – Czarny Staw Gąsienicowy – Przełęcz Karb – Czerwone Stawki – Świnicka Przełęcz – Przełęcz Liliowe – Beskid – Sucha Przełęcz – Kasprowy Wierch – Myślenickie Turnie – Kuźnice – META: Hotel Górski PTTK Kalatówki
Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przebieg tras może ulec zmianie (patrz mapka).
Przy schronisku Murowaniec obowiązuje limit czasu: 2.00 h, a na Kasprowym Wierchu: 3.30 h
Uroczyste zakończenie: ok. 15.00 w Kinie „Sokół”.

Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego - dystans 10 km, deniwelacja +430 m
Start 8 czerwca 2014 r. o godz. 8:00 z Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem)
TRASA: Trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.)
Uroczyste zakończenie: ok. 13.00 w Kinie „Sokół”

W konkursie na Najlepszy Bieg Górski sezonu 2013 organizowanym przez portal biegigorskie.pl VI Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły został nagrodzony Złotą Kozicą w kategorii biegów górskich na długim dystansie.
Ponadto Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego zajął 7 miejsce w kategorii biegów w stylu alpejskim, a Bieg Sokoła 4 miejsce w kategorii biegów  w stylu anglosaskim.

Więcej informacji na stronie: www.biegisokole.pl 
Kontakt dla mediów: Anna Karpiel-Semberecka, tel. 607 332 877, akarpiel@op.pl


Hr. Władysław Zamoyski - Dobroczyńca Zakopanego i „Sokoła" Władysław Zamoyski urodził się w Paryżu w 1853 r. jako syn polskiego emigranta, generała Władysława Zamoyskiego i Jadwigi z Działyńskich. Atmosfera domu rodzinnego od lat najmłodszych sprzyjała rozwojowi uczuć patriotycznych, wdrażając do zaangażowania w sprawy publiczne. Pomimo oddalenia od rozdartej rozbiorami Polski, nadrzędnym celem wychowawczyni młodych Zamoyskich było przygotowanie do służby własnemu krajowi, poprzez naukę języka ojczystego, literatury, historii, geografii, m.in. poprzez odwiedzanie kolejnych części Polski w czasie wakacji. Edukację młodego Zamoyskiego uzupełniły liczne podróże po świecie, z których wyniósł przydatne w przyszłych działaniach obserwacje.

W roku 1880 odziedziczył dobra kórnickie koło Poznania, które zgodnie z zapisem testamentowym wuja, Jana Działyńskiego, miały służyć nie rodzinie, a pożytkowi narodu. Zaangażowanie patriotyczne, działalność gospodarcza i publiczna na terenie odziedziczonych dóbr doprowadziło jednak do wysiedlenia Zamoyskich przez Niemców. W ten sposób, poprzez Paryż trafił Zamoyski do zaboru austro-węgierskiego jako mniej represyjnego, z większymi możliwościami działania społecznego.

Nabycie upadających dóbr zakopiańskich w 1889 r. przyczyniło się dzięki jego kolejnym działaniom do poprawy stanu gospodarki, uratowania dewastowanej przyrody Tatr i zwycięstwa nieistniejącej jeszcze Polski w sporze o Morskie Oko, wygranym ostatecznie przed międzynarodowym trybunałem w 1909 r. Przekształcanie ubogiej wsi w uzdrowisko zainicjowane zostało przez połączenie kolejowe Zakopanego z Chabówką, dzięki uporczywym staraniom i finansowym wsparciu Zamoyskiego.

Niedostatki lokalnego handlu przełamał tworząc w 1891 r. „Spółkę Handlową" przekształconą w „Bazar Polski" ze sklepem i salą wystawową dla promocji polskich wyrobów i dzieł sztuki. Przyczynił się znacznie do budowy wodociągów, elektryfikacji Zakopanego, budowy szosy do Morskiego Oka, uregulowania potoku Bystra. Na cele publiczne odstępował swoje tereny, m.in. pod klasztor Braci Albertynów przy drodze na Kalatówki, szkoły na Bystrem i w Kuźnicach. Z jego hojności korzystał też zakopiański „Sokół" powstały w 1894 r. otrzymując grunt pod swoją siedzibę i znaczące wsparcie finansowe, a sam Zamoyski brał udział w prowadzonych przez Gniazdo ćwiczeniach. W roku 1924 powołał Zamoyski do życia Fundację „Zakłady Kórnickie", której zapisał m.in. dobra zakopiańskie. W tym też roku zmarł, ale owoce jego działań i dobroczynności do dziś w Zakopanem są widoczne. Ufamy, iż ten bieg Jego imienia utrwali wdzięczną pamięć o Nim wśród
kolejnych pokoleń.

Franciszek Marduła - Druh, naczelnik, prezes, prezes honorowy Druh Franciszek Marduła całym swym długim życiem, bez względu na przeciwności życiowe, dał przykład zaangażowania w pracę i działalność społeczną.

Urodził się w 1909 r. w Poroninie jako syn Józefa Marduły-„Gała” i Ludwiki z Gutów-Mostowych. Jego ojcem chrzestnym został wybitny poeta Jan Kasprowicz, naówczas mieszkający u Mardułów. Wierny rodzinnej tradycji poświęcił się stylowemu meblarstwu artystycznemu, a zamiłowanie do precyzji wykorzystał w lutnictwie.

Drugą pasją okazał się sport. Od roku 1926 należał do „Sokoła", wielokrotnie reprezentując w zawodach zakopiańskie Gniazdo. Do wybuchu wojny 14. krotnie startował w mistrzostwach Polski w skokach narciarskich, biegach, zjeździe, we Wszechsłowiańskich Zawodach Sokolich w Czechosłowacji, a w 1939 r. w zawodach FIS w Zakopanem - w biegach na 18 i 50 km. W 1940 r. miał startować na igrzyskach olimpijskich. Poza ćwiczeniem własnej sprawności, trenował również młodzież i z tego powodu w roku 1937 został naczelnikiem zakopiańskiego Gniazda „Sokoła". Czas wojny spędził w niewoli niemieckiej w stalagach w Muchlebergu i Elsterhorst. Po wojnie łączył twórczość lutniczą z pracą pedagogiczną w dziale lutniczym Państwowego Liceum Technik Plastycznych (późniejsze PLSP im. A. Kenara) i nowotarskim Technikum Budownictwa Instrumentów Lutniczych. W pracy pedagogicznej po mistrzowsku przekazywał swoje umiejętności młodzieży. Jego talent, skromność i zaangażowanie w pracy zaskarbiły mu szacunek i trwałą wdzięczność uczniów.

Swoją twórczość lutniczą prezentował na wielu konkursach krajowych i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody. Spod jego rąk wyszło około 650 instrumentów. Po wojnie, niejako z marszu, włączył się w działalność sportową - ćwiczenia i reaktywowanie zakopiańskiego Gniazda „Sokoła". W roku 1947 r. Towarzystwo Gimnastyczne zostało przez ówczesne władze zlikwidowane w całej Polsce. Druh Franciszek podjął próbę kontynuowania pasji sportowej w Harcerskim Klubie Narciarskim, lecz po dwóch latach również patriotyczne harcerstwo zostało zlikwidowane. Kolejną sportową przystanią okazał się Akademicki Związek Sportowy. W roku 1990 wraz z seniorami zakopiańskiego „Sokoła" reaktywował Gniazdo i pełnił funkcję jego prezesa, a następnie został prezesem honorowym. Zmarł w roku 2007, wkrótce po wyborze jego syna Stanisława na prezesa Gniazda, a ciągłość tradycji stanowi sokolą sztafetę pokoleń.


Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem

Historia zakopiańskiego „Sokoła” Pierwsze Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” zostało założone we Lwowie w 1867 r. Jego celem było podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej, podnoszenie sprawności fizycznej polskiej młodzieży, popularyzacja sportów letnich i zimowych, wyrabianie tężyzny fizycznych i sił moralnych, co wyrażało się w zawołaniu „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Gniazdo w Zakopanem powstało w 1894 r. Jego pierwszym prezesem został lekarz i działacz społeczny Wenanty Piasecki. Hojnie wspierał je, przekazując m.in. środki finansowe, grunt pod siedzibę i boisko przy ul. Jagiellońskiej, hr. Wł. Zamoyski, który od 1982 r. był już członkiem TG „Sokół” w Krakowie. W pierwszych latach istnienia zarząd Towarzystwa tworzyli m.in. Andrzej Chramiec, Stanisław Barabasz, Leonard Zwoliński. W marcu 1905 r. podczas walnego zebrania został uchwalony statutu, w sierpniu z kolei odbył się Zlot Sokoli okręgu krakowskiego, w którym wzięło udział 29 drużyn sokolich. Poświęcono wówczas sztandar wykonany w zakładzie sztuki hafciarskiej Chlebowskiej w Krakowie. Na jednej jego stronie widniał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a na drugiej szary sokół w locie.
Na szarfach o barwach narodowych znajdowały się napisy: „Jednością silni” i „Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Zakopanem”. W 1906 r. Towarzystwo zakupiło Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem plac przy ul. Orkana 2, a w 1908 r. rozpoczęło budowę sokolni. W 1909 r. poświęcił ją ks. Kazimierz Kaszelewski. „Sokół” liczył wówczas 149 członków, w tym 30 umundurowanych. Wkrótce w budynku „Sokoła” rozpoczęło działalność kino prowadzone przez Franciszka Pawlicę. Pierwszy film – „Qvo vadis” – został wyświetlony 11 sierpnia 1913 r.

W okresie I wojny światowej TG „Sokół” kontynuowało działalność narodową, włączając się m.in. w organizowanie pomocy dla walczących Legionistów. W październiku 1918 r. na zebraniu w siedzibie „Sokoła” powołano Organizację Narodową na czele z Stefanem Żeromskim, która 1 listopada przekształciła się w Radę Narodową i objęła tymczasową władzę w Zakopanem. Od 1923 r. prężnie działał Oddział Narciarski „Sokoła”, a jego zawodnicy reprezentowali Polskę na licznych imprezach międzynarodowych. Powstały także kolejne sekcje sportowe: lekkoatletyczna, pływacka i piłkarska. W 1929 r. ukończono budowę nowej sokolni, wykorzystywanej następnie jako sala kinowo-teatralna.

Działalność Towarzystwa została przerwana z chwilą wybuchu II wojny światowej. Niemcy przejęli kino, zniszczyli akta, bibliotekę i część sprzętu. W tym okresie zaginał także sztandar „Sokoła”. W 1942 r. do starej sokolni przeniesiona została Miejska Zawodowa Straż Pożarna. Po zakończeniu wojny podjęto próby reaktywacji Towarzystwa, władze odmówiły jednak jego rejestracji. Odebrały także należący do niego majątek. Użytkownikiem nowego budynku „Sokoła” w 1946 r. został krakowski Okręgowy Zarząd Kin. Członkowie Oddziału Narciarskiego wraz z naczelnikiem Franciszkiem Mardułą zasilili szeregi Harcerskiego Klubu Narciarskiego. Po przemianach politycznych w 1990 r. w Zakopanem odbyło się Zebranie Zespołu Reaktywującego zainicjowane przez Wojciecha Niedziałka i Franciszka Mardułę, który został Prezesem Towarzystwa. Decyzją Komitetu ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” został wpisany do rejestru stowarzyszeń i otrzymał osobowość prawną, z kolei Sąd Wojewódzki wpisał do rejestru stowarzyszeń zakopiańskie gniazdo „Sokoła”. W 1993 r. przedstawicie zakopiańskiego „Sokoła” odzyskali budynek kina. W 1994 r. prezesem został Zbigniew Jaskier, a prezesem honorowym Franciszek Marduła. W 1995 r. miało miejsce poświęcenie nowego sztandaru zakopiańskiego „Sokoła”, którego projekt wykonał Krzysztof Jędrzejowski. Od 2007 r. prezesem Towarzystwa jest dh Stanisław Marduła, kontynuujący dzieło swojego ojca Franciszka Marduły.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem „Sokół” zaprasza w swoje szeregi Zakopiańskie Gniazdo „Sokoła” prowadzi swą działalność w kilku sekcjach tematycznych. Sekcja biegowa wystawia zawodników do biegów długodystansowych płaskich i terenowych, organizuje również imprezy biegowe w Zakopanem. W sekcji krótkofalarskiej członkowie nabywają umiejętności i uprawnienia w zakresie łączności radiowej w różnych technikach nadawczych. Członkowie sekcji tenisa
stołowego biorą udział w rozgrywkach na różnych szczeblach. Sekcja piłki siatkowej prowadzi treningi i bierze udział w regionalnych zawodach siatkarskich. W sekcji piłki siatkowej dzieci i młodzieży prowadzona jest nauka tej dyscypliny od podstaw. Działa także sekcja paralotniarska, której członkowie wykonują loty swobodne oraz wspomagane napędem spalinowym oraz zajmują się fotografowaniem z powietrza. Od 2007 r. speleolodzy z sekcji górskiej wspólnie ze Słowakami prowadzą z dużym powodzeniem badania krasu Czerwonych Wierchów. Zadaniem sekcji fitness jest poprawa kondycji fizycznej. Natomiast sekcja krajoznawcza stara się ułatwić poznanie piękna naszej ojczyzny, organizując wycieczki, także po zapomnianych polskich kresach.

Towarzystwo prowadzi również kino „Sokół”, które wyświetla filmy oraz udostępnia salę widowiskową na liczne imprezy artystyczne i patriotyczne. Dzięki współpracy z władzami miasta w ostatnich latach przeprowadzono remont sali kinowej, wymieniono fotele, projekcja analogowa została zamieniona na cyfrową w technologii 3D. Jako organizacja społeczna pożytku publicznego TG „Sokół” jest otwarte na nowe pomysły obecnych i przyszłych członków. Wszystkich zainteresowanych zaprasza do swojego biura w Zakopanem przy ul. Orkana 2, które jest czynne od poniedziałku do czwartku, w godz. 16.00 – 17.30, tel. 18 20 64 156.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.