PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Zaproszenia

Idziemy w Tatry przegonic depresję...

Sobota, 4 października 2014 r.
Autor: Jadwiga Brzosko

Idziemy w Tatry przegonic depresję...4 października 2014 w Zakopanem / Kuźnice. Godz. 8.30. Wyprawa z przewodnikiem. Depresja może nas spotkać w każdym okresie życia, może też spotkać kogoś nam bliskiego. Czy można się przed nią bronić, czy ją zaakceptować, walczyć z nią, czy jej się poddać? Na pewno trzeba ten trudny okres przeżyć i pomóc przeżyć komuś bliskiemu.


Depresja jest cierpieniem, choć otoczeniu może jawić się jako nieuzasadniony smutek, niezrozumiałe zobojętnienie, lenistwo, czy też nieprzyjemna drażliwość. Każdy przeżywa depresję w inny sposób, zależy to od osobowości, wcześniejszych doświadczeń i obecnej sytuacji życiowej.

Każda depresja może przebiegać inaczej, mieć różne nasilenie, czas trwania, objawy. Czasem można ja wiązać z konkretnym wydarzeniem życiowym, często wiąże się z nadużywaniem alkoholu czy narkotyków, czasem jednak nie rozumiemy, dlaczego zmieniło się nasze samopoczucie.

To, co odróżnia depresję od zwykłego jesiennego smutku, chandry, to zdecydowanie większe natężenie obniżonego nastroju, melancholia, a także spowolnienie odczuwane jako niemoc fizyczna i psychiczna oraz zespół innych towarzyszących objawów psychicznych (np. lęk, niepokój, pogorszenie sprawności intelektualnej) i somatycznych (np. brak apetytu, zaburzenia snu). Depresja może całkowicie uniemożliwić dotychczasowe funkcjonowanie w domu czy w szkole czy w pracy. Na szczęście jest przemijająca!

Specjaliści (lekarze, psychologowie) potrafią rozpoznać ten stan, podjąć właściwe leczenie. Słyszymy, ile osób wokół nas zażywa leki przeciwdepresyjne, uspokajające, nasenne, chodzi na psychoterapię.
Depresja stała się powszechna z czasach nowoczesności, w jakich przyszło nam żyć.
Czas na zapobieganie depresji i jej konsekwencjom!

W wielu przypadkach możemy podejmować działania, które wzmacniają czynniki chroniące przed depresją. Na szczęście lista możliwości nie jest krótka.
Po pierwsze wspólnie, w rodzinie, z przyjaciółmi. Nadmierny indywidualizm, izolowanie się od ludzi, samotność nie pomaga. W sytuacjach trudnych nie pozostawajmy sami. Odsuwajmy stereotypy i sztywne myślenie.

Po drugie „w zdrowym ciele zdrowy duch“. Dbałość o zdrowie, kondycję fizyczną. Tu pomocną rolę odgrywa ruch, zwłaszcza, który angażuje wszystkie partie mięśniowe, np. bieganie. Są teorie, które mówią o samoczynnych mechanizmach przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych, jakie zachodzą w organizmie podczas ruchu.
 
Po trzecie konsultacja u specjalisty. Właściwe leczenie może pomóc!
A więc razem PRZEGOŃMY DEPRESJĘ!!

4 października 2014 w Zakopanem / Kuźnice

Zapraszam

Dr n. med. Iwona Koszewska

Autorka programu „Aby halny nikogo nie zabrał”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.