PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Zaproszenia

Idziemy w Tatry przegonic depresję...

Sobota, 4 października 2014 r.
Autor: Jadwiga Brzosko

Idziemy w Tatry przegonic depresję...4 października 2014 w Zakopanem / Kuźnice. Godz. 8.30. Wyprawa z przewodnikiem. Depresja może nas spotkać w każdym okresie życia, może też spotkać kogoś nam bliskiego. Czy można się przed nią bronić, czy ją zaakceptować, walczyć z nią, czy jej się poddać? Na pewno trzeba ten trudny okres przeżyć i pomóc przeżyć komuś bliskiemu.


Depresja jest cierpieniem, choć otoczeniu może jawić się jako nieuzasadniony smutek, niezrozumiałe zobojętnienie, lenistwo, czy też nieprzyjemna drażliwość. Każdy przeżywa depresję w inny sposób, zależy to od osobowości, wcześniejszych doświadczeń i obecnej sytuacji życiowej.

Każda depresja może przebiegać inaczej, mieć różne nasilenie, czas trwania, objawy. Czasem można ja wiązać z konkretnym wydarzeniem życiowym, często wiąże się z nadużywaniem alkoholu czy narkotyków, czasem jednak nie rozumiemy, dlaczego zmieniło się nasze samopoczucie.

To, co odróżnia depresję od zwykłego jesiennego smutku, chandry, to zdecydowanie większe natężenie obniżonego nastroju, melancholia, a także spowolnienie odczuwane jako niemoc fizyczna i psychiczna oraz zespół innych towarzyszących objawów psychicznych (np. lęk, niepokój, pogorszenie sprawności intelektualnej) i somatycznych (np. brak apetytu, zaburzenia snu). Depresja może całkowicie uniemożliwić dotychczasowe funkcjonowanie w domu czy w szkole czy w pracy. Na szczęście jest przemijająca!

Specjaliści (lekarze, psychologowie) potrafią rozpoznać ten stan, podjąć właściwe leczenie. Słyszymy, ile osób wokół nas zażywa leki przeciwdepresyjne, uspokajające, nasenne, chodzi na psychoterapię.
Depresja stała się powszechna z czasach nowoczesności, w jakich przyszło nam żyć.
Czas na zapobieganie depresji i jej konsekwencjom!

W wielu przypadkach możemy podejmować działania, które wzmacniają czynniki chroniące przed depresją. Na szczęście lista możliwości nie jest krótka.
Po pierwsze wspólnie, w rodzinie, z przyjaciółmi. Nadmierny indywidualizm, izolowanie się od ludzi, samotność nie pomaga. W sytuacjach trudnych nie pozostawajmy sami. Odsuwajmy stereotypy i sztywne myślenie.

Po drugie „w zdrowym ciele zdrowy duch“. Dbałość o zdrowie, kondycję fizyczną. Tu pomocną rolę odgrywa ruch, zwłaszcza, który angażuje wszystkie partie mięśniowe, np. bieganie. Są teorie, które mówią o samoczynnych mechanizmach przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych, jakie zachodzą w organizmie podczas ruchu.
 
Po trzecie konsultacja u specjalisty. Właściwe leczenie może pomóc!
A więc razem PRZEGOŃMY DEPRESJĘ!!

4 października 2014 w Zakopanem / Kuźnice

Zapraszam

Dr n. med. Iwona Koszewska

Autorka programu „Aby halny nikogo nie zabrał”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.